Jakie ogumienie wybrać do kombajnu ziemniaczanego?
Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 26 sierpnia 2024
Zbiory ziemniaków to moment będący ukoronowaniem wielomiesięcznej pracy w polu. Podczas jesiennych wybierek nie należy jednak zapominać o ochronie gleby, która jest podstawowym bogactwem każdego rolnika. Samobieżny kombajn ziemniaczany, który z zasady waży dość sporo, wywiera znaczny nacisk na powierzchnię pól, stwarzając tym samym wysokie prawdopodobieństwo zagęszczenia ich struktury. Jeśli zbagatelizujemy wpływ opon na glebę podczas zbiorów ziemniaków, może okazać się, że z czasem drastycznie zmniejszy się wydajność danego pola uprawnego. Zagęszczona gleba ma mniejszą przepuszczalność, co utrudnia roślinom uprawnym dostęp do wody i niezbędnych składników odżywczych, ostatecznie wpływając na jakość plonów. Zatem, wybierając ogumienie rolnicze do kombajnu ziemniaczanego, nie podejmujmy decyzji tylko na podstawie jego wydajności i trwałości, ale bierzmy pod uwagę także poziom ochrony jakości i zdrowia gleby naszych pól uprawnych
Poniżej omawiamy podstawowe kryteria wyboru najlepszych opon rolniczych do kombajnów ziemniaczanych, które pozwolą ci zminimalizować wpływ tych maszyn na glebę i zagwarantują ci długoterminową wydajność w produkcji ziemniaków.
1. W jaki sposób zbiory ziemniaków wpływają na stan gleby?
Masa kombajnów ziemniaczanych i nacisk wywierany przez nie na podłoże
Nie zapominaj, że zbiory ziemniaków bardzo obciążają glebę.
Maszyny używane podczas wybierek, takie jak kombajny ziemniaczane, kopaczki i załadowane przyczepy, są ciężkie i wywierają niemały nacisk na ziemię uprawną, prowadząc do zagęszczenia gleby na znacznych połaciach pól, co ma zgubne konsekwencje dla długoterminowej wydajności danego obszaru.
Ubicie gleby, powstające podczas zbioru ziemniaków, jest większe niż w przypadku innych rodzajów prac rolnych i może mieć poważne konsekwencje dla wydajności produkcyjnej twoich pól:
Mniejsza porowatość gleby Ubicie gleby powoduje, że zmniejszają się wolne przestrzenie między jej poszczególnymi grudkami, co upośledza zdolność korzeni do prawidłowego rozwoju i uniemożliwia wielu mikroorganizmom dostęp do powietrza.
Mniejsza zdolność do wchłaniania wody Ubita gleba uniemożliwi wodzie prawidłowe przenikanie do jej głębszych warstw. Może to prowadzić do odwodnienia pól podczas suszy oraz sprzyjać erozji gleby poprzez fakt, że większość wody spływa po powierzchni ziemi, zamiast w nią wsiąkać.
Słabsza aktywność mikroorganizmów glebowych Ubicie gleby na polach uprawnych zakłóca prawidłowe funkcjonowanie mikroorganizmów, takich jak dżdżownice. Zjawisko to uniemożliwia im bowiem sprawne penetrowanie gleby, które z kolei ma zbawienne znaczenie dla napowietrzenia i żyzności ziemi.
Zahamowany rozwój korzeni Korzeniom wielu roślin uprawnych trudniej jest przebić się przez zagęszczoną glebę. Ziemniaki, których bulwy rozwijają się głęboko, są doskonałym przykładem roślin wrażliwych na jakość podłoża. Dlatego też ziemniaki rosnące na polach o ubitej strukturze mają zazwyczaj mniejsze i gorzej uformowane bulwy.
Spadek rentowności Jeśli sprowadzisz wszystkie wyżej wspominane niedogodności do wspólnego mianownika, otrzymasz niestety wynik w postaci spadku jakości plonów. Rośliny, mające utrudniony dostęp do składników odżywczych i wody, których potrzebują do wzrostu, będą po prostu słabsze. Innymi słowy, ubita gleba nigdy nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego środowiska dla rozwoju wysokiej jakości upraw.
2. Jaka opona rolnicza będzie najlepsza do kombajnu ziemniaczanego ciągnionego za traktorem?
Kombajn do ziemniaków ciągniony za traktorem
Jeśli kombajn jest ustawiony bezpośrednio za ciągnikiem, to aby zminimalizować uszkodzenia zbieranych bulw, w ciągniku należy używać wąskich opon:
Redukcja śladu ogumienia W trakcie przejazdu między zagonami ziemniaków wąskie opony zostawiają mniejszy ślad, przez co umożliwiają prawidłową pracę kombajnu ziemniaczanego. Nie napotyka on bowiem oporu gleby ubitej przez opony ciągnika o szerokim śladzie.
Wzrost wydajności pracy Poza tym szerokie opony wciskają część ziemniaków głęboko w glebę, ponieważ poruszają się siłą rzeczy po ziemi, w której kryją się bulwy. Wąskie opony pozwalają ci natomiast zebrać prawie cały plon.
Wielorzędowy kombajn do ziemniaków
Ziemniaczany kombajn wielorzędowy zbiera plony z co najmniej dwóch rzędów, poruszając się tuż obok ciągnika, co daje rolnikowi znaczne korzyści:
Ochrona gleby W tej sytuacji ciągnik może być wyposażony w szerokie, niskociśnieniowe opony, ponieważ porusza się tylko po obszarze, na którym bulwy zostały już zebrane. Dzięki temu nie przyczynia się on do zagęszczenia gleby, co pozwala ci zachować środowisko sprzyjające najlepszemu rozwojowi upraw.
Wszechstronność Nie zapominaj o podstawowej korzyści z tej konfiguracji, a mianowicie o tym, że szerokie opony ciągnika mogą być wykorzystywane do innych zadań rolniczych. Unikniesz zatem konieczności wymiany opon przy zmianie pracy.
Szukasz opon idealnie dopasowanych do kombajnów wielorzędowych?
Dzięki dużej powierzchni styku z podłożem i możliwości pracy przy niskim ciśnieniuopony Maxi Traction od Firestone będą idealne do tego typu maszyn.
3. Która opona rolnicza sprawdzi się w kombajnach samobieżnych?
Biorąc pod uwagę duży ciężar ziemniaczanych kombajnów samobieżnych, które mogą osiągać od 20 do 30 ton z pełnym zbiornikiem, zdajesz sobie zapewne sprawę, że stanowią one poważne wyzwanie w kontekście ochrony gleby.
Jednak nawet z kombajnem samobieżnym możesz zadbać o glebę, stosując na nim szerokie, niskociśnieniowe ogumienie, a to dzięki:
Szerszym oponom: Rozkładają ciężar maszyny na większej powierzchni, zmniejszając tym samym jej nacisk na podłoże i ograniczając nadmierne ubicie ziemi na polach.
Ciśnieniu powietrza w ogumieniu: praca przy niskim ciśnieniu jeszcze skuteczniej redukuje niepożądane zjawisko zagęszczania gleby, jednakże pod warunkiem, że pozwalają na to parametry opon i zadane obciążenie. Jeśli masz odpowiednie opony, możesz obniżyć ciśnienie powietrza i zwiększyć tym samym ich wzdłużną powierzchnię styku z podłożem.
Profilowi opon: rodzaj ogumienia powinien być dostosowany do tego typu zbiorów. Na wybierki powinieneś wyposażyć się w szerokie opony z tyłu do skutecznego podtrzymywania ładunku i wąskie opony z przodu do precyzyjnego prowadzenia między rzędami ziemniaków bez uszkadzania upraw.
4. Jak skutecznie chronić glebę podczas zbiorów ziemniaków
1. Postaw na ogumienie dostosowane do tego typu zbiorów
Ogumienie rolnicze odgrywa kluczową rolę w ochronie gleby.
Opony niskociśnieniowe, takie jak opony IF (Improved Flexion), szczególnie dobrze nadają się do prac rolniczych z użyciem ciężkiego sprzętu.
Opony te umożliwiają rozłożenie ładunku na większej powierzchni, zmniejszając w ten sposób stopień ubicia gleby.
2. Pracuj w optymalnych warunkach glebowych
Warunki pogodowe podczas zbiorów mają bezpośredni wpływ na stan gleby.
Najlepiej pracuje się, gdy ziemia na polach jest wystarczająco sucha, aby wytrzymać przejazd maszyn bez odkształcania się.
Zalety pracy na suchym podłożu:
Mniejsze prawdopodobieństwo ubicia gleby.
Zredukowany poślizg kół.
Lepsza jakość pracy.
3. Jeśli możesz, zmniejszaj obciążenie twoich maszyn
Obciążenie wywierane przez przewożony sprzęt i wszelkie ładunki na osie maszyn rolniczych jest czynnikiem, który sprzyja zagęszczaniu przez nie gleby.
Na przykład duży 26-tonowy samobieżny kombajn ziemniaczany będzie miał obciążenie o wartości 7000 kg na przedniej osi i 19000 kg na tylnej osi na pusto, do czego należy dodać wagę zbiornika zapełniającego się bulwami.
Jeśli zdecydujesz się na częstsze opróżnianie zbiornika w tego typu maszynie, zmniejszysz nacisk wywierany przez nią na glebę, a tym samym ograniczysz zagęszczenie pól uprawnych.
Jeśli pragniesz zmniejszyć obciążenie zbiornika:
Unikaj napełniania zbiornika do oporu.
Częściej go opróżniaj.
4. Opróżniaj zbiornik na skraju pola
Dla rolników chcących ograniczyć liczbę przejazdów ciągnika i jego przyczep po polu, zaleca się każdorazowe opróżnianie zbiornika podczas zakręcania na skraju pola.
Zmniejsza to ilość koniecznych przejazdów i znacznie ogranicza zjawisko ubijania gleby.
Jakie są zalety tej praktyki?
Mniejsza ilość przejazdów
Mniejsze zagęszczenie
Skuteczniejsza ochrona gleby
5. Skombinuj ze sobą dwa modele opon rolniczych, które najlepiej nadają się do uprawy ziemniaków
W przypadku tego typu upraw warto zastosować dwa skombinowane ze sobą modele opon: model Maxi Traction Harvest do tylnej osi maszyn samobieżnych oraz model Performer 95 Row Crop do prowadzenia przedniej części maszyny.
Maxi Traction Harvest: najlepszy wybór pod względem ochrony gleby
Ogumienie Maxi Traction Harvest zostało stworzone po to, aby z łatwością wytrzymywać zmienne obciążenia, wywierając przy tym minimalny wpływ na podłoże. Dlatego też jest ono idealne do intensywnych prac żniwnych.
Ogumienie, które zostawi duży ślad: bieżnik tej opony rozkłada ciężar maszyny na większej powierzchni, chroniąc dzięki temu glebę.
Wytrzymałość i długa żywotność: wzmocniony karkas i wysokiej jakości materiały użyte do produkcji tych opon pozwalają im znosić z łatwością zmienne obciążenie związane z napełnianiem zbiornika, a także pracować przy tym z niskim ciśnieniem, nawet w najtrudniejszych warunkach.
Dwukątowe klocki bieżnika: opatentowane klocki bieżnika w naszym ogumieniu zapewniają maszynie wyjątkową przyczepność, nawet na mokrym podłożu, jednocześnie minimalizując uszkodzenia upraw.
Performer 95 Row Crop: niesłychanie solidna opona
Opony Firestone Performer 95 oferują unikalne połączenie wydajności i wysokiej jakości w zakresie ochrony upraw.
Wąski profil: ich wąski profil sprawia, że mogą przemieszczać się między rzędami ziemniaków bez uszkadzania bulw, co zmniejsza straty podczas zbiorów. Możesz z powodzeniem stosować je w traktorze z kombajnem ciągnionym, jak i do przednich kół kombajnu samobieżnego.
Stalowe opasanie: wzmacnia strukturę opony, umożliwiając jej wytrzymywanie sporych obciążeń przy zachowaniu dużej elastyczności.
Wspaniała nośność: Opony Performer 95 są w stanie wytrzymywać duże obciążenia, co doskonale sprawdzi się w przypadku przedniej osi samobieżnego kombajnu do ziemniaków.
PODSUMOWANIE
Pamiętaj, że jeśli zbiór ziemniaków nie zostanie przeprowadzony z należytą starannością, to może mieć szkodliwy wpływ na strukturę gleby.
Jeśli zależy ci na ograniczeniu wpływu maszyn na jakość ziemi na polach podczas wybierek, zastanów się nad inwestycją w odpowiednie ogumienie.
Firestone oferuje ci szeroką gamę opon idealnie przystosowanych do żniw, w tym modele Maxi Traction Harvest i Performer 95 Row Crop, które wyróżniają się specjalną konstrukcją. Umożliwiają one ochronę gleby przy jednoczesnej optymalizacji osiągów twoich maszyn.
Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych
Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:
Informacje te mają na celu wyłącznie uświadomienie Państwu technicznych i funkcjonalnych aspektów opon rolniczych oraz ich zastosowania. Nie pozwala ona na wydawanie osądów lub wysuwanie ostatecznych wniosków w odniesieniu do danego problemu. Tylko ekspert od opon rolniczych może dokonać oceny technicznej i podjąć ostateczną decyzję w każdym przypadku.
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:
POBIERZ ZA DARMO
Odkryj naszą szeroką gamę opon rolniczych. Oferujemy opony o wysokich osiągach, które spełnią wszystkie Twoje potrzeby.