BRIDGESTONE EUROPE NV/SA
Oddział w Polsce
ul. Postępu 18B
Warszawa 02-676
Polska
Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 19 grudnia 2023
Wprawdzie szeroka opona świetnie nadaje się do orki, ponieważ dzięki niej można uzyskać maksymalną trakcję, to będzie ona mniej skuteczna do pracy przy oziminach. Do przejeżdżania między rzędami młodych roślin w zimie najlepiej nadadzą się bez dwóch zdań wąskie opony. Wąskie opony dobrej jakości pozwolą ci uniknąć zgniatania rzędów wschodzących roślin przy każdym przejeździe. Dobór odpowiedniego ogumienia będzie konieczny, jeśli zależy ci na rzeczywistym ograniczeniu niszczenia młodych pędów, zagęszczania gleby i tworzenia kolein. Wszystkie te czynniki mają zdecydowanie niekorzystny wpływ na wzrost roślin i w ostateczności także na jakość uzyskiwanych plonów. Statystycznie rzecz biorąc, na przestrzeni ośmiu miesięcy przejeżdżasz przez to samo miejsce na polu nawet dwadzieścia razy. Pokazuje to, jak ważną rolę w zachowaniu gleby oraz upraw w dobrym stanie odgrywa wybór odpowiednich opon. Zresztą, wąskie opony rolnicze zaawansowane technologicznie oferują ci także szereg innych korzyści: zwiększoną nośność, a co za tym idzie mniejszą liczbę przejazdów po polu, oszczędność czasu i większą stabilność pojazdu.
Uprawa roślin ozimych, np. niektórych odmian pszenicy, wymaga licznych przejazdów ciągnika i innych maszyn, począwszy od momentu wzejścia aż do zbiorów. Nie wszystkie z tych przejazdów będą mogły się odbyć w idealnych warunkach pogodowych i przy idealnie suchej glebie. Jeśli twoja pszenica ozima wzeszła pod koniec listopada, to jej młode pędy, które mają zaledwie kilka centymetrów, pozostają jeszcze przez długi czas bardzo delikatne. Zatem biorąc pod uwagę fakt, że zimą gleba może pozostawać wilgotna przez kilka miesięcy bez przerwy, przed każdym wjazdem na pole będziesz się musiał poważnie zastanowić. Z pewnością jest to idealny czas na zakup wąskich opon, dzięki którym unikniesz miażdżenia roślin i utraty dużej części plonów.
Jeśli spojrzeć na nie w kontekście prac, wykonywanych zaraz po siewach, to powszechnie stosowane standardowe ogumienie ma wiele istotnych wad. W trakcie oprysku masa opróżniającego się stopniowo zbiornika waha się w przedziale kilku tysięcy kilogramów. Jeśli pracujesz zatem na standardowych oponach, jesteś zmuszony ustawić wysokie ciśnienie, aby skompensować zarazem masę wyjściową pełnego zbiornika oraz ciężar rozłożonych belek.
Wysokie ciśnienie w oponach powoduje z kolei znaczne ubicie gleby i uszkodzenia wschodzących upraw, a ty możesz spodziewać się znacznie słabszych plonów z obszarów, po których najczęściej poruszał się zaczep. Co więcej, w mokrych warunkach pogodowych standardowe opony przyczyniają się do ubijania głębokich warstw gleby, co obniża jakość zbiorów i w ostateczności prowadzi do konieczności podjęcia się kosztownej rekultywacji gleby pod koniec każdego sezonu.
Korzyści z posiadania wąskich opon odczujesz także przy pracy z roślinami jarymi, wysiewanymi na wiosnę. Wczesną wiosną po przygotowaniu gleby warto stosować wąskie opony już od momentu siewu, aby zmaksymalizować wydajność pracy i chronić glebę, a także rozwijające się w niej młode rośliny.
Decydując się na wąskie ogumienie, znacznie zmniejszasz ryzyko uszkodzenia upraw, umożliwiając sobie jak najbardziej precyzyjny przejazd kół między rzędami. Wąskie opony sprawią, że wszystkie przejazdy, jakie będziesz musiał wykonać aż do momentu zbiorów, odbędą się z najmniejszą możliwą szkodą dla roślin.
Niezwykle istotne jest, aby wybierać wąskie opony wykonane w zaawansowanej technologii, ponieważ mają one z definicji niższą nośność niż opony standardowe. Z powodu tych ograniczeń strukturalnych przy zakupie opon należy zatem zwracać uwagę na następujące elementy:
Jeśli chcesz zapewnić sobie dobre plony w długiej perspektywie czasu, pamiętaj o tym, że opony mają kluczowy wpływ na zachowanie w dobrym stanie zarówno wierzchniej, jak i spodniej warstwy gleby. Poniżej omawiamy kilka kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kompletu wąskich opon.
Wąskie opony oferują znaczną przewagę nad innymi modelami pod względem wpływu na podłoże. Ich zdecydowanie mniejsza powierzchnia styku z podłożem bezpośrednio oddziałuje na polepszenie się stanu gleby. Pod tym względem nie można ich porównać z żadną kategorią opon standardowych ani szerokich.
Rzecz jasna, chcąc zrekompensować mniejszą szerokość opony, będziesz zmuszony podnieść ciśnienie powietrza.
W tym momencie rodzi się zatem pytanie: co ma większy wpływ na glebę, szerokość śladu czy ciśnienie powietrza?
W praktyce szerokość opon i ciśnienie powietrza mają podobny wpływ na stan gleby. Z tego wynika wniosek, że za największe zniszczenia w glebie odpowiedzialne są szerokie standardowe opony z wysokim ciśnieniem.
Jeśli jednak zainwestowałeś w wąskie opony, zdolne do pracy przy niskim ciśnieniu, to wiedz, że jesteś w najlepszej możliwej sytuacji. Pierwszy tuż po siewie przejazd jesienią, służący lepszemu usadowieniu się ziaren w glebie, można wykonać na wąskich oponach przy niskim ciśnieniu. Drugi przejazd, wykonywany po zimie w celu usunięcia uszkodzeń spowodowanych mrozem, również powinien być wykonany przy niskim ciśnieniu.
Mała powierzchnia styku wąskich opon z podłożem ogranicza ich wpływ na system korzeniowy wschodzących upraw, przyczyniając się do bardziej energicznego wzrostu roślin.
Dzięki temu podczas pierwszych wiosennych oprysków ich korzenie będą wystarczająco silne, aby być w stanie wytrzymać wzrost ciśnienia w wąskich oponach. Widzimy zatem, iż wpływ wąskich opon na stan upraw jest minimalny.
Zwykłe wąskie opony są w większości przypadków narażone na liczne przeciążenia, związane z ich zmniejszoną szerokością.
Niewielka ilość powietrza wewnątrz wąskiej opony wymusza ustawienie wysokiego ciśnienia powietrza w celu skompensowania obciążenia. Skutkuje to znacznym poślizgiem kół, zwłaszcza jeśli podłoże jest zbyt mokre. Ponadto, wąski bieżnik zmniejsza stabilność pojazdu i ma przyspieszone tempo zużycia ogumienia. Inaczej mówiąc, ten typ opon niesie za sobą sporo ograniczeń.
Pamiętaj jednak o tym, że wybierając zaawansowane technologicznie modele, możesz pozbyć się problemów związanych z nośnością, prędkością, zużyciem ogumienia i stabilnością zaczepu przy rozłożonych belkach opryskiwacza.
Wąskie opony są poddawane znacznym obciążeniom, szczególnie podczas oprysków z użyciem szerokich belek. Opona Firestone Performer 95 z niezwykle wytrzymałym stalowym opasaniem oferuje ci bardzo wysoką nośność. Z kolei jej stalowe opasanie zintegrowane z konstrukcją karkasu zapewnia optymalną stabilność prowadzenia w polu. Pozwala to na bardziej wydajne opryskiwanie przy użyciu cięższego sprzętu, czyli na pracę ze zbiornikiem o dużej pojemności i bardzo szerokimi belkami. To wszystko przekłada się na polepszenie twojej ogólnej wydajności.
Opona Performer 95 umożliwia pracę z dużymi prędkościami i dużymi obciążeniami. Dokładne osiągi zależą rzecz jasna od wybranego modelu.
Na przykład przy ciśnieniu 4 barów:
Wąskie opony są również z powodzeniem wykorzystywane podczas sadzenia określonych upraw, takich jak ziemniaki. Narzędzia używane do tego typu prac są bardzo ciężkie, dlatego też wymagają ogumienia o wyjątkowo dużej nośności.
Przyspieszenie pracy w polu jest jedną z głównych ambicji wszystkich rolników, szczególnie w sytuacji, kiedy sprzyjająca pogoda nie trwa długo i trzeba ją maksymalnie wykorzystać. Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest wybór wysokiej jakości wąskich opon, ponieważ jeśli nośność ogumienia jest bardzo wysoka, można pracować z szerokimi belkami i zmniejszyć liczbę przejazdów polem, oszczędzając przy tym cenny czas. Nie wspominając już o zredukowaniu wpływu opon na podłoże.
Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji opona Performer 95 cechuje się wysokim indeksem prędkości (indeks D = 65 km/h), który pozwala na szybszą jazdę na drodze (oczywiście w ramach przepisowych limitów). Nawet przy największej możliwej prędkości jazdy wąska opona Firestone zapewnia doskonałe prowadzenie, precyzję kierowania i optymalny komfort kierowcy, a do tego mniejszy hałas i ograniczenie wibracji. Ten wysoki indeks prędkości przyda się, jeśli będziesz musiał wykonać kilka kursów pod rząd, aby napełnić zbiorniki opryskiwacza.
Nie jest tajemnicą, że przedwczesne zużycie opon rolniczych generuje dodatkowe koszty. Jednakże, jeśli twoje wąskie opony mają stalowe opasanie, tak jak w przypadku opony Performer 95, to gwarantują ci zwiększoną odporność na zużycie. Stalowe opasanie w tej technologii działa jak wzmocnienie, zapewniając bardziej równomierne zużycie bieżnika, co proporcjonalnie zmniejsza koszty eksploatacji.
Stabilność maszyn rolniczych jest niezbędna do zagwarantowania skutecznych oprysków. Stalowe opasanie i jakość karkasu wąskich opon, takich jak Performer 95, który działa jak amortyzator, zapewniają większą stabilność szerokich belek, zmniejszając efekt kołysania cieczy w zbiornikach.
Wąskie ogumienie rolnicze jest niezbędne, aby chronić młode pędy i zoptymalizować wzrost upraw ozimych. Opony te minimalizują uszkodzenia gleby oraz młodych roślin podczas jakże licznych przejazdów po polu.
Chociaż opony te wymagają ustawienia wyższego ciśnienia, aby móc wytrzymać obciążenia podobne jak opony szerokie, mają one mniejszy wpływ na glebę. Modele zaprojektowane do pracy przy niskim ciśnieniu są idealne na mokrą pogodę po jesiennym i wiosennym siewie.
Z kolei dla rolników, którzy chcą chronić swoją glebę i poprawić jakość plonów, wybór odpowiednich wąskich opon rolniczych, szczególnie tych zaprojektowanych do pracy przy niskim ciśnieniu, takich jak Performer 95, jest strategiczną decyzją. Technologia ta oferuje zrównoważone rozwiązanie dla ochrony gleby i ochrony wschodzących upraw. Pomoże ci to zmaksymalizować wydajność pracy i uzyskać lepsze plony z gospodarstwa.
Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:
Odkryj naszą szeroką gamę opon rolniczych. Oferujemy opony o wysokich osiągach, które spełnią wszystkie Twoje potrzeby.
Porównanie standardowej wąskiej opony z wąską oponą ze stalowym opasaniem
CZYTAJ WIĘCEJPorady na temat montażu i demontażu opon ciągnikowych
CZYTAJ WIĘCEJJakie są główne zalety wąskich opon ze stalowym opasaniem?
CZYTAJ WIĘCEJ