;
Jaka jest najlepsza opona rolnicza do gleby gliniastej?

Która opona rolnicza sprawdzi się na gliniastej glebie?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 19 czerwca 2024

Gęste oraz gliniaste gleby bywają prawdziwym wyzwaniem dla niejednego rolnika. Tego rodzaju bogate w minerały podłoże będzie wprawdzie bardzo żyzne, jednakże na pewno postawi przed tobą pewne ograniczenia, ponieważ jego skondensowana, słabo przepuszczalna struktura komplikuje pracę, zwłaszcza przy deszczowej pogodzie. Gleby gliniaste stają się wtedy błotniste i lepkie, natomiast w okresach suchych twardnieją i pękają. Wybór odpowiedniego ogumienia staje się zatem niezbędny, zwłaszcza jeśli pragniesz zmaksymalizować wydajność pracy i wyeliminować problemy wynikające z dużej plastyczności gleby.

Tym samym opona rolnicza, która nada się do pracy na glebie gliniastej, musi nie tylko zapewniać dobrą trakcję, przeciwdziałając w ten sposób nadmiernemu poślizgowi, ale także przeciwdziałać ubijaniu gleby, tak abyś mógł zachować jej strukturę i żyzność. Wybierając odpowiedni model ogumienia do pracy w glinie, możesz nie tylko poprawić wydajność twoich maszyn rolniczych, ale także wydłużyć żywotność opon i zmniejszyć zużycie paliwa.

Dlatego też poniżej omawiamy kluczowe zalety najlepszych opon rolniczych do gleb gliniastych. Niezależnie od tego, czy, posiadając pola na gliniastych terenach, chcesz zmaksymalizować ilość plonów, czy też zadbać o jakość gleby, to uwzględnienie specyfiki opon na pewno jest dobry tropem.

1. Czym cechują się gleby gliniaste?

Gleba gliniasta, składająca się w ponad 40% z gliny, charakteryzuje się dużą gęstością i bardzo nikłą przepuszczalnością. To dzięki tym cechom może ona zapewnić ci bogactwo minerałów, a także skutecznie zatrzymywać w sobie niezbędne do wzrostu roślin składniki odżywcze i wodę. W przeciwieństwie do innych rodzajów gleby, glina wspaniale chroni rośliny przed zbyt szybkim wysychaniem. Rosnące na niej uprawy mają dostęp do stałego źródła wilgoci, co sprzyja ich zdrowemu wzrostowi.

Dlatego też gleba gliniasta uchodzi za żyzną.

Jednak gleba tego typu niezmiennie stanowi wyzwanie dla rolników, zwłaszcza, że jej gęstość i przepuszczalność będą się różnić w zależności od warunków klimatycznych.

 

Słabe strony gleb gliniastych w sezonie deszczowym

  • Woda to naturalny smar gleby. Da się to odczuć szczególnie dobrze w przypadku gleb gliniastych, które składają się z bardzo drobnych cząstek. Woda przemieszcza te cząstki względem siebie, wygładzając glebę poprzez wypełnienie wszystkich dostępnych porów. Gleba traci wtedy swoje właściwości strukturalne do tego stopnia, że może stać się płynna (tak właśnie powstaje błoto).
Przy mokrej pogodzie gliniaste gleby szybko zamieniają się w błoto
Przy mokrej pogodzie gliniaste gleby szybko zamieniają się w błoto
  • Utrudniona praca: błoto utrudnia ruch maszyn rolniczych, zmniejszając ich wydajność i wydłużając czas potrzebny na wykonanie danego zadania. Poza tym ciężar ciągników i narzędzi, w połączeniu ze słabą nośnością mokrej gliniastej gleby, może prowadzić do wysokiego wskaźnika poślizgu, powodując utknięcie zaczepu i opóźnienie prac rolniczych.
  • Stagnacja wody: zbita struktura gleby gliniastej utrudnia wchłanianie wody, sprzyjając jej stagnacji na powierzchni.
Stagnacja i spływ wody na glebach gliniastych
Stagnacja i spływ wody na glebach gliniastych

Słabe strony gleb gliniastych w sezonie suchym

  • Podczas suszy gleba gliniasta wysycha, twardnieje i pęka, tworząc przeszkody dla korzeni roślin.
Gleby gliniaste twardnieją i pękają w okresach suszy
Gleby gliniaste twardnieją i pękają w okresach suszy
  • Problemy z nawadnianiem: nawadnianie suchej gleby gliniastej jest pracochłonnym i czasochłonnym procesem, ponieważ trudno jest przeniknąć wodę, gdy gleba stanie się zbyt sucha i zwarta.
  • W okresach suchych ryzyko wymywania powierzchniowego gleby podczas burz i ulewnych deszczy jest większe.
  • Ponadto ten rodzaj gleby może łatwo osiadać i zwiększać swoją gęstość. Utrudnia to rozwój korzeni, negatywnie wpływając na wydajność upraw.

 

 

2. Na jakie aspekty opon warto zwrócić uwagę, pracując na glebach gliniastych?

Opór toczenia opon

Gleby gliniaste stanowią wyjątkowe wyzwanie dla maszyn rolniczych, ponieważ w mokrych warunkach ciągniki napotykają z ich strony zwiększony opór, wynikający z niskiej nośności mokrego podłoża. Opona zapada się zatem w ziemię, mobilizując maksymalny wysiłek wymagany do pokonania przeszkody. Co więcej, lepki i zwarty charakter gliny jeszcze bardziej utrudnia pracę podczas przejazdów maszyn rolniczych.

Rezultat: zwiększone zużycie paliwa i przedwczesne zużycie opon.


Nadmierny poślizg

Poślizg opon na glebach gliniastych jest częstym problemem. Gdy opony nie są w stanie prawidłowo trzymać się gleby z powodu jej śliskiej tekstury, powstałej w wyniku nadmiaru wody, obracają się, co powoduje utratę wydajności trakcji. Nadmierny poślizg znacznie obniża wydajność pracy maszyn rolniczych.

Rezultat: opóźnienia w pracach rolnych i zmniejszona produktywność.

Gliniasta gleba nasycona wodą to większe ryzyko zakopania się
Gliniasta gleba nasycona wodą to większe ryzyko zakopania się

Nadmierne zużycie paliwa

Zbytnie ślizganie się opon na glebach gliniastych może również prowadzić do wyższego zużycia paliwa. Gdy opony się obracają, silnik musi pracować ciężej, aby poruszać pojazdem do przodu, co zwiększa zużycie paliwa.

Rezultat: dodatkowe koszty dla operatorów i negatywny wpływ na ogólną rentowność.

Opór toczenia i poślizg prowadzą do wyższego zużycia paliwa
Opór toczenia i poślizg prowadzą do wyższego zużycia paliwa

Tworzenie się kolein

W wilgotnych warunkach gleby gliniaste są szczególnie podatne na powstawanie kolein. Gdy opony maszyn rolniczych wielokrotnie przejeżdżają przez to samo miejsce, zapadają się w nie z czasem i w końcu wykopują koleiny. Koleiny mogą również sprzyjać erozji gleby poprzez kierowanie wody na powierzchnię i obniżać jakość zbiorów poprzez zakłócanie rozwoju roślin.

Z kolei kiedy gleba wysycha i twardnieje, to koleiny utrudniają poruszanie się maszyn rolniczych. Gleba po sezonie często wymaga czasochłonnych zabiegów, takich jak głęboszowanie.

Gleby gliniaste są bardzo podatne na koleinowanie
Gleby gliniaste są bardzo podatne na koleinowanie

Ubicie gleby

Ubicie jest poważnym problemem w przypadku gleb gliniastych. Wystarczy wyobrazić sobie, że kiedy opony maszyn rolniczych wywierają nadmierny nacisk na glebę, prowadzi to do jej znacznego zagęszczenia. Zmniejsza to porowatość gleby, zakłócając cyrkulację wody i powietrza oraz utrudniając rozwój systemów korzeniowych roślin. Z kolei ubicie gleby prowadzi do obniżenia ilości plonów i postępującej stopniowo degradacji jej żyzności.

 

 

3. Jaki jest profil najlepszej opony rolniczej do gleby gliniastej?

Odpowiednia opona rolnicza na gleby gliniaste musi być zaprojektowana tak, aby zachować żyzność gleby. Istnieje kilka kryteriów wyboru odpowiedniej opony.

Opona, która będzie w stanie pracować przy niskim ciśnieniu

Zdolność do pracy przy niskim ciśnieniu jest pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze opony rolniczej na gleby gliniaste. Niskie ciśnienie powietrza zwiększa nośność ogumienia i skuteczniej rozkłada obciążenie dzięki dużej powierzchni styku opony z podłożem. Ryzyko ubicia gleby i nadmiernego zapadania się opon w podłoże zostaje w ten sposób zminimalizowane.

Idealna opona na gleby gliniaste musi zatem być w stanie pracować przy różnych ciśnieniach w zależności od warunków pogodowych. Musi być w stanie zapewnić optymalną trakcję bez naruszania struktury gleby.

Na glebach gliniastych opona musi być w stanie pracować przy bardzo niskim ciśnieniu
Na glebach gliniastych opona musi być w stanie pracować przy bardzo niskim ciśnieniu

Opona zapewniająca dobrą zwrotność

Dobrze skonstruowany karkas jest gwarancją większej wszechstronności ogumienia: musi on być wystarczająco elastyczny, aby dostosować się do wymagań terenu i równomiernie rozłożyć swój nacisk na podłoże. Opona nadająca się do pracy z gliną musi być w stanie pracować zarówno przy niskim ciśnieniu na luźnej lub wilgotnej gliniastej glebie, jak i przy wyższym ciśnieniu z obciążeniem, gdy gleba jest bardzo sucha.

Dobry profil bieżnika: klocki bieżnika muszą mieć optymalną rzeźbę, aby zapewnić oponie maksymalną przyczepność na gliniastej glebie, jednocześnie ograniczając jej ubicie. Przy czym głębokie, rozmieszczone asymetrycznie klocki bieżnika zapewniają lepszą trakcję.


Opona o dobrych właściwościach samoczyszczących

Opony o dobrych właściwościach samoczyszczących są niezbędne dla tych, którzy pragną zapobiec gromadzeniu się brudu i błota między klockami bieżnika, szczególnie w mokrych warunkach. Cecha ta zapewnia ogumieniu optymalną przyczepność do podłoża, zmniejszając ryzyko poślizgu opony i jej przedwczesnego zużycia. Pomaga utrzymać stałą trakcję i zwiększa wydajność poprzez zmniejszenie liczby postojów wymaganych do czyszczenia opon.

Na glebach gliniastych zdolność opony do samooczyszczania jest sprawą kluczową
Na glebach gliniastych zdolność opony do samooczyszczania jest sprawą kluczową

 

4. Opona Firestone Maxi Traction stworzona z myślą o glebach gliniastych

Opona rolnicza Maxi Traction wyróżnia się wyjątkowym karkasem. Jej pomysłowa, innowacyjna konstrukcja łączy w sobie dużą wytrzymałość z niezwykłą elastycznością, umożliwiając pracę przy niskim ciśnieniu. Cecha ta ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ryzyka nadmiernego ugniatania i ochrony gleb gliniastych przed zagęszczaniem.

Opona Firestone Maxi Traction idealna na gleby gliniaste
Opona Firestone Maxi Traction idealna na gleby gliniaste

Wybierz Maxi Traction w serii szerokiej lub bardzo szerokiej

Jeśli zdecydujesz się na wymianę opon na ogumienie w szerszej serii (70, 65 lub bardzo szerokiej), zwiększy to powierzchnię styku z podłożem, umożliwiając pracę z cięższym ładunkiem przy jednoczesnym ograniczeniu ugniatania gleby, dzięki czemu poślizg kół pozostaje pod kontrolą w mokrych warunkach i na glebach gliniastych. Szeroka opona Maxi Traction rozkłada obciążenie na większą powierzchnię. Ta technologiczna opona minimalizuje opory toczenia i zachowuje strukturę gleby.

Co więcej, jej konstrukcja pozwala na optymalną trakcję na glebach gliniastych. Dzięki opatentowanym, dwukątowym klockom bieżnika Dual Angle, które optymalizują trakcję, jednocześnie ułatwiając samooczyszczanie się bieżnika, zapewni ci doskonałe właściwości pociągowe przy jednoczesnym ograniczeniu degradacji gleby. Inaczej mówiąc, nasza opona gwarantuje ci wydajną pracę bez uszczerbku dla zdrowia twojej gleby.

konstrukcja bieżnika
1. Kąt natarcia od 18 do 25° zapewniający przyczepność i samooczyszczanie
w połączeniu z elastycznością karkasu przy niskim ciśnieniu.
2. Kąt zapewniający lepszą sterowność i stabilność na drodze

PODSUMOWANIE

Gliniaste pola, choć żyzne, stanowią wyjątkowe wyzwanie podczas pracy z ciężkimi maszynami w mokrych warunkach. Dlatego też dla optymalizacji twojej pracy wybór odpowiednich opon rolniczych będzie miał zasadnicze znaczenie, ponieważ umożliwi ci zachowanie struktury gleby i zagwarantowanie sobie optymalnej wydajności pracy.
Idealna opona na gleby gliniaste musi łączyć w sobie kilka kluczowych cech, takich jak zdolność do pracy przy niskim ciśnieniu, elastyczny i wszechstronny karkas oraz głębokie, rozstawione klocki, zapewniające dobre samooczyszczanie.

Opona Firestone Maxi Traction w wersji szerokiej i bardzo szerokiej spełnia wszystkie powyżej wymienione kryteria, oferując wysokowydajne rozwiązanie do pracy na glebach gliniastych. Jej innowacyjna konstrukcja i najnowocześniejsza technologia zapewne zwiększą twoje plony i zadbają o zdrowie gleby.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ