;
Maxi traction Harvest: opony do zbiorów o dobrych właściwościach jezdnych

Jaka opona żniwna zwiększy komfort pracy i ochroni zdrowie rolnika?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 22 czerwca 2022

Opony rolnicze są projektowane tak, aby radziły sobie na skrajnie różnych typach powierzchni, jeśli porównać mokrą ziemię i asfaltową drogę.
Opony są jednak zoptymalizowane przede wszystkim pod kątem pracy w polu, co zazwyczaj jest głównym przeznaczeniem maszyny rolniczej. Na tym polega trudność dla producentów, którzy muszą stworzyć oponę, która będzie bardzo wydajna na miękkim podłożu, a jednocześnie będzie miała doskonałe właściwości jezdne podczas transportu po bardzo twardym asfalcie.
W przypadku opon do zbiorów ten kompromis jest trudny do osiągnięcia, ponieważ maszyny żniwne są bardzo ciężkie. Istnieją jednak opony, które powstały w efekcie specjalistycznych, zaawansowanych badań. Zapewniają one bardzo dobrą przyczepność do podłoża i nie powodują nadmiernych drgań, chroniąc tym samym zdrowie rolnika, który w okresie żniw jest narażony na wibracje przez wiele godzin.

W czasie jazdy po drodze klocki bieżnika stykają się jedne po drugich z bardzo twardym podłożem, co powoduje powtarzające się w rytmiczny sposób uderzenia.

Powtarzające się uderzenia generują drgania, które mogą być tak duże, że będą miały wpływ na kierowcę. Gdy ciało wibruje przez kilka godzin, ma to wpływ na kręgosłup i może powodować silny ból pleców.

Opona źle zaprojektowana lub taka, która nie była przedmiotem specjalistycznych testów, będzie generować nadmierne drgania i przejawiać słabe ogólne właściwości jezdne.

 

1. Wydajne opony amortyzujące wstrząsy na drodze

Opona musi być w stanie zamortyzować wstrząsy powstałe w wyniku kontaktu z drogą, na której mogą znajdować się wyboje, dziury, studzienki kanalizacyjne poniżej poziomu jezdni itp.

W przypadku kombajnu zbożowego, który jest ciężkim urządzeniem, istnieje tendencja do nadmiernego pompowania opon. Opona z wysokim ciśnieniem będzie zbyt sztywna i będzie w znacznie mniejszym stopniu spełniać swoją naturalną rolę amortyzatora. Zwłaszcza, że pompowanie odbywa się z uwzględnieniem ciężaru zamontowanego hederu, który jest zwykle demontowany, gdy trzeba pokonać dużą odległość między dwiema działkami lub gdy drogi są zbyt wąskie.

Wydajne opony amortyzujące wstrząsy na drodze

Zastosowanie opon żniwnych, takich jak Maxi Traction Harvest o rozmiarze 800/60 R32, pozwala na jazdę z ciśnieniem około 1,8 bara, czyli znacznie niższym niż w przypadku klasycznych opon do zbiorów, które tolerują wahania od 3,2 do 4 barów.

Niższe ciśnienie sprawia, że opona lepiej przylega do podłoża i jest bardziej elastyczna, gdy napotyka na przeszkody. Ogumienie absorbuje zatem nierówności drogi, poprawiając tym samym komfort jazdy.

 

2. Zminimalizowanie drgań w celu ochrony zdrowia

Każdy dzień zbiorów to kolejne godziny spędzane w kabinie, które kumulują się w ciągu kilku intensywnych tygodni żniw.
Jakość opon ma bezpośredni wpływ na poziom drgań odczuwanych w kabinie. Wibracje te, jeśli nie są tłumione przez opony, rozchodzą się po całej maszynie i mają wpływ na ciało rolnika.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale drgania działają jednocześnie w trzech kierunkach:

  1. od przodu do tyłu (od pleców do klatki piersiowej),
  2. od prawej do lewej strony
  3. i od dołu do góry (od pośladków do głowy).

Wibracje te są odpowiedzialne za dużą część przypadków przepukliny krążka międzykręgowego, rwy kulszowej lub udowej oraz innych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego w obrębie pleców.

Zminimalizowanie drgań w celu ochrony zdrowia

Żeby rozwiązać ten problem lub spróbować go zminimalizować, niezbędne jest ogumienie dobrej jakości. Podwieszana kabina też jest świetnym rozwiązaniem, ale nie można jej zamontować, jeśli kombajn nie jest wyposażony w taką opcję.

Z drugiej strony, jakość ogumienia można bez trudu poprawić podczas wyposażania kombajnu na kolejny sezon, zmieniając je na opony wyższej jakości, zaprojektowane w celu zmniejszenia wibracji.
Jest to prosty sposób na zachowanie dobrej formy podczas żniw i zapewnienie sobie kilku dodatkowych godzin pracy bez negatywnych konsekwencji dla kręgosłupa.

 

3. Nowa opona Maxi Traction Harvest zoptymalizowana pod kątem żniw i zapewniająca optymalny komfort jazdy

Opona ta charakteryzuje się wyjątkowo mocną konstrukcją karkasu, która umożliwia wysoki stopień ugięcia ścian bocznych oraz pracę z niskim ciśnieniem, chroniąc w ten sposób glebę. Jednocześnie pełni ona zasadniczą rolę jako amortyzator zmniejszający wibracje

Zwiększona ilość warstw bieżnika i dostosowane ściany boczne zapewniają tej oponie bardzo wysoką odporność na cykliczne zmiany obciążenia podczas zbiorów, a także dają Ci możliwość zwiększenia ciśnienia do 4 barów, jeśli jest to konieczne do udźwignięcia ładunku.

Nowa opona Maxi Traction Harvest zoptymalizowana pod kątem żniw i zapewniająca optymalny komfort jazdy

Oprócz optymalnego potencjału w zakresie zarządzania ładunkami podczas żniw, opona maxi traction Harvest korzysta z najnowszych osiągnięć technologicznych, aby pomóc Ci uzyskać doskonałą jakość prowadzenia na drodze i optymalny komfort jazdy.

Jej struktura została opracowana z myślą o zmniejszeniu siły uderzenia o podłoże przez klocki bieżnika. Liczba klocków jest większa niż w oponach standardowych, dzięki czemu są one bliżej siebie i mają bardziej wyrównaną częstotliwość uderzeń, co zmniejsza poziom drgań.


Nowa konstrukcja opony żniwnej Firestone Maxi TractionWiększa liczba zachodzących na siebie klocków w środkowej części bieżnika zapewnia oponie stały kontakt z podłożem, co przekłada się na komfort jazdy i precyzję ruchów, niespotykane wśród dostępnych obecnie opon żniwnych.

Przed wprowadzeniem na rynek opony Firestone przechodzą liczne testy techniczne w warunkach rzeczywistych, dotyczące właściwości toczenia, oporu toczenia, trakcji, komfortu pracy itp., co pozwala marce udzielać 10-letniej gwarancji na opony Maxi Traction Harvest.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Technika opon rolniczych

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ