;
Opony żniwne Maxi Traction Harvest

Pracuj szybciej dzięki lepszym zdolnościom trakcyjnym opon żniwnych

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 18 lipca 2022

Zdolność trakcyjna Twojego kombajnu jest bezpośrednio związana z jakością opon. Opony żniwne to szczególny rodzaj ogumienia, który podlega bardzo dużym cyklicznym obciążeniom w zależności od stopnia zapełnienia zbiornika kombajnu.
Jeśli zostaną one stworzone z udziałem wysokiej jakości specjalistycznych badań, będą uwzględniały wiele parametrów, zarówno tych oczywistych, jak obciążenie, ale także zdolności trakcyjne. Te ostatnie mają decydujące znaczenie podczas żniw, kiedy liczy się czas.
Dobra zdolność trakcyjna oznacza oponę, która mniej się zapada w glebę, ma lepszy kontakt z podłożem i dzięki której zaoszczędzisz sporo czasu.

W jaki sposób dobrze zaprojektowana opona żniwna optymalizuje trakcję

Siła trakcyjna zaczepu zależy od wielu czynników, w tym w dużej mierze od jakości opon rolniczych, które przenoszą moc silnika na podłoże. Posiadanie ciągnika o dużej mocy nie wystarczy więc do uzyskania pożądanych zdolności trakcyjnych. Pamiętajmy, że znaczna część tej mocy silnika jest wykorzystywana do pracy lub tracona przy niewłaściwych ustawieniach. Ogumienie odgrywa kluczową rolę w jakości trakcji i musi spełniać co najmniej kilka istotnych kryteriów, takich jak możliwość pracy z niskim ciśnieniem, dostosowana konstrukcja klocków bieżnika, optymalizacja struktury pod kątem trakcji itp.

O tym musisz pamiętać, aby dobrać oponę żniwną, która zapewni Ci skuteczną trakcję:

1. Zdolność do pracy z niższym ciśnieniem

Praca w czasie żniw ma specyficzne ograniczenia związane ze zmiennym obciążeniem, masą maszyny, ciśnieniem w oponach, nachyleniem i spadkiem terenu. Kombajn podczas żniw waży około 24 tony z oponami napompowanymi do 3,5 lub 4 barów. Jednakże zbyt mocno napompowane opony prowadzą do zwiększenia oporów toczenia i nadmiernego ubicia gleby, zwłaszcza gdy maszyna jest w pełni załadowana lub gdy gleba jest nieco wilgotna.

W sytuacji idealnej należałoby zmniejszyć ciśnienie przy wjeździe na pole, na tyle, na ile pozwalają opony pod obciążeniem i zwiększyć je na drodze, aby uniknąć przedwczesnego zużycia bieżnika. Jednak w czasie żniw pracujesz pod presją czasu, nie jest zatem łatwo dokonać korekty ciśnienia przy każdej zmianie podłoża.

Rozwiązanie: montaż opon o bardziej wytrzymałym karkasie

Zdając sobie sprawę z niedogodności, na jakie bywają zazwyczaj narażone opony żniwne, ich producenci opracowali ogumienie o wyjątkowo wytrzymałym karkasie. Przykładowo, opona Firestone MAXI TRACTION HARVEST jest przeznaczona do pracy z cyklicznym obciążeniem przy żniwach. Jej wzmocniony karkas może sprostać wahaniom obciążenia podczas napełniania i opróżniania zbiornika. Jego pomysłowa konstrukcja pozwala oponie wytrzymać większe obciążenia przy niższym ciśnieniu.

opona Firestone MAXI TRACTION HARVEST

To właśnie ten typ ogumienia daje możliwość zmniejszenia ciśnienia w polu. Opony żniwne HARVEST MAXI TRACTION posiadają wzmocnione ściany boczne, które pozwalają na pracę przy niskim ciśnieniu, nawet przy dużym obciążeniu. Ślad opony na ziemi jest szerszy, a klocki bieżnika solidnie opierają się na podłożu, co optymalizuje zdolności trakcyjne.

Bardziej wytrzymała konstrukcja ścian bocznych pozwala na większe ugięcie i szerszy ślad, a tym samym na optymalizację trakcji
Bardziej wytrzymała konstrukcja ścian bocznych pozwala
na większe ugięcie i szerszy ślad,
a tym samym na optymalizację trakcji

 

2. Kształt klocków bieżnika, który redukuje utratę przyczepności

Nieznaczny poślizg jest konieczny dla zapewnienia odpowiedniej siły trakcyjnej Twojemu kombajnowi. W najnowszych maszynach przekładnia hydrostatyczna pozwala na kontrolę przyczepności, jednak technologia opon i specyficzna konstrukcja klocków bieżnika pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszego współczynnika przyczepności, nawet na zboczach, na nierównym terenie czy też na polach kukurydzy w warunkach dużej wilgotności.

Opony Maxi Traction Harvest posiadają dwukątowe klocki bieżnika Dual Angle o dużej powierzchni styku z podłożem. Oznacza to, że charakteryzują się one podwójnym kątem natarcia na glebę, co pozwala zaczepowi na lepsze oparcie się na podłożu.

Poza tym, im większa powierzchnia styku klocków bieżnika z ziemią, tym lepsze będą właściwości trakcyjne maszyny.

Specjalna konstrukcja opon żniwnych ma na celu ograniczenie niszczenia struktury gleby po przejeździe klocków bieżnika oraz uniknięcie efektu łopaty przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności przenoszenia sił poziomych.

Konstrukcja klocka bieżnika zapewniająca doskonałą trakcję i mniejsze naruszenie struktury gleby
Konstrukcja klocka bieżnika zapewniająca doskonałą trakcję
i mniejsze naruszenie struktury gleby


Specjalny kąt nachylenia klocków bieżnika poprawia zdolność opony do samooczyszczania. Obecność błota, odpadów roślinnych i gleby osadzonej pomiędzy klockami bieżnika powoduje problemy z przyczepnością i sprzyja buksowaniu kół. Kąt klocków bieżnika opon Maxi Traction Harvest został zaprojektowany tak, aby uniknąć gromadzenia się ziemi pomiędzy klockami i zapewnić optymalne oczyszczanie powierzchni opony. Mniejszy poślizg oznacza bardziej efektywną trakcję.

 

3. Poprawa trakcji oznacza oszczędność czasu

Konieczność wykonania pracy szybciej to główne wyzwanie podczas żniw, a opony są Twoimi sprzymierzeńcami w osiągnięciu tego celu. Są one narzędziem przekazującym moc maszyny na podłoże. Decydując się na specjalne ogumienie do zbiorów, którego bieżnik został opracowany w celu optymalizacji siły trakcyjnej, z pewnością zaoszczędzisz czas na polu.

Dzięki odpowiednim oponom możliwa jest także znaczna poprawa trakcji. Różnica w wydajności z każdego pola w skali tygodnia lub miesiąca będzie szybko zauważalna, jeśli nie spektakularna.

Poprawa trakcji oznacza oszczędność czasu

 

Krótkie podsumowanie:

  • Większy ślad przy niższym ciśnieniu
  • Opony, które mniej zapadają się w podłoże, zmniejszone opory toczenia oraz minimalizacja ryzyka poślizgu,
  • A także lepsze wsparcie na zboczach lub na wzniesieniach dzięki powiększonej powierzchni styku dwukątowych klocków bieżnika: te wszystkie czynniki pozwalają na optymalizację siły trakcyjnej.

WNIOSEK
Z lepszą trakcją dzięki odpowiednim oponom żniwnym naprawdę będziesz pracować szybciej, a przy tym i sama opona i paliwo będą się mniej zużywać.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Technika opon rolniczych

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ