;
Szersze opony rolnicze przyspieszają zbiór plonów

Szersze opony rolnicze przyspieszą żniwa

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 16 czerwca 2023

Żniwa to kulminacyjny punkt w dorocznym kalendarzu prac na roli. Aby sprawnie zebrać plony, zdecydowanie warto wszystko dokładnie zaplanować. Dobrze wiemy, że żniwa to zwieńczenie całego roku pracy, szkoda byłoby zatem zakłócić zbiory plonów z powodu awarii ogumienia.
Istnieją opony rolnicze, które zostały stworzone specjalnie do żniwowania, które dzięki zwiększonej objętości powietrza oferują ci parametry, pozwalające zaoszczędzić cenny czas i przyspieszyć pracę. Opony te mają większą nośność, dzięki której nie musisz już przerywać pracy, oraz lepszą trakcję, zmniejszającą poślizg i zużycie paliwa. Opony żniwne o szerokości 900 mm doskonale nadają się do dużych gospodarstw o powierzchni co najmniej stu hektarów, na których pracuje się mocniejszymi i cięższymi maszynami. Szerokie opony posiadają także wszystkie cechy dobrego ogumienia do zbiorów.

Poniżej omawiamy ten produkt, który pozwoli ci znacznie przyspieszyć żniwa:

1. Szersza opona będzie miała większą nośność

Jeżeli twój kombajn jest wyposażony w standardowe opony średniej wielkości, szybko osiągniesz maksymalne limity obciążenia i ciśnienia.

Może to stanowić hamulec podczas żniw, ponieważ będzie wymagać od ciebie częstszego opróżniania zbiornika lub nawet zatrzymania pracy, jeśli czasami będziesz musiał czekać na przyczepę.

Istnieje jednak proste rozwiązanie, pozwalające przezwyciężyć te ograniczenia, a mianowicie zmiana ogumienia na opony żniwne o szerokości 900 mm, które będą miały większą objętość powietrza, a tym samym zapewnią ci dodatkową nośność, umożliwiając dłuższą pracę bez konieczności zbyt częstego opróżniania zbiornika.

Rozładunek zbiornika w trakcie pracy kombajnu
Rozładunek zbiornika w trakcie pracy kombajnu

Opony do pracy cyklicznej o odpowiedniej nośności

Ładowność zbiornika kombajnu waha się od 8.000 do 15.000 litrów w zależności od modelu. Przy gęstości ziarna wynoszącej około 80 kg /100 litrów będzie to odpowiadać nośności w granicach od 6.400 kg do 12 000 kg.

Domyślasz się zapewne, że w kontekście tego rodzaju obciążeń nie warto używać standardowych opon, które zbytnio rozpłaszczają się pod wpływem ciężaru.

Opony żniwne zostały stworzone po to, aby móc wytrzymywać regularne wahania obciążenia, z jakimi mamy do czynienia podczas zbiorów.


Opony żniwne mają mocniejszy karkas

Jakość karkasu opony rolniczej ma zasadnicze znaczenie dla zwiększenia wytrzymałości, trwałości i nośności ogumienia. Karkas, będący swoistym szkieletem opony, składa się z warstw tekstylnych i gumy, które nadają mu wytrzymałość.

Opony żniwne muszą radzić sobie w trudniejszych warunkach pracy niż standardowe opony do ciągników i być w stanie ze spokojem wytrzymywać spore wahania obciążenia.

Test obciążenia karkasu opony Maxi Traction Harvest
Test obciążenia karkasu opony Maxi Traction Harvest

Wysokiej jakości karkas będzie zawierać więcej warstw tekstylnych i stabilizujących, dzięki czemu struktura opony będzie wzmocniona.

Ściany boczne opony na żniwa muszą być wykonane z wysokiej jakości gumy, która pozwoli zwiększyć ich wytrzymałość przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności.

Zakup opony żniwnej o solidnym karkasie, będącej w stanie pomieścić duże ilości powietrza, pozwoli ci na przenoszenie naprawdę sporych obciążeń cyklicznych.
Będziesz mógł dzięki temu zapomnieć o nadmiernych deformacjach i uszkodzeniach struktury opony, zapewniając sobie przy tym większe bezpieczeństwo pracy. Poza tym, logicznie rzecz biorąc, takie opony posłużą ci dłużej.

Opony o dużych rozmiarach doskonale wytrzymują obciążenia cykliczne
Opony o dużych rozmiarach doskonale wytrzymują obciążenia cykliczne

Zdolność do pracy z wysokim ciśnieniem powietrza

Dobra opona żniwna musi być w stanie pracować z ciśnieniem wyższym niż w zwykłej oponie ciągnikowej. Do tego powinna mieć solidny karkas.

Opony standardowe lub opony z miękkimi ścianami bocznymi nie sprawdzą się w takich warunkach, ponieważ nie zostały wyposażone tak, aby móc pracować z ciśnieniem nawet do 4 barów i znacznymi wahaniami obciążenia.

Zalecamy ci zatem wybór szerszej opony zdolnej do wytrzymania wyższego ciśnienia, która będzie dobrze absorbować maksymalne obciążenia przy pełnym zbiorniku.
Zdolność ogumienia do pracy z wysokim ciśnieniem powietrza zapewnia ci ciągłość zbierania plonów podczas żniw, bez ryzyka przestoju.

 

 

2. Szersze opony rolnicze to lepsze zdolności trakcyjne

Zdolności trakcyjne opon żniwnych mają zasadnicze znaczenie dla optymalizacji wydajności pracy kombajnu.

Aby zapewnić dobrą trakcję, opony muszą spełniać określone kryteria, takie jak możliwość zostawiania szerszego śladu i zoptymalizowana pod kątem trakcji struktura bieżnika.

Jeżeli wybierzesz opony o większym rozmiarze, to ich ślad będzie znacznie szerszy i dłuższy, a powierzchnia podparcia klocków bieżnika znacznie się zwiększy.
Oznacza to lepszą przyczepność pojazdu, także w trudnych warunkach, do których zaliczamy pracę na zboczach, na terenie pochyłym lub podczas deszczu.

Nie zapominaj o tym, że opona żniwna powinna także pomóc ci dbać o stan gleby i dobrze oczyszczać się z błota. Samooczyszczanie się opony poprawia przenoszenie siły trakcyjnej w poziomie i tym samym zmniejsza poślizg kół. Lepsza trakcja pozwala z kolei pracować szybciej podczas żniw, zwiększając tym samym rentowność twojego gospodarstwa.

Szerokie opony podczas żniw to szybsze zbiory
Szerokie opony podczas żniw to szybsze zbiory

 

3. Szersze opony to szybszy koniec żniw

W czasie żniw czas to pieniądz, a szybkość pracy można zdecydowanie zwiększyć, po prostu zmieniając rozmiar opon na szerokość 900 mm.

Oto, dlaczego z szerszymi oponami przyspieszysz sobie pracę:

  • Zmniejszony poślizg: opony o większej objętości powietrza zostawiają większy ślad na podłożu, minimalizując w ten sposób ubicie gleby.
    Im szersze opony, tym płyciej zapadają się w podłoże. Co za tym idzie, zmniejszają się opory toczenia, a poślizg opony jest lepiej kontrolowany.
    Redukcja poślizgu kół w poziomie pozwoli ci szybciej pokonać zakładany dystans.
  • Lepsza trakcja: szerokie opony to zoptymalizowany kontakt klocków bieżnika z podłożem, polepszenie przyczepności do podłoża i większa prędkość efektywna.
  • Większa nośność: szersze opony są w stanie przenosić większe ciężary, dzięki czemu możesz załadować zbiornik do pełna i zaoszczędzić sporo czasu, który do tej pory traciłeś na częste przejazdy do przesypu.

 

Jak podczas żniw zaoszczędzić czas
Jak podczas żniw zaoszczędzić czas

 

4. Opony Maxi Traction Harvest w rozmiarze 900 mm: idealna opona do żniw

Wiedz, iż nie wszystkie opony żniwne są wielozadaniowe. Nie wszystkie mają odpowiednią ilość i ułożenie klocków bieżnika, co sprawia, że niekoniecznie sprawdzą się podczas prac wykonywanych na jesieni.

Opona Maxi Traction Harvest wyróżnia się spośród innych, bowiem jej wyjątkowa szerokość pozwala ci zwiększyć nośność i trakcję podczas żniw przy suchej pogodzie, ale także świetnie nada się do zbioru słonecznika i kukurydzy jesienią, kiedy często pada. Zapewni ci to specyficzny profil jej bieżnika.

Opona Maxi Traction Harvest sprawdzi się podczas zbioru kukurydzy
Opona Maxi Traction Harvest sprawdzi się podczas zbioru kukurydzy

Ogumienie z serii Maxi Traction Harvest zostało zoptymalizowane pod kątem prac żniwnych:

1. Poprawa trakcji:

Konstrukcja klocków bieżnika o podwójnym kącie nachylenia zapewnia optymalną przyczepność do podłoża, ograniczając ubijanie gleby.

Opony o szerokości 900 mm mają dużą powierzchnię styku z podłożem, dzięki czemu każdy z klocków bieżnika przyczynia się w pełni do zapewnienia doskonałej trakcji.

2. Solidny karkas:

Wzmocniona struktura i ściany boczne pozwalają tej oponie wytrzymywać cykliczne zmiany obciążenia przy ciśnieniu roboczym w zakresie od 0,8* do 3,2 bara.

Z kolei mieszanka gumowa nowej generacji zapobiegająca zużyciu zapewnia bieżnikowi wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia.

*Chcąc pracować przy niskim ciśnieniu powietrza należy dostosować prędkość, wziąć pod uwagę wartości obciążenia, a także zmiany środka ciężkości związane z pracą na zboczach

Opona Maxi Traction Harvest firmy Firestone

3. Obciążenia cykliczne:

Wszystkie opony z serii Maxi Traction Harvest oferują ci większą nośność podczas obciążeń cyklicznych przy ciśnieniu powietrza do 4 barów:

  • 70% większa nośność przy prędkości do 10 km/h
  • 55% większa nośność przy prędkości od 10 do 15 km/h

Dodatkowa nośność, jaką można uzyskać, przechodząc z rozmiaru 650 mm na 900 mm, przy różnych wartościach prędkości i ciśnienia:

Przykładowe wymiary Nośność przy prędkości 40 km/h - maks. 3,2 bara Nośność 
cykliczna przy prędkości 10 km/h - maks. 4 bary
ZWIĘKSZENIE
 NOŚNOŚCI
650/75 R32 6.300 kg 10.710 kg +70%
800/65 R32 7.500 kg 12.750 kg +70%
900/60 R32 8.250 kg 14.025 kg +70%

4. Komfort jazdy:

Opona Maxi Traction Harvest oferuje optymalny komfort prowadzenia dzięki specjalnie stworzonej konstrukcji najnowszej generacji opon o rozmiarze 900 mm.

Te elementy, które odgrywają rolę w zwiększeniu komfortu jazdy, czyli kształt, ułożenie i ilość klocków bieżnika, a także wewnętrzna struktura opony, zostały zmienione i zoptymalizowane.

Nasza nowa koncepcja ogumienia gwarantuje ci niespotykany dotąd komfort pracy, ponieważ redukuje wibracje, zapewniając bezpieczną i przyjemną jazdę.

5. Mniejsze zużycie paliwa:

Szerszy ślad opony Maxi Traction Harvest o rozmiarze 900 mm poprawia trakcję, pomagając redukować zużycie paliwa.

 

PODSUMOWANIE

Wyposażenie kombajnu w szerokie opony żniwne pozwala pracować o wiele szybciej, ale nie tylko.

Opony z serii Maxi Traction Harvest zaoferują ci także doskonałą trakcję i wytrzymałość karkasu, optymalny komfort jazdy, długą żywotność i redukcję zużycia paliwa.

Nic dodać, nic ująć, jest to najlepszy wybór na żniwa.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ