;
Zmechanizowany zbiór jabłek

Najważniejsze zasady dotyczące wyboru opon rolniczych do sadów

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 31 maja 2022

Odbywające się ciągle tą samą trasą przejazdy maszyn w międzyrzędziach nieuchronnie powodują zagęszczenie podłoża w sadach. Może ono mieć negatywny wpływ na proces drenażu gleby oraz na nadziemną część systemu korzeniowego drzewek.
Z kolei poprawna struktura wierzchniej warstwy gleby ułatwia infiltrację wody, zmniejszając tym samym częstotliwość podlewania, ale także pomagając zachować bioróżnorodność ziemi i zapobiegać jej erozji.
Opony zamontowane na maszynach sadowniczych odgrywają zatem kluczową rolę w ochronie gleby. W zależności od ustawień ciśnienia powietrza, stopnia wilgotności podłoża i wybranego modelu ogumienia, możesz uzyskać bardzo różne wyniki w zakresie żyzności gleby i ilości plonów w średnio i długoterminowej perspektywie.

W naszym artykule znajdziesz rozwiązania, które pozwolą Ci zminimalizować wpływ mechanizacji na Twoje sady.

1. Chronić glebę, unikając jej zagęszczania

Zasadnicze znaczenie dla rozwoju korzeni drzew w uprawach sadowniczych ma pierwszy metr głębokości ziemi uprawnej.

Wszyscy wiemy, że ubicie gleby jest zjawiskiem, które powoduje zmniejszenie plonów. Jest ono ściśle związane z obciążeniem wywieranym przez maszyny rolnicze i ciśnieniem powietrza w oponach.

Należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak rodzaj gleby i warunki pogodowe.

W każdym przypadku zdecydowanie warto kontrolować wpływ opon rolniczych na działkę, aby ograniczyć lub zmniejszyć zagęszczenie gleby, a tym samym polepszyć swoje plony.

Ograniczanie przejazdów po mokrym podłożu

W trakcie zakładania upraw, oprysków lub zbiorów zagęszczenie gleby może wzrastać z każdym przejazdem, zwłaszcza w warunkach dużej wilgotności.

W celu ograniczenia głębokiego zagęszczenia nie zaleca się używania sprzętu mechanicznego wtedy, kiedy gleba jest zbyt wilgotna. Mokra ziemia ma małą nośność i opony będą się zapadać, dopóki nie napotkają większego oporu na głębokości.

Najlepiej jest nie jeździć wtedy maszynami po działkach, ponieważ zwiększa to ryzyko ich ubicia.

Ograniczanie ruchu i częstotliwości przejazdów

W sadach i winnicach przejazdy odbywają się dokładnie w tym samym miejscu między rzędami, bez możliwości jazdy w pewnej odległości od upraw. Sprzyja to skoncentrowanemu zagęszczeniu gleby.

Jeśli chcesz zmniejszyć ruch maszyn w sadzie, możesz ograniczyć liczbę przejazdów związanych z odchwaszczaniem lub nawadnianiem, sadząc w międzyrzędziach rośliny okrywowe. Zapobiegają one szybkiemu nagrzewaniu się gleby, zmniejszają zagęszczenie powodowane przez maszyny i ułatwiają naturalny drenaż wodny gleby.

zagęszczenie gleby = Ogranicz ruch i przejścia

Zmniejszanie ciężaru maszyn

Ciężar maszyn jest jedną z głównych przyczyn zagęszczania gleby, zwłaszcza wtedy, gdy podłoże jest mokre.

Wybór opon i ustawienie ciśnienia powietrza mają znaczenie dla zrekompensowania ciężaru maszyn oraz ich przyczep.

Pamiętaj, że ciśnienie w środku opony jest w przybliżeniu równe ciśnieniu, które jest przez nią przenoszone na podłoże.

Podczas pracy z ciężkimi przyczepami lub ze sporym sprzętem konieczne będzie zwiększenie ciśnienia w oponach, aby uniknąć ich zgniatania pod ciężarem. Będzie to oczywiście miało negatywny wpływ na podłoże.

Zmniejszanie ciężaru maszyn

Zastosowanie opon niskociśnieniowych, które rozłożą ciężar zaczepu na większą powierzchnię, jest dobrym rozwiązaniem, pozwalającym zrekompensować nacisk. Przydaje się to w sytuacji, kiedy nie można zmniejszyć obciążenia.

Poprawa nośności gleby dzięki obsianiu międzyrzędzi trawą

Obsianie międzyrzędów trawą to doskonały sposób na stworzenie niszy ekologicznej i biernej ochrony gleby.

Trawnikowanie jest również skutecznym sposobem walki z erozją przy jednoczesnym ograniczeniu spływu wód.

Poprawa nośności gleby dzięki obsianiu międzyrzędzi trawą

W praktyce obsianie działek trawą poprawia strukturę gleby, ponieważ przeciwdziała ubijaniu podłoża oraz sprzyja lepszej przepuszczalności i porowatości gleby. Trawa w sadzie może być zasiana tymczasowo lub na stałe, w zależności od tego, co chcemy dzięki niej osiągnąć.

W każdym bądź razie poprawia ona nośność gleby (wygoda przy zbiorze, przycinaniu i opryskach), zmniejszając jednocześnie ryzyko jej ubicia.

 

2. Zapobiegać tworzeniu się kolein

Liczne przejazdy maszyn rolniczych w tym samym miejscu sprzyjają tworzeniu się kolein, zwłaszcza w mokrych warunkach.

Koleiny, tworząc mniej lub bardziej głębokie wgłębienia, oznaczają degradację powierzchni gleby.

Zapobiegać tworzeniu się kolein

Koleiny powstają wtedy, kiedy maszyna rolnicza lub ciągnik wywiera na podłoże nacisk przekraczający nośność gleby. Koła pojazdu wbijają się bowiem w podłoże do momentu wyrównania się nacisku wywieranego przez opony i siły nośności gleby.

Na mokrym podłożu tworzenie się kolein jest znacznie szybsze, ponieważ jego nośność jest stosunkowo niska.

Jeśli woda stoi na dnie koleiny, jest to oznaką nadmiernego zagęszczenia, które blokuje infiltrację i przyspiesza erozję spowodowaną spływaniem wody deszczowej w głąb koleiny. Niestety, w ten sposób woda, która powinna wniknąć w głębokie rezerwy wodne ziemi przydatne w okresie suszy, nie dotrze tam, przez co nie zostaną one uzupełnione.

 

3. Zachowanie wilgotności w celu zmniejszenia częstotliwości podlewania i ograniczenia przejazdów maszyn

Gleba składa się z różnych elementów, ale także w dużej mierze z powietrza i wody.

Intensywny drenaż gleby jest korzystny dla upraw sadowniczych.

Niektóre gatunki roślin, takie jak wiśnia i brzoskwinia, są szczególnie wrażliwe na brak napowietrzenia u podstawy korzenia i wymagają dobrej naturalnej przepuszczalności podłoża w celu wspierania rozwoju ukorzenienia.

Zagęszczenie gleby zmniejsza jej zdolność przepuszczania wody, co skutkuje koniecznością częstszego nawadniania. Częste podlewanie upraw jest droższe ze względu na konieczność większej liczby przejazdów, a w dodatku jeszcze bardziej zwiększa ubicie gleby, jesteś więc przez to w błędnym kole.

Podlewanie sadówsPodlewanie sadów

Rozwiązanie w postaci siania roślin okrywowych lub ściółkowania gleby

Trawy konkurują z roślinami o wodę i składniki odżywcze, co może prowadzić Cię do przekonania, że naga gleba będzie bardziej odpowiednia dla sadu.
Jednak osłona gleby jest doskonałym rozwiązaniem zapobiegającym erozji, poprawiającym drenaż, przeciwdziałającym zagęszczeniu i pozwalającym zachować niezbędną wilgoć w górnych warstwach gleby.

Posadzenie rośliny okrywowej o płytkim systemie korzeniowym, takiej jak życica trwała, blokuje rozwój chwastów. Trwała uprawa okrywowa ma tę zaletę, że dzięki niej gleba staje się samowystarczalna, co zmniejsza liczbę przejazdów maszyn. Okrywa glebowa z roślin doskonale nadaje się do uprawy jabłek, gruszek i śliwek.

Z kolei ściółkowanie ma wiele zalet: nie konkuruje z uprawami o zapasy wody, służy jako izolacja zimą i latem, utrzymuje wilgoć w glebie i blokuje rozwój niepożądanych chwastów. Dzięki warstwie słomy zmniejsza się liczba przejazdów maszyn i tym samym zagęszczenie gleby. Wadą tego rozwiązania jest natomiast pojawianie się większej liczby gryzoni, co wiąże się z koniecznością instalowania pułapek i zabezpieczeń u podstawy pni drzewek.

 

4. Praca przy małej mocy i z szerokimi oponami

Wybór ogumienia zależy od właściwości Twojej gleby.

Do sadów należy wybierać opony rolnicze o niskim ciśnieniu roboczym. Ich powierzchnia styku będzie znacznie większa, co pozwoli na lepsze rozłożenie ciężaru, a tym samym zwiększy nośność i ograniczy zagęszczanie ziemi uprawnej.

Firma Firestone opracowała oponę R4000 do winnic i sadów, która spełnia te wymagania w sposób kompleksowy.

Opony do sadów i winnic FIRESTONEOpony do sadów i winnic FIRESTONE

Przedstawiamy główne zalety opony rolniczej Firestone R4000:

Lepsza trakcja

Opona jest wyposażona w klocki bieżnika o specjalnym kształcie Involute, zaprojektowane w celu optymalizacji siły trakcyjnej. Ich przemyślana konstrukcja ogranicza naruszanie gleby. Z kolei ukośny profil klocka bieżnika sprzyja samooczyszczaniu się opony, zmniejszając ryzyko poślizgu.

Solidna konstrukcja

Opony R4000 mają wzmocnioną konstrukcję, szczególnie w osnowie, ścianach bocznych i 6-warstwowym bieżniku. Wytrzymała mieszanka gumy zapewnia im bardzo długi okres eksploatacji. Ich innowacyjna struktura umożliwia pracę przy niskim ciśnieniu i dużych obciążeniach, bez ryzyka zagęszczania gleby.

Oszczędność czasu

Dzięki naszym oponom o zwiększonej elastyczności nie musisz już tracić cennego czasu. Nie będzie trzeba już regulować ciśnienia przy każdej zmianie podłoża, ponieważ możesz jeździć z takim samym ciśnieniem na drodze i w sadzie.

Doskonała nośność

Opony niskociśnieniowe Firestone R4000 umożliwiają pracę z dużym obciążeniem i niższym ciśnieniem powietrza, co pozwoli Ci uniknąć ubijania gleby. Ich solidny karkas jest przystosowany do pracy przy ciśnieniu od 0,6 do 2,4 bara.

Poza tym opony Firestone zapewniają optymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz pomagają ograniczyć powstawanie kolein. Ich zakup jest zatem doskonałym sposobem na ochronę gleby, zwiększenie wydajności pracy i redukcję kosztów operacyjnych Twojego gospodarstwa.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

New Call-to-action

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ