Rolnicy zajmujący się hodowlą inwentarza żywego doskonale wiedzą, że jakość zbieranej podczas sianokosów zielonki ma kluczowe znaczenie dla żywienia zwierząt. Jeśli naprawdę zależy im na optymalizacji jakości zebranej trawy, zwracają uwagę na każdy szczegół, a zwłaszcza na dobór opon rolniczych o odpowiednich parametrach. Wiedzą bowiem, że ogumienie pracuje na styku z ziemią podczas licznych przejazdów z okazji koszenia, przetrząsania, zbioru snopków itp.
Nieodpowiednie opony mogą przecież ubijać glebę i uszkadzać rosnące na niej rośliny. Obniżają także jakość zbieranych pokosów, ponieważ zanieczyszczają je grudkami gleby. Natomiast umiejętnie dobrane ogumienie minimalizuje nacisk zaczepu na podłoże, co zapobiega niszczeniu łodyg i liści. Co więcej, suszenie siana staje się zdecydowanie łatwiejsze, gdy jest ono pozbawione grudek ziemi, ponieważ zmniejsza się ryzyko pojawienia się pleśni. Rzecz jasna, zyskuje na tym także wartość odżywcza paszy. Wybierając opony odpowiednie do sianokosów i, ogólniej rzecz biorąc, do prac w rolnictwie mieszanym, inwestujesz nie tylko w trwały sprzęt, ale także w jakość paszy, którą przez cały rok będziesz karmić zwierzęta.
Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia pól zasianych trawą, powinieneś wybrać opony, które pozwalają na ochronę gleby. W sytuacji, kiedy twoje ogumienie nie będzie odpowiednie, z pewnością ubije glebę, co nieuchronnie obniży jakość odrastającej po pierwszym koszeniu trawy. Jest to jeden z powodów, dla których naprawdę warto wybrać opony dostosowane do typu gleby i do rodzaju twojej działalności.
Koszona trawa opada swobodnie na ziemię, co ułatwia późniejsze oddychanie pokosów i jednocześnie stanowi pierwszy etap procesu suszenia. Przejazd po skoszonej trawie jest prawie że nieunikniony, trzeba zatem liczyć się z jego konsekwencjami. Jeśli twoje opony będą nieodpowiednie, po prostu zniszczysz część swojej pracy, zbytnio dociskając pokosy do ziemi i miażdżąc ich łodygi. Trudniej będzie je potem zebrać w snopki. Natomiast odpowiednie ogumienie, czyli opony o dużych rozmiarach pracujące z niskim ciśnieniem, na pewno okaże się o wiele mniej szkodliwe dla twoich plonów.
Ogumienie niskiej jakości, zwłaszcza przy nieodpowiednim ciśnieniu powietrza i zbyt dużym poślizgu kół, może nie tylko wyrywać trawę z gleby na pochyłościach, ale także rozrzucać grudki ziemi na już skoszone rośliny. Ich obecność niestety obniży wartość odżywczą siana, nie mówiąc już o ryzyku zakażenia go szkodliwymi zarodnikami, takimi jak maślany, które uniemożliwią prawidłowe suszenie. Jeśli zatem chcesz uniknąć tego rodzaju kłopotów, reguluj ciśnienie w oponach, a najlepiej zainwestuj w ogumienie nadające się do wszystkich rodzajów mieszanej działalności rolniczej.
Do sianokosów warto wybrać takie opony, które rozłożą nacisk zaczepu na podłoże na jak największej powierzchni, ponieważ zapewniają one jednocześnie doskonałą trakcję i optymalną zwrotność maszyn rolniczych. Dzięki temu zmniejsza się znacznie ubicie gleby, a zbierane pokosy są czystsze, ponieważ nie ma w nich grudek gleby. Dbając o dobrą jakość paszy dla zwierząt, możesz zapewnić im lepsze wyżywienie, co na pewno przełoży się na większy zysk ze sprzedaży inwentarza.
Przygotowując się do sezonowego transportu siana czy słomy warto zadbać o swój komfort jazdy. Po pierwsze należy dostosować ciśnienie w oponach do warunków transportu drogowego (najlepiej ustawić je w przedziale od 1,6 do 2 barów), aby zmniejszyć opór toczenia na asfalcie i zapobiec nadmiernemu ścieraniu się gumy. W ten sposób zaoszczędzisz paliwo, zminimalizujesz koszty wymiany i konserwacji opon oraz zapewnisz większą stabilność i bezpieczeństwo pojazdu podczas pokonywania tras z załadowanymi przyczepami.
Dobrze, aby opony do sianokosów były twoim sprzymierzeńcem także podczas codziennych prac w obejściu takich jak składowanie snopków, ubijanie masy kiszonkowej, karmienie zwierząt i oprzęt. Podczas manewrów w obejściu i przy budynkach inwentarskich ustaw w oponach wyższe ciśnienie (około 2,4 bara), które zapewni ci pożądaną stabilność ciągnika. Dzięki temu będziesz mógł podnosić i przewozić ciężkie ładunki na twardym podłożu bez obawy o przewrócenie się maszyny. Twoja praca stanie się zatem bezpieczniejsza i bardziej wydajna.
Ogumienie Firestone wyróżnia się wyjątkową jakością, a w szczególności wysoką wytrzymałością karkasu. Jest ona osiągana poprzez połączenie w wewnętrznej strukturze opony wysokiej jakości warstw tekstylnych i licznych warstw wzmacniających, wykonanych z naturalnego kauczuku. Taka pomysłowa konstrukcja gwarantuje naszym oponom wyjątkową trwałość karkasu, dzięki czemu doskonale nadają się one do różnorodnych zastosowań w gospodarstwach zajmujących się hodowlą.
Aby uniknąć zgniatania skoszonej trawy podczas pracy przy sianokosach, niezbędna jest możliwość zmniejszenia ciśnienia w oponach. Z naszymi oponami zredukujesz ciśnienie do poziomu między 0,8 a 1,1 bara, minimalizując ubicie gleby i poprawiając trakcję. Taka elastyczność opony jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji karkasu, stworzonego z myślą o zachowaniu najlepszej jakości zielonki.
Jednakże, jeśli używasz ciągnika także do ubijania pryzm kiszonki, musisz mieć możliwość zwiększenia ciśnienia w oponach. Ustawiając ciśnienie na poziomie około 2,4 bara lub wyższym w zależności od wytrzymałości karkasu i rozmiaru opon, nie tylko poprawisz jakość kiszonki, ale także będziesz w stanie pracować szybciej. Poza tym, dzięki oponom, które z łatwością wytrzymują wysokie ciśnienie, możesz również zagwarantować sobie większą stabilność ciągnika podczas podnoszenia i przewożenia po obejściu ciężkich ładunków. Zresztą, możliwość dostosowania ciśnienia powietrza do konkretnych zadań jest zawsze mile widziana w rolnictwie mieszanym.
Opona Performer Extra 85 od Firestone to idealny wybór dla rolników zajmujących się rolnictwem mieszanym. Jej specyficzna konstrukcja sprawia, że jest ona doskonale przystosowana do rozmaitych zadań, jakich hodowcy zwierząt gospodarskich podejmują się na co dzień na polu i w obejściu.
Ta wszechstronna opona wyróżnia się przede wszystkim jakością bieżnika, który zapewnia doskonałe prowadzenie nawet w trudnych warunkach. Długie, asymetryczne klocki bieżnika gwarantują ci optymalną trakcję, a wzmocniona konstrukcja karkasu daje wyjątkową stabilność prowadzenia. Oznacza to, że nawet na nierównym czy też mokrym terenie ciągnik wyposażony w oponę Performer 85 będzie synonimem stałej, niezawodnej wydajności pracy, przez co umożliwi ci efektywne wykonywanie wszystkich zadań związanych z hodowlą zwierząt gospodarskich.
Jakość zielonki zbieranej podczas sianokosów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zwierząt gospodarskich i tym samym dla rentowności hodowli. Dlatego też wybór odpowiedniego ogumienia na czas wiosennych prac jest bardzo istotny. Odgrywa ono bowiem ważną rolę w zachowaniu dobrej jakości pokosów, jednocześnie ograniczając ubicie gleby i zapewniając dobry odrost trawy.
Choć w praktyce nie ma czegoś takiego jak opona rolnicza przeznaczona specjalnie do sianokosów, to niektóre modele, a zwłaszcza Performer 85 od Firestone, wyróżniają się optymalnymi właściwościami.
Dzięki nim idealnie sprawdzają się w rolnictwie mieszanym podczas sianokosów, zbioru snopków, przetrząsania oraz ubijania kiszonki, a także przy załadunku i rozładunku w obejściu, nie mówiąc już o oprzęcie... innymi słowy, ta wszechstronna opona będzie twoim najlepszym sprzymierzeńcem, ponieważ umożliwi ci precyzyjne i wydajne wykonywanie prac w gospodarstwie hodowlanym.
Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły: