;
Wpływ opon rolniczych na pola porośnięte trawą

Jaka opona rolnicza będzie idealna do sianokosów?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 24 maja 2024

Rolnicy zajmujący się hodowlą inwentarza żywego doskonale wiedzą, że jakość zbieranej podczas sianokosów zielonki ma kluczowe znaczenie dla żywienia zwierząt. Jeśli naprawdę zależy im na optymalizacji jakości zebranej trawy, zwracają uwagę na każdy szczegół, a zwłaszcza na dobór opon rolniczych o odpowiednich parametrach. Wiedzą bowiem, że ogumienie pracuje na styku z ziemią podczas licznych przejazdów z okazji koszenia, przetrząsania, zbioru snopków itp.
Nieodpowiednie opony mogą przecież ubijać glebę i uszkadzać rosnące na niej rośliny. Obniżają także jakość zbieranych pokosów, ponieważ zanieczyszczają je grudkami gleby. Natomiast umiejętnie dobrane ogumienie minimalizuje nacisk zaczepu na podłoże, co zapobiega niszczeniu łodyg i liści. Co więcej, suszenie siana staje się zdecydowanie łatwiejsze, gdy jest ono pozbawione grudek ziemi, ponieważ zmniejsza się ryzyko pojawienia się pleśni. Rzecz jasna, zyskuje na tym także wartość odżywcza paszy. Wybierając opony odpowiednie do sianokosów i, ogólniej rzecz biorąc, do prac w rolnictwie mieszanym, inwestujesz nie tylko w trwały sprzęt, ale także w jakość paszy, którą przez cały rok będziesz karmić zwierzęta.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się oponom rolniczym do sianokosów i podpowiemy ci, jak dokonać najlepszego wyboru.

1. Jakie znaczenie podczas zbiorów siana w gospodarstwach hodowlanych mają opony?

Nadmierne ubicie gleby

Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia pól zasianych trawą, powinieneś wybrać opony, które pozwalają na ochronę gleby. W sytuacji, kiedy twoje ogumienie nie będzie odpowiednie, z pewnością ubije glebę, co nieuchronnie obniży jakość odrastającej po pierwszym koszeniu trawy. Jest to jeden z powodów, dla których naprawdę warto wybrać opony dostosowane do typu gleby i do rodzaju twojej działalności.

Nieodpowiednie opony mogą uszkadzać obszary trawiaste
Nieodpowiednie opony mogą uszkadzać obszary trawiaste

Koszona trawa opada swobodnie na ziemię, co ułatwia późniejsze oddychanie pokosów i jednocześnie stanowi pierwszy etap procesu suszenia. Przejazd po skoszonej trawie jest prawie że nieunikniony, trzeba zatem liczyć się z jego konsekwencjami. Jeśli twoje opony będą nieodpowiednie, po prostu zniszczysz część swojej pracy, zbytnio dociskając pokosy do ziemi i miażdżąc ich łodygi. Trudniej będzie je potem zebrać w snopki. Natomiast odpowiednie ogumienie, czyli opony o dużych rozmiarach pracujące z niskim ciśnieniem, na pewno okaże się o wiele mniej szkodliwe dla twoich plonów.

Miażdżenie skoszonej trawy obniża jakość siana
Miażdżenie skoszonej trawy obniża jakość siana

Utrata jakości i zanieczyszczenie siana

Ogumienie niskiej jakości, zwłaszcza przy nieodpowiednim ciśnieniu powietrza i zbyt dużym poślizgu kół, może nie tylko wyrywać trawę z gleby na pochyłościach, ale także rozrzucać grudki ziemi na już skoszone rośliny. Ich obecność niestety obniży wartość odżywczą siana, nie mówiąc już o ryzyku zakażenia go szkodliwymi zarodnikami, takimi jak maślany, które uniemożliwią prawidłowe suszenie. Jeśli zatem chcesz uniknąć tego rodzaju kłopotów, reguluj ciśnienie w oponach, a najlepiej zainwestuj w ogumienie nadające się do wszystkich rodzajów mieszanej działalności rolniczej.

Wyrywanie trawy i degradacja gleby na pochyłym polu z powodu złego ogumienia
Wyrywanie trawy i degradacja gleby na pochyłym polu z powodu złego ogumienia

 

2. Jakie cechy powinna posiadać opona do prac przy hodowli?

Ogumienie zdolne do pracy z niskim ciśnieniem

Do sianokosów warto wybrać takie opony, które rozłożą nacisk zaczepu na podłoże na jak największej powierzchni, ponieważ zapewniają one jednocześnie doskonałą trakcję i optymalną zwrotność maszyn rolniczych. Dzięki temu zmniejsza się znacznie ubicie gleby, a zbierane pokosy są czystsze, ponieważ nie ma w nich grudek gleby. Dbając o dobrą jakość paszy dla zwierząt, możesz zapewnić im lepsze wyżywienie, co na pewno przełoży się na większy zysk ze sprzedaży inwentarza.


Opony do transportu drogowego

Przygotowując się do sezonowego transportu siana czy słomy warto zadbać o swój komfort jazdy. Po pierwsze należy dostosować ciśnienie w oponach do warunków transportu drogowego (najlepiej ustawić je w przedziale od 1,6 do 2 barów), aby zmniejszyć opór toczenia na asfalcie i zapobiec nadmiernemu ścieraniu się gumy. W ten sposób zaoszczędzisz paliwo, zminimalizujesz koszty wymiany i konserwacji opon oraz zapewnisz większą stabilność i bezpieczeństwo pojazdu podczas pokonywania tras z załadowanymi przyczepami.

Solidne opony rolnicze odpowiednie do transportu snopków
Solidne opony rolnicze odpowiednie do transportu snopków

Ogumienie, które bez problemu wytrzyma prace w obejściu

Dobrze, aby opony do sianokosów były twoim sprzymierzeńcem także podczas codziennych prac w obejściu takich jak składowanie snopków, ubijanie masy kiszonkowej, karmienie zwierząt i oprzęt. Podczas manewrów w obejściu i przy budynkach inwentarskich ustaw w oponach wyższe ciśnienie (około 2,4 bara), które zapewni ci pożądaną stabilność ciągnika. Dzięki temu będziesz mógł podnosić i przewozić ciężkie ładunki na twardym podłożu bez obawy o przewrócenie się maszyny. Twoja praca stanie się zatem bezpieczniejsza i bardziej wydajna.

Manewry w obejściu to prace mocno obciążające opony
Manewry w obejściu to prace mocno obciążające opony

 

3. Solidny karkas to podstawa opon rolniczych, które sprawdzą się w rolnictwie mieszanym

Ogumienie Firestone wyróżnia się wyjątkową jakością, a w szczególności wysoką wytrzymałością karkasu. Jest ona osiągana poprzez połączenie w wewnętrznej strukturze opony wysokiej jakości warstw tekstylnych i licznych warstw wzmacniających, wykonanych z naturalnego kauczuku. Taka pomysłowa konstrukcja gwarantuje naszym oponom wyjątkową trwałość karkasu, dzięki czemu doskonale nadają się one do różnorodnych zastosowań w gospodarstwach zajmujących się hodowlą.

Wzmocnione ściany boczne i złożony z wielu warstw karkas opony Performer 85
Wzmocnione ściany boczne i złożony z wielu warstw karkas opony Performer 85

Elastyczny karkas: idealny do pracy z niskim ciśnieniem

Aby uniknąć zgniatania skoszonej trawy podczas pracy przy sianokosach, niezbędna jest możliwość zmniejszenia ciśnienia w oponach. Z naszymi oponami zredukujesz ciśnienie do poziomu między 0,8 a 1,1 bara, minimalizując ubicie gleby i poprawiając trakcję. Taka elastyczność opony jest możliwa dzięki specjalnej konstrukcji karkasu, stworzonego z myślą o zachowaniu najlepszej jakości zielonki.


Odporny karkas może pracować także z wysokim ciśnieniem

Jednakże, jeśli używasz ciągnika także do ubijania pryzm kiszonki, musisz mieć możliwość zwiększenia ciśnienia w oponach. Ustawiając ciśnienie na poziomie około 2,4 bara lub wyższym w zależności od wytrzymałości karkasu i rozmiaru opon, nie tylko poprawisz jakość kiszonki, ale także będziesz w stanie pracować szybciej. Poza tym, dzięki oponom, które z łatwością wytrzymują wysokie ciśnienie, możesz również zagwarantować sobie większą stabilność ciągnika podczas podnoszenia i przewożenia po obejściu ciężkich ładunków. Zresztą, możliwość dostosowania ciśnienia powietrza do konkretnych zadań jest zawsze mile widziana w rolnictwie mieszanym.

Maksymalne ciśnienie w oponach będzie nieocenione przy ubijaniu kiszonki
Maksymalne ciśnienie w oponach będzie nieocenione przy ubijaniu kiszonki

 

4. Opona Performer 85, stworzona z myślą o rolnictwie mieszanym, jest także idealna do sianokosów

Opona Performer Extra 85 od Firestone to idealny wybór dla rolników zajmujących się rolnictwem mieszanym. Jej specyficzna konstrukcja sprawia, że jest ona doskonale przystosowana do rozmaitych zadań, jakich hodowcy zwierząt gospodarskich podejmują się na co dzień na polu i w obejściu.

Opony Performer 85 doskonale nadają się do zbioru siana
Opony Performer 85 doskonale nadają się do zbioru siana

Co wyróżnia oponę Performer 85

Ta wszechstronna opona wyróżnia się przede wszystkim jakością bieżnika, który zapewnia doskonałe prowadzenie nawet w trudnych warunkach. Długie, asymetryczne klocki bieżnika gwarantują ci optymalną trakcję, a wzmocniona konstrukcja karkasu daje wyjątkową stabilność prowadzenia. Oznacza to, że nawet na nierównym czy też mokrym terenie ciągnik wyposażony w oponę Performer 85 będzie synonimem stałej, niezawodnej wydajności pracy, przez co umożliwi ci efektywne wykonywanie wszystkich zadań związanych z hodowlą zwierząt gospodarskich.


Jakie zalety posiada model Performer 85?

 • Duża wszechstronność
  Opona Performer 85 od Firestone oferuje niezrównaną wszechstronność zastosowań, umożliwiając rolnikom maksymalizację osiągów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji opon.

 • Solidność i trwałość gumy
  Dzięki odpornej na zużycie gumowej mieszance opona ta ma wyjątkowo długą żywotność, co stanowi dla rolników znaczne oszczędności w zakresie kosztów operacyjnych.

 • Wysoka nośność
  Doskonała nośność i specyficzna konstrukcja karkasu sprawiają, że nasze ogumienie można bez wahania stosować do szerokiego zakresu prac związanych z hodowlą zwierząt, w tym do transportu i robót w obejściu.

 • Doskonały stosunek jakości do ceny
  Poza tym opona Performer 85 oferuje każdemu użytkownikowi świetny stosunek jakości do ceny. Dzięki wyjątkowej trwałości i optymalnym osiągom stanowi ona niezawodną inwestycję dla rolników specjalizujących się w hodowli zwierząt.

 

PODSUMOWANIE

Jakość zielonki zbieranej podczas sianokosów ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zwierząt gospodarskich i tym samym dla rentowności hodowli. Dlatego też wybór odpowiedniego ogumienia na czas wiosennych prac jest bardzo istotny. Odgrywa ono bowiem ważną rolę w zachowaniu dobrej jakości pokosów, jednocześnie ograniczając ubicie gleby i zapewniając dobry odrost trawy.

Choć w praktyce nie ma czegoś takiego jak opona rolnicza przeznaczona specjalnie do sianokosów, to niektóre modele, a zwłaszcza Performer 85 od Firestone, wyróżniają się optymalnymi właściwościami.

Dzięki nim idealnie sprawdzają się w rolnictwie mieszanym podczas sianokosów, zbioru snopków, przetrząsania oraz ubijania kiszonki, a także przy załadunku i rozładunku w obejściu, nie mówiąc już o oprzęcie... innymi słowy, ta wszechstronna opona będzie twoim najlepszym sprzymierzeńcem, ponieważ umożliwi ci precyzyjne i wydajne wykonywanie prac w gospodarstwie hodowlanym.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ