;
Wkład gospodarczy opon rolniczych

Które opony rolnicze pozwolą mi zaoszczędzić więcej?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 28 lipca 2021

Często uważa się, że jedynym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na oponach rolniczych jest zakup po jak najniższej cenie. Jednakże oszczędności, jakie poczynisz w momencie zakupu, nie mają nic wspólnego z korzyściami, jakie opony mogą przynosić Ci przez lata intensywnego użytkowania.
Opona jest istotnym elementem Twojej maszyny rolniczej, stanowi bowiem jedyny łącznik pomiędzy glebą a ciągnikiem, jest zatem o wiele ważniejsza, niż myślisz. Aspekty techniczne opony mogą zmienić wszystko w Twoim gospodarstwie: mogą pozwolić Ci zaoszczędzić czas dzięki lepszej trakcji i mniejszemu poślizgowi, mogą zaoszczędzić paliwo, mogą pozwolić Ci chronić glebę, a zatem zwiększyć Twoje plony, a zatem oszczędzić zużycie mechaniczne ciągnika i maszyn rolniczych...

Wybierając opony lepiej dostosowane do rzeczywistego użytkowania, bardziej zaawansowane technologicznie lub po prostu zmieniając swoje nawyki pracy, możesz naprawdę rozpocząć proces oszczędzania, który da się odczuć już po roku.

W tym artykule zebraliśmy wszystkie ważne informacje techniczne, które musisz znać na temat swoich opon, jeśli chcesz zwiększyć wydajność pracy:

1. Opony zaprojektowane w celu poprawy trakcji

Nie zmieniając swojego obecnego ciągnika, możesz w większym stopniu wykorzystać moc jego silnika, jeśli uzyskasz wyższy poziom trakcji. Bezpośrednią rolą opon jest optymalizacja trakcji, ponieważ są one głównym przekaźnikiem mocy silnika na podłoże.

Aby ograniczyć nieuniknione zjawisko poślizgu i uzyskać lepszą przyczepność do podłoża, zawsze lepiej zdecydować się na opony rolnicze wyższej jakości, które zostały zaprojektowane z myślą o optymalizacji trakcji.

Optymalizacja trakcji moich opon rolniczych

Co decyduje o możliwości osiągania maksymalnej trakcji?

 1. Konstrukcja klocków bieżnika jest zazwyczaj różna w zależności od producenta. Czasami jest ona wynikiem wielu lat badań, rozwoju i testowania w celu znalezienia optymalnej konstrukcji.
  Kąt nachylenia klocków bieżnika w stosunku do osi toczenia jest z pewnością najważniejszy, dla optymalnej trakcji powinny być one prostopadłe do kierunku obrotu, jak w przypadku gąsienic. Taki kształt prowadziłby jednak do bardzo silnych drgań podczas jazdy, silnych zniszczeń podłoża i ryzyka poślizgu, gdy ciągnik znajduje się na zboczu. Z kolei klocki bieżnika, które są ustawione w równej linii z osią obrotu koła, będą skutkować bardzo niskim poziomem drgań, ale także bardzo małą trakcją.
  Najbardziej odpowiednią konstrukcją są zazwyczaj zaokrąglone klocki, ustawione wzdłuż osi koła na środku opony dla zapewnienia stabilności i rozchodzące się na zewnątrz dla zwiększenia trakcji.

 2. Czynnikiem decydującym jest również wysokość klocków bieżnika, ponieważ im są one wyższe, tym zwiększa się zdolność trakcyjna. Jednak ich liczba i wysokość powinna być zawsze związana z rozmiarem opony.

 3. Kąt powierzchni czołowej klocka bieżnika powinien być ścięty, aby umożliwić dobre zagłębianie się w glebę i przenosić nacisk poziomo na glebę, unikając efektu łopaty, który podnosi glebę i niepotrzebnie ją narusza.

Wybór modelu tańszej opony ze źle zaprojektowanym kątem nachylenia klocków bieżnika nie zapewnia zazwyczaj dobrej trakcji i może zmniejszyć wytrzymałość opony.

Pamiętaj, że bez dobrej kontroli poślizgu stracisz dużo czasu, zwiększysz zużycie paliwa i szybciej zużyjesz opony.

Opony rolnicze Maxi Traction IFOpony rolnicze Maxi Traction IF

Wybierając opony rolnicze z technologią IF (Improved Flexion), zaprojektowane z mocniejszych materiałów, można wykorzystać zmiany ciśnienia w oponie w celu poprawy trakcji.

Opony rolnicze typu IF mają wzmocnione ściany boczne, aby osiągnąć większe ugięcie, co pozwala im pracować przy bardzo niskim ciśnieniu, a tym samym zwiększyć powierzchnię styku z podłożem. Klocki bieżnika doskonale przylegają do podłoża, a cała moc silnika może być wykorzystana do trakcji.

Opony FIRESTONE IF mają wielokątny, zakrzywiony wzór bieżnika, aby zapewnić maksymalne samooczyszczanie. Pomagają chronić glebę poprzez redukcję jej ubicia, jednocześnie optymalizując siłę uciągu i oszczędzając czas podczas orki.

 

2. Zalety trakcyjne kół bliźniaczych

Wśród różnych rozwiązań mających na celu poprawę trakcji Twojej maszyny, zastosowanie opon bliźniaczych jest najbardziej efektywną alternatywą.

Technika ta pozwala przede wszystkim na doskonałe rozłożenie obciążeń przy jednoczesnym zmniejszeniu nacisku na opony, tym samym znacznie zmniejszając ryzyko ubicia gleby.

W praktyce bliźniacze opony rolnicze pozwalają na zwiększenie rozmiaru i ciężaru używanych narzędzi, znacznie poprawiając siłę trakcyjną maszyny przy jednoczesnym zmniejszeniu poślizgu i wpływu na glebę.

Zwiększają one powierzchnię styku z podłożem poprzez zwiększenie liczby klocków (wypustów), które stykają się z podłożem, co nie tylko zapewnia lepszą trakcję, ale ma również wiele innych zalet:

 • Oszczędność czasu
 • Praca z większymi i cięższymi narzędziami
 • Wzrost wydajności i produktywności

Podwójne opony do ciągników o dużej ładownościPodwójne opony do ciągników o dużej ładowności

Bliźniacze opony są szczególnie zalecane w przypadku ciągników o dużej mocy i dużych upraw.

Chociaż opcja ta daje zdecydowane korzyści, nie jest pozbawiona wad. Nie można wybrać obojętnie jakiej opony, ponieważ opony bliźniacze muszą mieć:

 • te same kategorie,
 • identyczną strukturę,
 • w miarę możliwości tę samą markę,
 • taki sam stopień zużycia.

Wszystkie te warunki mogą pociągać za sobą znaczne koszty, nie wspominając oczywiście o problemie szerokości pojazdu dla ruchu drogowego.

Podwójne opony rolnicze do jazdy po drogachPodwójne opony rolnicze do jazdy po drogach

3. Opony ograniczające poślizg pomagają zaoszczędzić czas

Jaki typ opony może zmniejszyć poślizg i tym samym zaoszczędzić czas?

Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna.
Poślizg jest bezpośrednio związany z warunkami atmosferycznymi. Powyżej pewnego poziomu wilgotności nie ma sensu pracować na glebie, ponieważ jej opór maleje wraz ze stopniem namoknięcia i jeśli opona nie znajdzie oporu niezbędnego do jazdy do przodu na glebie, będzie się w nią zagłębiać.

Jeśli współczynnik poślizgu będzie wyższy niż 30%, to istnieje ryzyko, że zakopiesz się w ziemi, a Twoja maszyna nie wykona zamierzonej pracy, tylko zniszczy glebę.

Ryzyko poślizgu i zakopania się w ziemi

Ważne jest, aby wiedzieć, że poślizg jest konieczny do wykonania dobrej pracy. Szacuje się, że idealny współczynnik poślizgu powinien wynosić od 12% do 15%.

Zwykle powinno się być w stanie kontrolować ten wskaźnik, ponieważ przynosi to następujące korzyści:

 • Mniejsze uszkadzanie gleby.
 • Redukcja czasu pracy (optymalizacja wydajności).
 • Zwiększona żywotność opon (ograniczone zużycie klocków bieżnika).

Decydując się na opony niskociśnieniowe z technologią IF, ograniczasz zjawisko ślizgania się kół, ponieważ te opony nowej generacji oferują możliwość pracy przy bardzo niskim ciśnieniu. Zwiększa to powierzchnię styku z podłożem i zmniejsza nacisk na nie, tym samym mechanicznie zmniejszając stopień poślizgu.

 

4. Opony, które pozwolą Ci zmniejszyć zużycie paliwa

Zakup paliwa jest powtarzającym się wydatkiem, który bezpośrednio wpływa na rentowność, więc każda optymalizacja jest dobra, aby poczynić oszczędności i zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Jeśli zdecydujesz się na standardowe opony, będziesz musiał każdorazowo dostosować ich ciśnienie do rodzaju podłoża, na którym pracujesz, co zajmuje dużo czasu, nie zapominając o tym, że stosowane ciśnienie ma ogromny wpływ na zużycie paliwa.

Jeśli pracujesz na oponach z zawyżonym ciśnieniem, aby na przykład zrekompensować ciężkie narzędzia, opony będą bardziej zapadać się w podłoże, a współczynnik poślizgu będzie wyższy, co będzie wymagać większej mocy silnika, aby zrekompensować wysokie opory toczenia. Tego typu sytuacja może prowadzić do nadmiernej konsumpcji paliwa o wartości równej wartości kompletu opon w skali roku.

Jeśli wyposażysz swoje maszyny rolnicze w niskociśnieniowe opony w technologii IF, będziesz mógł przewozić do 20% więcej ładunku niż przy standardowych oponach, pracując przy bardzo niskim ciśnieniu.

 

5. Jakość opon może pomóc w ochronie gleby

Twoje uprawy potrzebują napowietrzonej gleby, aby rosnąć. Niestety, wielokrotne używanie maszyn może prowadzić do jej nadmiernego ubicia, zwłaszcza jeśli pracujesz na oponach niskiej jakości, co może mieć wpływ na zagęszczenie Twojej gleby, a ostatecznie na wydajność Twoich upraw.

Ubicie gleby na skutek powtarzających się przejazdów opon ciągnikaUbicie gleby na skutek powtarzających się przejazdów opon ciągnika

Aby chronić glebę, zaleca się stosowanie opon niskociśnieniowych we wszystkich maszynach rolniczych.

Opony typu IF mają bardzo dużą zdolność do odkształceń i ugięć ze względu na miękkie ściany boczne. Mogą one jeździć w terenie pod ciśnieniem 0,8 bara bez ryzyka uszkodzenia struktury wewnętrznej.

Dzięki zastosowaniu szerszych opon z dużą ilością powietrza można rozłożyć ciężar na większą powierzchnię styku z podłożem niż w przypadku opon standardowych, unikając w ten sposób zagęszczania gleby i chroniąc bioróżnorodność oraz system korzeniowy upraw.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Technika opon rolniczych

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ