;
Opony ciągnikowe Maxi Traction IF

4 kluczowe wskazówki dotyczące wyboru opon rolniczych

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 15 września 2021

Czy wiesz, że opony, które stanowią główny łącznik Twojego ciągnika z podłożem, mogą przyczynić się do lepszego wykorzystania mocy silnika, musisz jednak w tym celu wybrać opony najlepiej pasujące do wykonywanego zazwyczaj typu prac. Twój ciągnik jest fabrycznie wyposażony w standardowe opony, które nadają się do prawie wszystkich zastosowań. Producent sprzętu nie jest rzecz jasna w stanie odgadnąć Twoich dokładnych potrzeb i zastosowań, dlatego też montuje przeciętne opony, co w dodatku zmniejsza mu ogólny budżet produkcji ciągnika.
Dlatego właśnie przy okazji wymiany opon powinieneś zadać sobie pytanie, jak ulepszyć Twoją maszynę, wybierając taki komplet opon, który pozwoli Ci zaoszczędzić czas, chronić glebę, poprawić właściwości trakcyjne...

Ponieważ nie ma dwóch identycznych gospodarstw, oczywiste jest, że należy wyposażyć ciągnik w takie opony, które będą najlepiej odpowiadać jego rzeczywistemu zastosowaniu. Tak samo, jak nie wpadłbyś na pomysł założenia eleganckich butów na wycieczkę po górach - w przypadku opon sprawa wygląda identycznie.

Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby nowe opony pozwoliły Ci w pełni wykorzystać moc Twojej maszyny:

1. Spróbuj określić główne zastosowanie Twojego ciągnika

Pierwsza rzecz, którą należy wziąć pod uwagę: jakie będzie zastosowanie nowego zestawu opon. Jakie prace wykonujesz najczęściej na co dzień?

  • Czy ciągnik jest używany wyłącznie do pracy w polu i na terenie gospodarstwa
  • czy do długich przejazdów po drogach,
  • a może do użytku mieszanego?
  • A może do ciężkiej pracy, w tym do manewrów na twardym podłożu?

Odpowiedni i zgodny z bieżącym zastosowaniem wybór zapewni Tobie lepszą wydajność i produktywność, a Twoim oponom dłuższą żywotność.

Opony do pracy przeważnie w polu

Jeśli pracujesz głównie w polu, zdecydowanie zalecamy wybór jak najbardziej elastycznych opon, tak aby zoptymalizować możliwości trakcyjne ciągnika i jednocześnie chronić glebę.

Wśród wielu modeli opon dostępnych na rynku idealnym rozwiązaniem będą opony w technologii IF. Mają one pomysłową konstrukcję ze wzmocnionymi, miękkimi ścianami bocznymi, dzięki czemu opona może pracować przy bardzo niskim ciśnieniu. Pozwala to na zwiększenie powierzchni jej styku z podłożem, a tym samym na maksymalizację możliwości trakcyjnych ciągnika.

Firestone Maxi traction IF do użytku na poluFirestone Maxi Traction IF do użytku na polu

Zalety opon IF są następujące:

  • Lepsza nośność niż w zwykłej oponie o tym samym rozmiarze: ok. 20% więcej nośności

  • Ochrona gleby: praca przy niskim ciśnieniu do 0,6 bara (uwaga, ciśnienie musi pozostawać w proporcji do obciążenia osi ciągnika)

  • Oszczędność czasu: nie trzeba już regulować ciśnienia między polem a drogą

  • Oszczędność paliwa: oszczędność do 0,7 litra na hektar, zysk czasu, dłuższa żywotność opon i całego zaczepu dzięki lepszej trakcji.

Opony do zastosowań mieszanych

Oprócz pracy na polach korzystasz z traktora także w obejściu, pracując przy inwentarzu żywym lub wykonując dodatkowe prace w budynkach gospodarczych i wokół nich.

Jeśli do tego na co dzień jeździsz po drogach, to można uznać, że Twój sprzęt rolniczy ma bardzo wszechstronne zastosowanie.

W takim razie najlepiej jest wybrać opony przeznaczone do użytku mieszanego, które sprawdzą się zarówno w obejściu, jak i na polu.

W oponie Performer EXTRA zastosowano mieszankę gumy bieżnika nowej generacji, która zapewnia o 20% większą odporność na zużycie. Opona Performer EXTRA posiada dwukątowe klocki bieżnika, które w porównaniu ze standardową oponą zwiększają możliwości trakcyjne na polu, a także wzmocniony karkas, który jest odporny na uderzenia podczas robót w obejściu.

Opony tego typu mogą być wszechstronnie użytkowane bez obawy o zbyt szybkie zużycie.

Opony do ciężkich robót

Jeśli nie pracujesz zbyt dużo w polu, ale za to często na twardym podłożu różnego rodzaju, na przykład w obejściu przy załadunku, oraz wykonujesz dużą ilość manewrów lub innego rodzaju ciężkie prace, idealnym wyborem będą opony typu Utility.
Opony te posiadają specjalny wzór bieżnika, osadzony na wytrzymałym karkasie i bardzo grube ściany boczne, które są odporne na przebicia. Ich wielowarstwowa tekstylna osnowa jest niesamowicie trwała i odporna.

Oprócz tych jakże pożądanych cech, opony Duraforce Utility posiadają też klocki z większą ilością gumy, które zapewniają wyjątkową stabilność nawet podczas najbardziej wymagających manewrów. Dzięki zintegrowanemu w bieżniku łukowemu prętowi i grubym ścianom bocznym, które są bardzo odporne na uderzenia i przecięcia, opony te zapewniają maksymalną stabilność boczną.

Możesz je wykorzystać do ciężkich prac na wymagającym, trudno dostępnym terenie, pokrytym tnącymi kamieniami, gałęziami czy krzemieniem...

Opona Firestone Duraforce Utility do ciężkich robótOpona Firestone Duraforce Utility do ciężkich robót

 

2. Dokładnie poznaj wszystkie oznaczenia, widniejące na oponie

Oznaczenia i numery na ścianach bocznych opon są cenną informacją, pomocną przy zakupie nowego kompletu opon.

Zdałeś sobie już sprawę, że Twój fabryczny zestaw opon to rozwiązanie standardowe, które nie jest dla Ciebie optymalne. Zmiana opon jest zarazem okazją do lepszego wykorzystania możliwości ciągnika, ale także do zwiększenia ich rozmiaru w celu zyskania na nośności lub umożliwienia pracy z niższym ciśnieniem...

Musisz najpierw prawidłowo zinterpretować oznaczenia na starych oponach, aby być w stanie wybrać bardziej odpowiedni model nowych opon.

Stare oznaczenia opon rolniczych

Stare oznaczenia opon rolniczych składały się z serii cyfr z literą lub myślnikiem pośrodku i były podawane tylko w calach:

  • 12.4 - 28
  • 12.4 X 28
  • 16,9 D 30 lub 14 D 30
  • 16.9 R 30
  • "12.4", "14" i "16.9": początkowe liczby oznaczają szerokość opony w calach (1 cal = 25,4 mm)

  • "-", "X" i "D": oznaczają strukturę diagonalną.

  • "R": oznacza strukturę radialną.

  • "30" i "28": końcowe liczby oznaczenia odnoszą się do średnicy obręczy w calach.

Nowe oznaczenia ETRTO

Nowe europejskie oznaczenia ETRTO są łatwiejsze do odczytania i składają się z ciągu cyfr, ukośnika i liter:

  • 710/70 R38
  • 600/65 R26
  • 460/85 R38
  • "700", "600" i "460": liczby przed ukośnikiem oznaczają szerokość opony w mm.

  • "70", "65" i "85": liczby po ukośniku oznaczają procentową wysokość ściany bocznej. 65% z 600 mm = 390 mm. Im wyższa liczba, tym wyższa ściana boczna.

  • "R": struktura radialna.

  • "38", "26" i "38": ostatnie liczby odpowiadają średnicy obręczy w calach.

Oznaczenie ETRTO

 

3. Weź pod uwagę różne typy opon: radialne, diagonalne, standardowe lub IF

Opony rolnicze dzielą się na różne kategorie, które należy umieć rozróżnić, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla danego zastosowania model.

Opony z karkasem radialnym

Opony radialne są obecnie najbardziej rozpowszechnionym typem opon. Składają się one z miękkich ścian bocznych zamontowanych na elastycznej, promieniście ułożonej osnowie oraz ze wzmocnionego bieżnika.

Dzięki tym cechom bieżnik i ściany boczne opony mogą pracować niezależnie od siebie.Bardzo dobrze nadają się do pracy w terenie ze względu na swoją elastyczność, a także do użytku drogowego, ponieważ nagrzewają się wolniej niż inne rodzaje opon.

Aby w pełni wykorzystać osiągi radialnych opon rolniczych, ciśnienie powietrza w oponach musi być dostosowane w zależności od kilku parametrów:

  • Prędkość
  • Obciążenie na każdą z osi
  • Rodzaj pracy, która ma być wykonana

Opony z karkasem diagonalnym

Konstrukcja diagonalna była standardem przed wynalezieniem opon radialnych. Diagonalne opony rolnicze mają zachodzący na siebie układ warstw, które tworzą grubą strukturę. Ściany boczne i czoło opony są od siebie wzajemnie zależne.

W przeciwieństwie do opon radialnych, których ślad może być płytki ze względu na ich zdolność do poszerzania się, opony diagonalne mają większy wpływ na glebę i dlatego będą mniej odpowiednie do pracy w polu. Sprawdzają się one jednak lepiej przy cięższej pracy, ponieważ ich ściany boczne są grubsze.

Opony typu IF

Opony wykonane w technologii IF (Improve Flexion) są jedną z kategorii opon o najwyższych osiągach na rynku.

Są to opony radialne, które dzięki bardziej miękkim, ale wzmocnionym ścianom bocznym, mogą wytrzymać do 20% większe obciążenie niż standardowe opony rolnicze, przy wzięciu uwagę tych samych kryteriów użytkowania, co powyżej:

  • Prędkość
  • Obciążenie na każdą z osi
  • Rodzaj pracy, która ma być wykonana.

Dzięki oponom IF nie trzeba już regulować ciśnienia przy każdej zmianie podłoża, zwłaszcza podczas częstych przejazdów z pola na drogę i z powrotem.

 

4. Dowiedz się, jak sprytnie korzystać z ofert promocyjnych i kontrolować Twoje inwestycje

Odpowiednio zaplanuj Twój budżet

Czy wiesz, że czasami mądrzej jest zaciągnąć kredyt na wyposażenie ciągnika, ale zamontować nowe opony naprawdę dobrej jakości?

Obecne wyjątkowo niskie stopy bankowe są okazją do zmiany sposobu inwestowania i bardziej przyszłościowego spojrzenia na pracę gospodarstwa.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, oferty kredytów o bardzo niskim lub zerowym oprocentowaniu są szansą dla rolników, a ich spłata może zostać rozłożona na długi okres, aby zoptymalizować rentowność.
Unikając natychmiastowego odpływu gotówki, zachowujesz swoje możliwości inwestycyjne w celu zakupu na przykład bardziej wydajnej maszyny lub większych narzędzi. W ten sposób możesz od razu produkować lepiej, rozkładając wydatki na kilka lat, dzięki czemu to bank ponosi ciężar inwestycji.

Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z wyboru opon używanych, których historia uszkodzeń i zużycia nie zawsze jest Ci znana, co może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek w najmniej spodziewanym momencie.

Wykorzystuj najlepsze sezonowe oferty producentów

Aby zwiększyć swoje obroty, producenci regularnie oferują atrakcyjne oferty promocyjne. Pamiętaj, że masz większe szanse na udane negocjacje pod koniec roku niż na jego początku, ponieważ muszą oni wtedy zbliżyć się jak najbardziej do rocznych założeń sprzedaży.

Oferty promocyjne są z reguły bardziej atrakcyjne w przypadku modeli wysokiej jakości, dlatego też może być to dla Ciebie okazją do wymiany opon na o wiele lepszy model w celu zwiększenia wydajności.

Opony typu IF pozwalają na znaczne zwiększenie możliwości trakcyjnych maszyny dzięki umożliwieniu pracy przy bardzo niskim ciśnieniu, a co za tym idzie przy znacznie większej powierzchni styku z podłożem.

  • Lepsza trakcja pozwoli na zmniejszenie zużycia paliwa i będzie oznaczać znaczne oszczędności na koniec każdego sezonu.

  • Dbałość o glebę pozwoli na utrzymanie wydajności i dobrego poziomu plonów w kolejnych latach bez konieczności przeprowadzania co kilka lat ciężkiego i kosztownego spulchniania.
Istnieje wiele sposobów na usprawnienie pracy maszyn rolniczych i poprawienie ich wydajności. Jednym z nich jest inwestycja w opony, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na kupno nowego zestawu, korzystając z ofert promocyjnych producentów opon lub z ofert nisko oprocentowanego finansowania w niektórych bankach.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ