;
Opony do winnic zapobiegają ubijaniu gleby

Opony do winnic: dlaczego warto wybrać specjalną oponę do uprawy winorośli?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 18 sierpnia 2023

Uprawa winorośli jest specyficzną działalnością rolniczą, nie tylko ze względu na rodzaj uprawianych roślin, ale także z uwagi na charakter gleby i nachylenie pól uprawnych. Sprowadza się to do faktu, że do pracy w winnicy potrzebne jest odpowiednie ogumienie, dzięki któremu nie ubijesz zbytnio gleby, co mogłoby zaszkodzić rozwojowi winorośli, i które nie zawiedzie cię podczas pracy na stromych zboczach.

Opony, które sprawdzą się w winnicy, powinny posiadać następujące cechy:

1. Ochrona gleby jest priorytetem

W jaki sposób opony ciągnika wpływają na glebę w winnicach?

Rolnicy uprawiający winorośl wiedzą, że praktycznie przy każdej pracy muszą podjeżdżać bardzo blisko winorośli, ponieważ odstępy między rzędami są siłą rzeczy niewielkie.

Prace wykonywane w celu zwalczania chwastów również wymagają częstych przejazdów maszyn. Wprawdzie maszyny wykorzystywane do uprawy winorośli są lżejsze niż te używane na polach ze zbożem, ale powtarzające się bardzo często przejazdy z roku na rok zwiększają ryzyko nadmiernego ubicia gleby, co może przynieść w dłuższej perspektywie niepożądane konsekwencje:

 • Mniejsza produktywność,
 • Utrata jakości zbiorów,
 • Zwiększona erozja,
 • Pogorszenie jakości gleby.


Zbyt mocno ubita gleba hamuje rozwój korzeni

Prawidłowy wzrost winorośli zależy przede wszystkim od struktury gleby. Musi być ona porowata i doskonale napowietrzona, aby umożliwić prawidłowy rozwój korzeni.

Powinniśmy pamiętać, iż korzenie winorośli nie mają właściwej wielu innym roślinom zdolności do przebijania się przez glebę. Aby móc wzrastać, wykorzystują one za to naturalne luki i szczeliny ziemne, a także chodniki dżdżownic. Część ukorzenienia winorośli pozostaje przy powierzchni i rozprzestrzenia się zaraz pod nią, podczas gdy tylko niektóre korzenie zagłębiają się pionowo w głąb gleby.

Rośliny te ukorzeniają się zatem stosunkowo powoli. Natomiast dobre zakorzenienie umożliwia winorośli skuteczniejsze pozyskiwanie minerałów i lepsze znoszenie okresów suszy.


Odpowiednie opony do winnic chronią glebę, która dzięki temu lepiej obradza
Odpowiednie opony do winnic chronią glebę, która dzięki temu lepiej obradza

Mimo wszystko częste korzystanie z maszyn rolniczych zwiększa zagęszczenie gleby wokół winorośli. Jest ono podstawową przyczyną utrudnienia rozwoju korzeni w wierzchniej warstwie gleby i ograniczenia im dostępu do składników odżywczych w głębszych warstwach. Roślina, która będzie miała niedorozwinięte korzenie, będzie cierpiała na niedobory i przystopuje swój wzrost.


Zbyt mocno ubita gleba choruje

Naturalna regeneracja gleby to proces, który pomaga utrzymać parcele w dobrym stanie przez długi czas, jednocześnie sprzyjając bioróżnorodności i utrzymaniu dobrej jakości upraw.

Ten proces biologiczny zależy w szczególności od obecności w ziemi mikroorganizmów i niewielkich stworzeń, takich jak dżdżownice. Ci pożyteczni mieszkańcy gleby nieustannie drążą korytarze między powierzchnią, na której żerują, a podglebiem, w którym się gnieżdżą.

Przyczyniają się do prawidłowej cyrkulacji wody i powietrza w różnych warstwach gleby i tym samym pomagają kierować korzenie winorośli w dół.

Niestety, nadmierne ubicie gleby spowodowane częstymi przejazdami maszyn rolniczych pomiędzy rzędami może zakłócić tę regenerację poprzez niszczenie struktury glebowej i żerujących w niej mikroorganizmów. Gleba traci swoją porowatość i staje się zbyt gęsta, co uniemożliwia przepływ składników odżywczych potrzebnych do rozwoju winorośli.

Erozja winnicy spowodowana spływem wody
Erozja winnicy spowodowana spływem wody

Ubicie gleby sprzyja erozji i spływaniu wody

Winorośl jest uprawiana na zboczach wzgórz, często pochylonych pod dość dużym kątem, co sprzyja erozji gleby. Jeśli gleba jest mocno zagęszczona, traci na porowatości, a woda ma trudności z przenikaniem przez nią.

Deszczówka pozostaje zatem na powierzchni, co prowadzi do spływania wody po glebie i wymywania jej wierzchniej warstwy wraz ze wszystkimi składnikami odżywczymi. Co więcej, jeśli gleba jest ubita, tworzy się więcej kałuż, a w konsekwencji zwiększa się ryzyko rozwoju grzybów, szczególnie niebezpiecznych dla winogron.

 

2. Czy istnieje zależność między oponami a niedoborem wody?

Ubicie gleby może być związane z nieprawidłowymi ustawieniami ciśnienia, zbyt dużym obciążeniem lub złą jakością i niedobranym do pojazdu rolniczego typem opon. Zagęszczenie gleby powoduje zubożenie systemu korzeniowego na głębokość do 50 cm, przez co rośliny nie są już w stanie pobierać dostępnej wody.

Ubita gleba wykazuje także słabszy dopływ wody do głębszych warstw, co zmniejsza rezerwy na porę suchą. W rezultacie rośliny są niedostatecznie nawodnione, co odbija się na smaku winogron, ponieważ stała podaż wody z gleby jest warunkiem ich odpowiednich właściwości organoleptycznych.

Niedostateczne nawodnienie roślin może być spowodowane:

 • Suszą,
 • Słabym drenażem gleby,
 • Nadmiernym ubiciem gleby przez przeciążone lub zbyt mocno napompowane opony ciągnika
Usychanie winorośli z powodu braku wody
Usychanie winorośli z powodu braku wodyu

Jeżeli ubicie gleby będzie się pogłębiać, z czasem może to doprowadzić do znacznych strat wydajności winorośli i wpłynąć na jakość zbiorów.

Aby zapobiec niedoborom i zapewnić optymalny wzrost winorośli, niezbędna jest odpowiednia gospodarka wodna. Zazwyczaj polega ona na podlewaniu winorośli, wymaga to jednak licznych przejazdów maszyn.

Oczywiście oznacza to dodatkowe zużycie paliwa, co będzie miało negatywny wpływ na finanse. Będziesz także musiał wielokrotnie przejeżdżać przez te same rzędy, co sprawi, że ziemia w tych miejscach będzie jeszcze bardziej zwarta, chyba że pracujesz na oponach specjalnie zaprojektowanych do pracy w winnicy.

 

 

3. Jakie opony wybrać do uprawy winorośli

Uprawa winorośli diametralnie różni się od upraw zbożowych. Dlatego też absolutnie niezbędne jest dostosowanie opon do charakteru gleby w winnicach, która często jest bardzo sucha. Kolejną cechą charakterystyczną winnic jest pochyły teren, z którym w innych uprawach mamy rzadko do czynienia. Co więcej, te same winorośle pozostają na polu przez dziesięciolecia, co oznacza niezliczoną ilość przejazdów maszyn w dokładnie tych samych miejscach.


Opony do winnic powinny mieć wyjątkowo wytrzymałą konstrukcję

Ogumienie do winnic jest z zasady przeznaczone do intensywnego użytkowania. Te zaawansowane technologicznie opony mają wzmocniony karkas, z większą liczbą warstw w bieżniku niż standardowe opony.

Ściany boczne muszą być elastyczne, aby pracować przy niskim ciśnieniu, ale też bardzo mocne, aby utrzymać obciążenie i w razie potrzeby umożliwić zwiększenie ciśnienia.


Opony do winnic muszą zdawać egzamin na stromych zboczach

Ogumienie do winnic zostało tak pomyślane, aby sprostać wyzwaniom nierównego lub stromo nachylonego terenu.

Dzięki wzmocnionej konstrukcji te specjalistyczne opony mogą wytrzymywać wysokie ciśnienie. W winnicy często jesteś zmuszony pracować na napompowanych oponach podczas pracy na zboczu.

To właśnie dzięki tak uzyskanej równowadze zdolność do utrzymania przyczepności i stabilności pojazdu pomimo nachylenia terenu umożliwia wydajną pracę bez poślizgu, przy jednoczesnej ochronie gleby i systemu korzeniowego winorośli.

Opony do winnic są w stanie pracować na stromych zboczach
Opony do winnic są w stanie pracować na stromych zboczach

Bardzo dobra odporność ogumienia na zużycie i ścieralne gleby winnic

Opony używane w winnicach muszą być odporne na specyficzne warunki glebowe, czyli ostre materiały ścierne, takie jak kamienie i resztki roślin.

Bogata w łupki, granitowe odłamki skalne i wapień gleba w winnicach jest często sucha i ma bardziej strome uskoki niż większość upraw.

Znaczy to, że należy stosować opony, które są bardziej odporne na zużycie i wyjątkowo wytrzymałe.

Bogata w łupek gleba winnicy, niebezpieczna dla standardowych opon ciągnikowych
Bogata w łupek gleba winnicy, niebezpieczna dla standardowych opon ciągnikowych

 

4. Firma Firestone oferuje dwa modele opon przystosowanych do uprawy winorośli

Jeśli jesteś producentem wina, to najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy będzie korzystanie z opon rolniczych zaprojektowanych z myślą o uprawie winorośli. Muszą one być zdolne do pracy w bardzo szerokim zakresie ciśnień, aby chronić korzenie winorośli: pracować przy niskim ciśnieniu na płaskim terenie, ale także pracować przy wysokim ciśnieniu, aby zamortyzować duże obciążenia podczas pracy na górkach lub zboczach o dużym nachyleniu.

Firma Firestone opracowała najwyższej klasy opony do winnic, które doskonale spełniają te wymagania:

Opony do winnic Firestone R4000
Opony do winnic Firestone R4000

Opona do winnic R4000

 • Solidna konstrukcja
  Opony R4000 posiadają wzmocniony karkas, ścianę boczną i bieżnik. Są one zdolne do pracy z dużymi obciążeniami przy niskim ciśnieniu, jednocześnie chroniąc glebę przed zagęszczeniem.

 • Zoptymalizowana zdolność trakcyjna
  Opony Firestone R4000 do winnic są wyposażone w opatentowane, dwukątowe klocki bieżnika Dual Angle. Technologia ta zwiększa przyczepność pojazdu, jednocześnie pozwalając na redukcję ubicia gleby. Klocki bieżnika o podwójnym kącie zapewniają maszynie wyjątkową przyczepność do podłoża.

 • Duża nośność
  W przypadku zbiorów lub intensywnych okresów pracy opony R4000 do winnic umożliwiają przenoszenie większych obciążeń niż standardowe opony rolnicze. Mają bardzo solidny karkas i elastyczne ściany boczne, które pozwalają na stosowanie ciśnienia od 0,6 do 3,5 bara.

 

Wzmocniony karkas opony Performer 85
Wzmocniony karkas opony Performer 85

 

Opona Performer Extra 85

Dzięki wyjątkowo odpornym na zużycie komponentom, ta opona rolnicza nowej generacji ma o wiele dłuższą żywotność, niezależnie od rodzaju terenu.

 • Większa nośność
  Opona Performer Extra 85 może przenosić większe obciążenia przy wysokim ciśnieniu. Oferujemy klientom 8 rozmiarów w serii Extra Load (wyższe wartości znamionowe obciążenia), aby dostosować nasz produkt do szczególnie intensywnych prac rolniczych.

 • Lepsza zwrotność
  Nowa gama opon rolniczych Firestone została wyposażona w opatentowane klocki bieżnika Dual Angle. Technologia ta zapewnia większą powierzchnię styku opony z podłożem, zwiększając jej właściwości trakcyjne bez uszkadzania gleby.

 • Idealne do pracy na pochyłym terenie
  Opona Performer Extra 85, zaprojektowana do pracy na pochyłościach, ma zoptymalizowany wzór bieżnika, który zapewnia doskonałą przyczepność na nierównym i trudnym terenie, zapewniając optymalną stabilność i trakcję podczas naprzemiennych wjazdów i zjazdów.

 

Podsumowanie

Wybór odpowiednich opon ma kluczowe znaczenie dla ochrony gleby i rosnących na niej winorośli. Specyfika winnicy i ukształtowanie jej terenu wymaga opon, które będą zarówno bardzo wytrzymałe, jak i mniej szkodliwe dla gleby.

Dlatego też Firestone oferuje szeroką gamę ogumienia dla rolników zajmujących się uprawą winorośli. Są to między innymi opony R4000 i Performer Extra 85, które zostały zaprojektowane specjalnie do winnic. Cechują się one długą żywotnością i optymalną trakcją, jednocześnie chroniąc glebę przed ubiciem i niedoborem wody.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ