;
Wąskie opony do opryskiwaczy zawieszanych

Jaka opona rolnicza do opryskiwacza zawieszanego, ciągnionego lub samojezdnego?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 23 kwietnia 2022

Opryskiwacz jest najczęściej używanym urządzeniem po ciągniku, należy zatem wziąć pod uwagę wpływ jego opon na uprawy i zagęszczenie ziemi na polach.
Bez względu na to, czy używasz opryskiwacza samojezdnego, zamontowanego na ciągniku, czy też ciągnionego, problem wyboru odpowiednich opon pozostaje ten sam. Z opryskiwaczem przejeżdża się średnio nawet do dwudziestu razy na jednej działce w okresie około 8 miesięcy. Oznacza to, że musisz dokonać najlepszego wyboru, aby zachować swoje plony w dobrym stanie.

Poniżej przedstawiamy Ci wskazówki dotyczące doboru odpowiednich opon, niezależnie od rodzaju opryskiwacza.

1. Charakterystyka i ograniczenia dotyczące opon do opryskiwacza zawieszanego

Jakie są ograniczenia opryskiwacza zawieszanego?

W przypadku opryskiwania nie zaleca się pracy na oponach o zwykłej szerokości, ponieważ przeniesienie ciężaru na tylną oś będzie zbyt duże, czego nieuniknionym skutkiem stanie się ugniatanie gleby, co spowoduje miażdżenie młodych roślin przy każdym przejeździe, a poza tym uniemożliwi prawidłowy rozwój ich korzeni.
Po kilku przejazdach polem w fazie wzrostu upraw znaczna część roślin może zostać uszkodzona, co będzie miało wpływ na jakość Twoich plonów.

ograniczenia dotyczące opon do opryskiwacza zawieszanego

W przypadku korzystania z opryskiwacza zawieszanego, obciążenie zaczepu opryskiwaczem z pełnym zbiornikiem i rozstawionymi wysięgnikami oznacza konieczność zwiększenia ciśnienia w oponach w celu zrekompensowania nadmiernej masy.

Wadą narzędzia zawieszanego jest zatem ograniczona szerokość wysięgnika i niewielki rozmiar zbiornika, które nie mogłyby być większe ze względu na nośność opon ciągnika.

Jeśli chcemy rozłożyć ciężar opryskiwacza na cztery opony, dodanie zbiornika z przodu umożliwi wyrównanie ciśnienia w oponach tylnych w taki sam sposób, tak jak dzieje się to w przypadku balastu przedniego.

Rozkład obciążenia ze zbiornikiem czołowymRozkład obciążenia ze zbiornikiem czołowym

Stosuj wąskie opony, aby chronić rośliny

Zastosowanie wąskich opon o dużej średnicy pozwoli na udźwignięcie większej masy (większy zbiornik, zbiornik przedni i tylny, dłuższe wysięgniki) bez nadmiernego zwiększania ciśnienia oraz na ograniczenie nadmiernego ugniatania upraw.

Wąska opona Firestone Performer 95 posiada unikalną cechę w postaci stalowego pasa wzmacniającego bieżnik, dzięki czemu ma większą nośność niż opony konkurencji. Wybierając duże rozmiary opon, takie jak:

  • 270/95 R44, można przyjąć do 4505 kg na oponę przy prędkości zredukowanej do 10 km na godzinę przy pracy cyklicznej
  • 270/95 R48 można przyjąć do 4760 kg na oponę przy tej samej prędkości.

Umożliwia to pracę z dużymi aluminiowymi wysięgnikami, także w przypadku opryskiwaczy zawieszanych.

2. Charakterystyka i ograniczenia dotyczące opon do opryskiwacza ciągnionego

Opryskiwacz ciągniony umożliwia stosowanie dużych zbiorników o pojemności do 8000 litrów lub więcej oraz bardzo dużych aluminiowych wysięgników o szerokości oprysku do 50 metrów.

Główną zaletą tej szerokości roboczej jest oszczędność czasu podczas opryskiwania danego obszaru i zmniejszenie liczby przejazdów przez pole.

Charakterystyka dotyczące opon do opryskiwacza ciągnionego

W kwestii ogumienia idealnym wyborem jest nadal wąska opona o bardzo dużych wymiarach zarówno do ciągnika, jak i do opryskiwacza, umożliwiająca przejazdy między rzędami bez uszkadzania upraw. Rozłożenie ciężaru pomiędzy ciągnionym narzędziem a tylną osią ciągnika umożliwia znaczne zwiększenie obciążenia zaczepu.

Firestone Performer 95, wąskie opony do opryskiwacza ciągnionegoFirestone Performer 95, wąskie opony do opryskiwacza ciągnionego


Elastyczne ściany boczne opony Performer 95 w połączeniu ze stalowym pasem stabilizującym bieżnik zapewniają jej bardzo dobrą zdolność amortyzacji, co pozwala zachować stabilność wysięgników podczas oprysków. Ponadto stalowe opasanie bieżnika pozwala na osiągnięcie maksymalnego poziomu obciążenia opon przy pracy z narzędziem ciągnionym, wynoszącego ponad 5800 kg na oponę w przypadku największych rozmiarów:

  • 340/85 R48 uniesie 5865 kg przy ciśnieniu 4,5 bara i prędkości 10 km/h przy pracy cyklicznej i 3450 kg przy ciśnieniu 3,6 bara i prędkości 65 km/h na drodze
  • 300/95 R52 uniesie 5865 kg przy ciśnieniu 5 barów i prędkości 10 km/h przy pracy cyklicznej i 3450 kg przy ciśnieniu 4 barów

Tego rodzaju konstrukcja opony jest szczególnie przydatna do opryskiwaczy, czyli maszyn rozpoczynających pracę z pełnym zbiornikiem (od 4000 do 8000 litrów w zależności od zbiornika), który stopniowo się opróżnia.
Takie zmienne obciążenie stanowi duże wyzwanie dla opony, która musi być zaprojektowana z uwzględnieniem tej specyfiki pracy.

3. Charakterystyka i ograniczenia dotyczące opon do opryskiwacza samojezdnego

Zastosowanie wąskiego ogumienia w opryskiwaczu samojezdnym

Ponieważ opryskiwacze samojezdne zostały stworzone specjalnie do oprysków, są wyżej zawieszone niż ciągnik, co umożliwia wykonywanie prac we wszystkich fazach rozwoju roślin. Opony o dużych rozmiarach pozwalają im z kolei na przejazd ponad roślinami nawet w zaawansowanym stadium wzrostu.

Opryskiwacz samojezdny, dzięki któremu można uzyskać najszerszy opryskOpryskiwacz samojezdny, dzięki któremu można uzyskać najszerszy oprysk

Centralne położenie zbiornika umożliwia lepsze rozłożenie ładunku na wszystkie cztery opony opryskiwacza samojezdnego w porównaniu ze zbiornikiem zamontowanym z tyłu ciągnika. Wpływ takiej maszyny na podłoże będzie zupełnie inny, a ubicie gleby odpowiednio mniejsze. Jeśli w dodatku zamontujesz na nim wąskie opony, przejazd między rzędami będzie łatwiejszy.

Opryskiwacz samojezdny Rogator Challenger wyposażony w opony Firestone 380/105 R50Opryskiwacz samojezdny Rogator Challenger wyposażony w opony Firestone 380/105 R50

Dlaczego warto wybrać opony Performer 95 do opryskiwacza samojezdnego?

Oprócz stalowego pasa, który stabilizuje bieżnik, zwiększa nośność i znacznie wydłuża żywotność ogumienia, w oponie Firestone Performer 95 zastosowano technologię dwukątowych klocków bieżnika, która znacznie poprawia trakcję i zapewnia doskonałe samooczyszczanie opony.

Specyficzna konstrukcja tej opony umożliwia pracę z większymi prędkościami przy zachowaniu dużej nośności. Na przykład:

  • 4090 kg na oponę przy prędkości 25 km/h i ciśnieniu 4 barów lub 3780 kg przy prędkości 40 km/h i ciśnieniu 4 barów dla opon 300/95 R52
  • 3735 kg na oponę przy prędkości 25 km/h i ciśnieniu 4 barów lub 3450 kg przy prędkości 40 km/h i ciśnieniu 4 barów dla opon 300/95 R46
  • 3645 kg na oponę przy prędkości 25 km/h i ciśnieniu 4 barów lub 3370 kg przy prędkości 40 km/h i ciśnieniu 4 barów dla opon 300/95 R42

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

New Call-to-action

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ