;
Opony rolnicze na glebie bogatej w krzemień szybko się ścierają

Która z opon rolniczych najlepiej sprawdzi się na glebie bogatej w krzemień?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 19 kwietnia 2024

W rolnictwie optymalny dobór ogumienia do ciągnika może sporo zmienić, zwłaszcza gdy pracujesz na wymagającym terenie, takim jak kamieniste czy też bogate w krzemień gleby. Stanowią one wyjątkowe wyzwanie, gwałtownie przyspieszając zużycie opon, co z kolei obniża ogólną produktywność gospodarstwa. Inwestycja w wysokiej jakości opony może początkowo wydawać się zbędna, jednak zmniejszenie częstotliwości wymiany ogumienia przyniesie ci w dłuższej perspektywie czasu znaczne oszczędności. Jeśli zrozumiesz, w jaki sposób skład gleby i topografia terenu mogą wpływać na zużycie opon, pomoże ci to dokonać najlepszego wyboru. Krzemień zawarty w kamienistej glebie może powodować poważne uszkodzenia ogumienia, skracając tym samym drastycznie żywotność opon. Jednak staranny dobór wyposażenia ciągnika i dostosowanie się do specyfiki terenu sprawi, że nie będziesz musiał się już tego obawiać.

Dzisiejszy artykuł napisaliśmy z myślą o wszystkich rolnikach, zmagających się z trudnymi warunkami terenowymi, którym zależy na optymalizacji osiągów i na trwałości opon rolniczych. Z nami dowiesz się, jak wybrać najlepszą oponę rolniczą, która nie tylko sprosta trudnej glebie, ale także poprawi wydajność twojej codziennej pracy.

1. Problemy, jakie napotkasz na glebach bogatych w krzemień

Teren usiany krzemiennymi odłamkami stanowi poważne wyzwanie dla opon rolniczych. Jedną z głównych trudności napotykanych przez rolników uprawiających takie gleby jest to, że krzemień jest wyjątkowo ścierny. Tkwiące w glebie kawałki krzemienia mają ostre krawędzie, które powodują liczne nacięcia bieżnika opony.

Gleba bogata w krzemień jest bardzo ścierna
Gleba bogata w krzemień jest bardzo ścierna

Nie zajedziesz daleko, jeśli będziesz pracował z nieodpowiednimi oponami

Kontakt gumy z ostrymi krawędziami tworzących takie podłoże krzemieni znacznie zwiększa ryzyko powstawania poważnych przecięć bieżnika lub ścian bocznych opony. Pracując na glebie bogatej w krzemień powinieneś upewnić się, że posiadasz opony o doskonałych właściwościach, które są w stanie bez problemu wytrzymać tego rodzaju tarcia.

Opony rolnicze, które zużyły się już po 730 godzinach pracy na glebie bogatej w krzemień
Opony rolnicze, które zużyły się już po 730 godzinach pracy na glebie bogatej w krzemień

Jak dobrze wiemy, liczne nacięcia na powierzchni gumy będą miały szkodliwy wpływ na żywotność opon. Jeśli opony są nieodpowiednie do pracy na krzemieniu lub jeśli ich parametry są nieprawidłowo wyregulowane, żywotność ogumienia może skrócić się o połowę, a opony mogą wymagać wymiany już po 1200 godzinach użytkowania. W rezultacie stanowi to dość mocną porażkę finansową dla twojego budżetu.

Stopień zużycia opon rolniczych po 1300 godzinach użytkowania na glebie bogatej w krzemień
Stopień zużycia opon rolniczych po 1300 godzinach użytkowania na glebie bogatej w krzemień

Jak dobrać opony do gleby bogatej w krzemień

Po pierwsze, kwestia doboru opon do gleby bogatej w krzemień będzie najtrudniejsza w przypadku pól położonych na pochyłościach. Na takim terenie opony o wiele bardziej się ślizgają, co prowadzi do większej ilości przecięć gumy. To właśnie połączenie wysokiej ścieralności kamienistej gleby i trudności wynikających z pochyłego ukształtowania terenu może znacznie skrócić żywotność twoich opon.

 Nacięcia spowodowane krzemieniem na bieżniku prawie że nowej opony
 Nacięcia spowodowane krzemieniem na bieżniku prawie że nowej opony

2. Na glebach krzemiennych niezwykle ważne jest ciśnienie powietrza

Pracując na glebie z dużą ilością łupków krzemiennych powinieneś zwracać baczną uwagę na prawidłowe ustawienie ciśnienia powietrza w oponach. Jeśli zależy ci na tym, aby zapewnić sobie zarówno dobre osiągi, jak i dłuższą żywotność opon, będziesz musiał zacząć regulować ten parametr.
Odpowiednie ciśnienie w oponach rolniczych ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia równomiernego rozkładu obciążenia na całej powierzchni styku ogumienia z podłożem. Przeciążenie opon lub źle ustawione ciśnienie powietrza mogą prowadzić do nadmiernego uszkadzania bieżnika i ścian bocznych, zwiększając tym samym ryzyko przebicia lub deterioracji ogumienia, nie mówiąc już o jego przedwczesnym zużyciu.

Nośność i ciśnienie są ze sobą ściśle powiązane:

  • Gdy zdarzy się tak, że opony będą przeciążone, powinieneś zwiększyć ciśnienie, aby zrekompensować nadprogramowe obciążenie.

  • Im wyższe ciśnienie powietrza, tym głębiej opona zapada się w podłoże. W tego rodzaju sytuacjach zwiększa się współczynnik poślizgu, a w konsekwencji także ilość uszkodzeń i przecięć na powierzchni gumy. Jak się domyślasz, jest to prosta droga do przyspieszenia tempa zużycia opon.
Wysoki współczynnik poślizgu jest z zasady niekorzystny, a już zwłaszcza na mocno ściernej i tnącej glebie.

Rozwiązanie: praca z niskim ciśnieniem

Praca przy niskim ciśnieniu sprawi, że opona będzie bardziej elastyczna, łatwiej dostosuje się do kształtu podłoża i nie będzie się zapadać w ziemię, a ty zmniejszysz dzięki temu ryzyko poślizgu i ilość przecięć.
Ponadto praca z niskim ciśnieniem na glebie bogatej w krzemień zapewni ci lepszą trakcję i optymalną przyczepność pojazdu.

Co więcej, niższe ciśnienie powietrza pomaga zredukować stopień ubicia gleby. W rezultacie chronisz jej cenną strukturę bogatą w krzemień, co sprzyja łatwiejszemu wzrostowi korzeni roślin.

 

3. Zawsze bierz pod uwagę warunki pogodowe

Być może zauważyłeś, że kiedy podłoże jest mokre, opony rolnicze stają się bardziej podatne na przecięcia. Wynika to z faktu, że wilgoć sprawia, iż guma opony się uelastycznia. Znaczy to, że ogumienie nie zachowa się tak samo w różnych warunkach pogodowych:

  • Guma mięknie przy kontakcie z wilgocią, co zwiększa jej podatność na przecięcia, które na wilgotnej gumie będą zauważalnie głębsze.

  • Z kolei przy suchej pogodzie guma sztywnieje, a zatem staje się trudniejsza do przecięcia.
Krzemień mocniej zarysuje opony podczas deszczowej pogody
Krzemień mocniej zarysuje opony podczas deszczowej pogody

Pracując w deszczową pogodę, uważaj na poślizg

Kiedy pracujesz na bardzo mokrym, krzemiennym podłożu, wtedy tarcie gumy o krzemienie w glebie będzie przypominać ścieranie warzyw na tarce kuchennej: drobne cząstki gumy zaczną odrywać się od bieżnika, powodując przedwczesne zużycie opony. Tak więc, aby zachować żywotność opon, należy wziąć pod uwagę czynnik pogodowy i w miarę możliwości unikać pracy w mokrych warunkach na podłożu cechującym się dużą ilością krzemienia.

 

4. Opona Maxi Traction: ogumienie, które przetrwa dłużej na glebie bogatej w krzemień

Praca z ogumieniem o dużej objętości powietrza daje ci większą nośność. Dzięki temu możesz pracować z niższym ciśnieniem, co z kolei pomaga zminimalizować poślizg kół.

Do pracy na kamienistych glebach najlepiej wybierać opony jak najbardziej wytrzymałe, takie jak Maxi Traction od Firestone. Opony te powstały w wyniku szeregu specjalnych badań, prowadzonych w celu zwiększenia odporności gumy na zużycie, zapewniając ci w ten sposób lepsze osiągi na wszystkich rodzajach gleb.

Opony rolnicze Maxi Traction
Opony rolnicze Maxi Traction

Solidny, bardziej odporny karkas

Opona Maxi Traction ma niezwykle solidny karkas, ponieważ zastosowano w niej bardzo odporną mieszankę gumy. Ta najwyższej klasy opona rolnicza została specjalnie zaprojektowana, aby radzić sobie w trudnych warunkach, takich jak kamieniste czy też krzemienne gleby.

Dobrze pomyślana i innowacyjna struktura ogumienia sprawia, że ten model przyczyni się do utrzymania optymalnej wydajności pracy nawet na mocno ściernych glebach, na których inne opony czeka niechybnie przedwczesne zużycie.

Ale to nie koniec: model Maxi Traction ma głębszą, szerszą i dłuższą rzeźbę klocków bieżnika, co zapewnia mu wyjątkową trwałość i świetną wydajność przez cały okres użytkowania.

Lepsza nośność

Opony z serii Maxi Traction oferują wysoką nośność, szczególnie w przypadku modeli o dużych rozmiarach, co minimalizuje ryzyko przeciążenia i umożliwia pracę z niższym ciśnieniem. Dzięki temu rolnicy pracujący na kamienistej glebie mogą spowolnić zużycie gumy i wydłużyć żywotność opon.

Możliwość pracy z niskim ciśnieniem

To właśnie dzięki swojej solidnej konstrukcji i wysokiej jakości materiałom nasza opona o wyszukanej technologii może wytrzymać pracę przy niskim ciśnieniu, zachowując pełną integralność struktury. Pozwala to pracować spokojnie wielu rolnikom. Wiedzą oni bowiem, że ich opony są w stanie bez problemu wytrzymać pracę na glebie bogatej w krzemień. Jak już wspomnieliśmy, opona Maxi Traction może pracować przy niskim ciśnieniu, to znaczy w przedziale od 0,8 do 1,6 bara.

 

Optymalna przyczepność

Dzięki oponom Maxi Traction rolnicy mogą być pewni optymalnej trakcji na kamienistych glebach, zmniejszając ryzyko poślizgu kół i uszkodzenia opon.
Niezawodność naszych opon oznacza rzadsze wymiany ogumienia, a tym samym niższe koszty operacyjne, co czyni model Maxi Traction rozsądnym wyborem do prac rolniczych na tego typu wymagającym terenie.

 

PODSUMOWANIE

Wybór odpowiedniej opony rolniczej do pracy na krzemiennej lub kamienistej glebie ma zasadnicze znaczenie dla maksymalizacji wydajności, trwałości i rentowności twojego gospodarstwa. Opona Maxi Traction firmy Firestone to doskonała opcja dla bardzo wymagającego terenu. Dzięki solidnej osnowie, odpornej na zużycie mieszance gumy i optymalnej zdolności trakcyjnej nigdy się na niej nie zawiedziesz. Inwestując w opony wysokiej jakości, takie jak Maxi Traction, możesz obniżyć koszty operacyjne i znacznie zwiększyć wydajność pracy na kamienistych glebach.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Zużycie opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ