;
Wąskie opony ułatwiają przejazdy pomiędzy rzędami

Kiedy wąska opona lepiej sprawdzi się przy opryskach niż standardowe ogumienie

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 22 maja 2023

Czy, zaczepiając do ciągnika opryskiwacz, warto pomyśleć także o zmianie opon? A może lepiej po prostu zostawić na traktorze standardowe, szerokie ogumienie, żeby było łatwiej i szybciej? Czy przejście na wąskie opony jest konieczne, jeśli chcemy zapobiec uszkadzaniu upraw? Różnica będzie z pozoru nieznaczna: zmniejszamy jedynie szerokość kół. Jednakże poprawa wydajności pracy może być mocno odczuwalna, zwłaszcza w sporych gospodarstwach. Opryskiwanie wymaga sporej ilości przejazdów pomiędzy rzędami upraw, łatwo sobie zatem wyobrazić, jakie znaczenie może mieć tak naprawdę zmiana szerokości przejazdu.

Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, z którego dowiesz się, w jakich przypadkach można zachować szerokie opony, a w jakich najlepiej zmienić je na węższe:

1. Duża szerokość koła nie zawsze działa na plus

To, czy duża szerokość koła okaże się w danym przypadku korzystnym parametrem, zależy przede wszystkim od technologii wykonania opony.

Niskociśnieniowe, szerokie ogumienie wykonane w technologii VF, które z łatwością pracuje z ciśnieniem 0,8 bara pod obciążeniem, nadaje się do wstępnych oprysków pod koniec sezonu zimowego oraz do rozpylania pierwszych płynnych nawozów. W tych dwóch przypadkach wąskie opony, które wymagają zastosowania wyższego ciśnienia powietrza i nie mają dużej powierzchni nośnej, sprawdzą się gorzej niż sprzęt o standardowej szerokości. Szeroka opona typu VF ma tę zaletę, że lepiej rozłoży ciężar zaczepu na podłożu, co pozwoli ci uniknąć zbytniego ubijania gleby, zwłaszcza przy błotnistej pogodzie.

Zastosowanie szerokiego koła, wyposażonego w oponę niskociśnieniową, ma wiele zalet w przypadku wszystkich oprysków wykonywanych przed siewem:

  • Spora nośność: opony niskociśnieniowe posiadają elastyczny i zarazem wytrzymały karkas, zdolny do przenoszenia dużych obciążeń (możesz zamontować dłuższe rozpylacze oraz większe zbiorniki).
  • Praca z ciśnieniem 0,8 bara zapobiega ubijaniu gleby oraz tworzeniu się kolein podczas przygotowywania ziemi na sezon oraz nawożenia przed siewem.
  • Opony typu VF nie wymagają regulacji ciśnienia w trakcie użytkowania cyklicznego i będą pracować tak samo dobrze z pełnym, jak i z pustym zbiornikiem.

Kiedy nie jest zalecane szerokie koło ze standardowymi oponami

Niskociśnieniowa opona, która jest w stanie udźwignąć zaczep przy ciśnieniu 0,8 bara, będzie zupełnie inaczej oddziaływać na glebę niż standardowa, nie mogąca pracować z ciśnieniem niższym niż 1,6 bara. Zwykłe ogumienie może bowiem zrekompensować ciężar tysięcy litrów nawozu w zbiorniku jedynie ciśnieniem powietrza. Jeżeli jesteś do tego wyposażony w duży rozpylacz, to spowoduje on spore przeniesienie obciążenia na tylną oś ciągnika, dodatkowo przeciążając standardowe opony.

Zwyczajna opona wymaga każdorazowego dostosowania ciśnienia powietrza do danego obciążenia. Będzie to niewykonalne w przypadku zmiennego obciążenia związanego ze stopniowym opróżnianiem się zbiornika podczas oprysków, które powoduje wahania ciężaru zaczepu rzędu kilku tysięcy kilogramów.

Standardowe opony o wysokim ciśnieniu powietrza nie nadają się do pracy na wilgotnym terenie
Standardowe opony o wysokim ciśnieniu powietrza nie nadają się do pracy na wilgotnym terenie

Szerokie opony z gatunku standardowych będą musiały pracować z wysokim ciśnieniem, aby skompensować ciężar pełnego zbiornika na początku oprysku, a potem wytrzymać przeniesienie obciążenia z rozpostartych rozpylaczy. Uszkodzenia gleby i wschodzących upraw będą wówczas znaczne, co przyczyni się do zmniejszenia jakości plonów na obszarze przejazdu opon.

Koleiny wyżłobione przez zaczep z ciężkim opryskiwaczem na standardowych oponach z wysokim ciśnieniem
Koleiny wyżłobione przez zaczep z ciężkim opryskiwaczem na standardowych oponach z wysokim ciśnieniem

Zwyczajne opony nie nadają się do oprysków w tych okresach roku, które cechują się dużą wilgotnością, ponieważ uszkodzenie gleby pod względem zagęszczenia głębokich warstw będzie dość znaczne. Po takim sezonie konieczne będzie wykonanie głęboszowania w celu doprowadzenia gleby do stanu użytkowego, w tym zlikwidowania kolein powstałych po przejeździe maszyny. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami zużycia paliwa i stratą czasu, których można uniknąć dzięki oponom dostosowanym do rodzaju wykonywanej pracy.

 

 

2. Podczas oprysków wąska opona w mniejszym stopniu narusza powierzchnię gleby

Latem i wiosną, jeśli nie jest ona zbyt deszczowa, węższe opony okażą się na pewno bardziej odpowiednie, ponieważ nie zniszczą młodych roślin. W przeciwieństwie do szerokiego ogumienia, które zgniata uprawy, wąskie opony mają mniejszy wpływ na wierzchnie warstwy gleby i umożliwiają młodym roślinom prawidłowy rozwój na całym obszarze pola.

Nieznaczny wpływ opon Performer 95 na uprawy pomimo wysokiego ciśnienia powietrza
Nieznaczny wpływ opon Performer 95 na uprawy pomimo wysokiego ciśnienia powietrza

Wąskie opony pomogą ci zachować zdrowy system korzeniowy roślin

Sam możesz stwierdzić, że wąska opona w porównaniu z szeroką znacznie ułatwia przejazdy między rzędami. Jednakże stopień zagęszczenia gleby jest czymś, czego nie jesteś w stanie zaobserwować gołym okiem. Tymczasem podczas oprysków zarówno w wąskich, jak i w standardowych modelach opon ciśnienie powietrza musi być wysokie, aby utrzymać obciążenie rozłożonych rozpylaczy i pełnego zbiornika. W obu przypadkach dojdzie rzecz jasna do ubicia gleby. Jednakże o wiele mniejszy ślad wąskich opon gwarantuje ci mniejszą ilość uszkodzonych roślin i lepszą ochronę systemu korzeniowego twoich upraw.

Redukcja obszaru zagęszczenia gleby dzięki węższemu kołu
Redukcja obszaru zagęszczenia gleby dzięki węższemu kołu

Korzystanie z zaczepianego opryskiwacza wymaga wyposażenia całego zaczepu w wąskie koła, tak aby mógł on poruszać się po tym samym śladzie w międzyrzędziach. Dzięki temu liczne przejazdy będą miały o wiele mniejszy wpływ na glebę. Żeby jeszcze bardziej zmniejszyć ewentualne straty plonów związane z zagęszczeniem gleby podczas pracy z opryskiwaczem, należy maksymalnie odciążyć ciągnik, usuwając wszystkie obciążniki i balasty. Należy pamiętać, że przy opryskach ważna jest nie tyle siła trakcyjna, co prędkość jazdy. Odciążenie ciągnika zmniejsza opory toczenia, a tym samym redukuje negatywny wpływ maszyny rolniczej na glebę.

 

 

3. Im mniej przejazdów, tym skuteczniejsza ochrona gleby

Im większa będzie szerokość oprysku, tym mniej czasu spędzisz na rozpylaniu i tym mniejszą powierzchnię pola ubijesz kołami. Decydując się na opryskiwacz zaczepiany, można pracować z większymi modelami zbiorników o pojemności do 8000 litrów i z większymi aluminiowymi rozpylaczami, które mogą osiągnąć nawet do 50 metrów szerokości roboczej. Takie wymiary pozwalają skrócić czas oprysków, jednocześnie zmniejszając liczbę przejazdów między rzędami upraw.

Im szersze rozpylacze, tym mniej zniszczeń gleby
Im szersze rozpylacze, tym mniej zniszczeń gleby

 

4. Która wąska opona będzie w stanie wytrzymywać duże obciążenia podczas pracy z szerokim opryskiwaczem?

Produkcja wąskich opon wymaga od producenta bardzo wysokiego poziomu wiedzy technicznej. Jest to typ ogumienia, który podlega licznym przeciążeniom, utrzymuje bowiem duże ciężary przy bardzo niewielkiej powierzchni styku z podłożem, przy jednoczesnym zachowaniu swojej wytrzymałości i stabilności.

Opona Firestone Performer 95 została zaprojektowana z myślą o cyklicznym obciążeniu podczas oprysków i posiada dodatkowe stalowe warstwy wzmacniające, umieszczone pomiędzy warstwami opasania karkasu a bieżnikiem, co pozwala jej wytrzymywać większe obciążenia.

Decydując się na ten rodzaj opony z najwyższej półki, zyskujesz wiele:

Lepsza nośność

  • Mocny, solidny karkas z dwoma krzyżującymi się stalowymi warstwami wzmacniającymi zapewnia oponie odporność na obciążenia, nawet przy dużych prędkościach. Może ona osiągnąć maksymalne poziomy obciążenia z narzędziem ciągnionym, wynoszące dla największych modeli ponad 5800 kilogramów:
    • 340/85 R48 = 5865 kg przy ciśnieniu 4,5 bara podczas pracy cyklicznej z prędkością 10 km/h lub 3625 kg przy ciśnieniu 3,6 bara przy prędkości 50 km/h na drodze.
    • 300/95 R52 = 5865 kg przy ciśnieniu 5 barów podczas pracy cyklicznej z prędkością 10 km/h lub 3625 kg przy ciśnieniu 4 barów przy prędkości 50 km/h na drodze.

 

Opryskiwacz samobieżny Rogator Challenger (zbiornik 4800 litrów, rozpylacze o długości 30 metrów) wyposażony w opony Performer 95 o wymiarze 380/105R50
Opryskiwacz samobieżny Rogator Challenger (zbiornik 4800 litrów, rozpylacze o długości 30 metrów)
wyposażony w opony Performer 95 o wymiarze 380/105 R50
  • Większa nośność opon podczas oprysków oznacza też możliwość zwiększenia rozmiaru zbiorników czy dodania zbiornika przedniego, dzięki czemu oszczędzisz czas i paliwo na przejazdach do tankowania.
  • Wzmocniony bieżnik pozwala oponie Performer 95 pracować w szerszym zakresie ciśnień, od 0,8 bara do 5 barów przy obciążeniach cyklicznych.

Bardzo dobra zdolność trakcyjna

Wąska opona musi mieć specjalne klocki bieżnika, aby zapewnić sobie dobre podparcie na podłożu, jednocześnie zapobiegając poślizgowi, ponieważ jej powierzchnia styku z podłożem jest zmniejszona.

  • Dwukątowe klocki bieżnika opony Performer 95 posiadają unikalną konstrukcję, oferując tym samym większy obszar kontaktu z podłożem niż standardowo oraz lepsze samooczyszczanie się opony.

 

Opony Firestone Performer 95
Opony Firestone Performer 95

Więcej komfortu i lepsze bezpieczeństwo jazdy

Opony Performer 95 zapewnią ci doskonałe prowadzenie i komfort jazdy:

  • Stabilność bez zarzutu: Stalowe opasanie działa jak amortyzator, zapewniając większą stabilność. Dzięki temu rozpylacze nie kołyszą się, a ty możesz o wiele precyzyjniej opryskiwać pola środkami ochrony roślin. W przeciwnym razie, kiedy opony nie amortyzują w wystarczającym stopniu niedoskonałości podłoża, ruchy cieczy znajdującej się w zbiorniku będą przenoszone na rozpylacze, szczególnie w przypadku pracy z dużymi narzędziami.
  • Opona Performer 95 umożliwia przewożenie większych ładunków przy wyższych prędkościach (Indeks prędkości D / 65 km/h). Nawet przy największych dopuszczalnych wartościach nadal oferuje bardzo dobre prowadzenie, doskonałą precyzję kierowania i niezwykle komfortową jazdę ze znaczną redukcją wibracji i hałasu.

 

PODSUMOWANIE

Wąska opona przyda się do opryskiwania, choćby po to, by móc przejeżdżać między rzędami bez uszkadzania upraw. Obszar ubicia gleby na polu zostanie w dodatku zminimalizowany, dzięki czemu nie stracisz na produktywności pracy.

Nie ma wątpliwości co do tego, że zakup wąskich opon jest opłacalną inwestycją. Poza tym, jeżeli wybierzesz wąską, zaawansowaną technologicznie oponę, która pozwoli Ci pracować cyklicznie z bardzo wysokim ciśnieniem, używać zbiorników o dużej pojemności i szerokich wysięgników, twoja produktywność zdecydowanie na tym zyska.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

 

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Ubicie gleby

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ