;
Opony Maxi Traction IF pomogą ci chronić glebę

Dlaczego opony rolnicze są tak ważne dla ochrony gleby?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 20 grudnia 2024

Dbałość o glebę nie kończy się na ekologii: to przede wszystkim strategiczny wybór, pozwalający na zwiększenie rentowności twojego gospodarstwa. Przecież jakość gleby bezpośrednio determinuje zdolność upraw do wzrostu i pobudza ogólną produktywność pól, a co za tym idzie, rentowność twojego gospodarstwa. Ubicie gleby jest w tym kontekście twoim niewidzialnym wrogiem, który niweczy owoce pracy na roli. Dochodzi do niego w wyniku wielokrotnych przejazdów maszyn po polu i stosowania nieodpowiednich lub zbytnio napompowanych opon. Zagęszczenie gleby blokuje rozwój korzeni oraz zabija mikroorganizmy glebowe, czym bezpośrednio zagraża jakości twoich plonów.
Warto wiedzieć, że kluczem do rozwiązania tego problemu jest przede wszystkim odpowiednie ogumienie. Porządne opony, a szczególnie modele wykonane w niskociśnieniowej technologii IF, oferują każdemu skuteczne rozwiązanie ograniczające zjawisko ubicia gleby, poprawiając przy tym trakcję i spowalniając tempo zużycia gumy.

Dziś wyjaśniamy, w jaki sposób wybór odpowiednich opon rolniczych może pomóc ci skutecznie chronić glebę i maksymalizować plony. Ponadto, dzięki dobremu ogumieniu odczujesz wzrost osiągów i żywotności sprzętu. Zatem jeśli pragniesz pracować wydajniej i oszczędniej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

1. Czym tak naprawdę jest ubicie gleby

Ubicie gleby to cichy zabójca twojego gospodarstwa

Ubicie gleby jakże często nie zostaje zauważone w porę, dlatego też ma zazwyczaj poważne i długoterminowe konsekwencje. Zjawisko to blokuje rozwój i wzrost upraw, ograniczając ich zdolność do pobierania z gleby składników odżywczych. Rezultatu nie trzeba zgadywać: czekają cię gorsze plony, większa podatność roślin na kaprysy pogody i dodatkowe koszty związane z głęboszowaniem.

Konsekwencje ubicia gleby

Ubicie gleby powoduje pogorszenie jakości produkcji rolnej na wielu poziomach:

  • Zmniejszona przepuszczalność gleby: mocno ubita gleba traci swoją porowatość, co utrudnia wodzie i składnikom odżywczym przenikanie do korzeni roślin.

  • Zahamowany rozwój korzeni: korzenie mają trudności z przedzieraniem się przez zagęszczoną glebę, co ogranicza rozwój roślin i uniemożliwia im osiągnięcie pełnej dojrzałości.

  • Zwiększona erozja: ubita gleba staje się bardziej podatna na erozję, tworzą się na niej zatem wodne spływy, będące drogą ujścia dla wody, która nie jest w stanie wnikać w głębsze warstwy pola.

Rezultatem działania wszystkich tych czynników jest znaczne zmniejszenie ilości plonów rolnych, w niektórych przypadkach nawet o 50%.

Mocno ubita gleba staje się podatna na erozję
Mocno ubita gleba staje się podatna na erozję

Jakie czynniki dodatkowo pogłębiają zjawisko ubicia gleby

Do ubijania gleby przyczynia się wiele rzeczy, ale największe znaczenie mają podstawowe parametry, jakie towarzyszą nam podczas pracy:

  • Ciężar maszyn rolniczych: im cięższy ciągnik, tym większy nacisk wywiera na glebę, co proporcjonalnie zagęszcza warstwy orne.

  • Deszczowa pogoda: mokra gleba jest bardziej podatna na ubicie. Deszczówka wypełnia jej pory, czyniąc ziemię śliską i sprasowaną pod ciężarem maszyn.

  • Ogumienie maszyn rolniczych: Rodzaj opon i zastosowane w nich ciśnienie powietrza mają bezpośredni wpływ na glebę. To opony przenoszą na nią nacisk całego zaczepu. Jeśli będą nieodpowiednio dobrane, mogą zwiększać poziom ubicia ziemi uprawnej.
Nieodpowiednie opony potęgują ubicie gleby
Nieodpowiednie opony potęgują ubicie gleby

2. Jaki jest związek między oponami rolniczymi, glebą i twoją rentownością?

Opony rolnicze, jakże często uważane za zwykłe wyposażenie, tak naprawdę odgrywają znaczącą rolę w wydajności twojego gospodarstwa. Ich charakterystyka i parametry będą miały bezpośredni wpływ na zdrowie gleby, wzrost upraw i ostatecznie na twoją rentowność.

Nacisk wywierany na podłoże i ślad opony: wzajemna zależność

Nacisk wywierany przez ogumienie na podłoże zależy od przenoszonego obciążenia i powierzchni styku opony z podłożem. Im większa powierzchnia styku, tym niższy nacisk wywierany w każdym punkcie. Zobacz, jak zachowują się różne typy ogumienia w kontakcie z glebą:

  • Opony standardowe
    Standardowe modele, osadzone na mniej wytrzymałej konstrukcji, wymagają zazwyczaj większego ciśnienia powietrza, aby być w stanie utrzymać zadane obciążenie. Powierzchnia styku, a tym samym ślad opony, są zatem zmniejszone, co zwiększa nacisk wywierany na podłoże i sprzyja ubijaniu gleby.

  • Opony niskociśnieniowe
    Technologiczne opony niskociśnieniowe, podobnie jak opony IF, są zdolne do pracy przy niskim ciśnieniu powietrza. Dzięki bardzo solidnemu, ale bardziej elastycznemu karkasowi dają ci większą powierzchnię styku z podłożem, a tym samym szerszy ślad, zmniejszając dzięki temu nacisk wywierany na podłoże i ograniczając ubicie gleby.

  • Szerokie opony niskociśnieniowe
    Najlepszą opcją zmniejszenia nacisku na podłoże jest połączenie technologii IF z szerszą serią. Przechodząc na serię 65 lub 60, zwiększasz objętość powietrza w oponie, a tym samym jej nośność, i to bez konieczności zwiększania ciśnienia. Poprawia to trakcję twojej maszyny i zmniejsza ubicie gleby, jednocześnie umożliwiając pracę z cięższym narzędziem.
Opony niskociśnieniowe zapewniają większą powierzchnię styku z podłożem
Opony niskociśnieniowe zapewniają większą powierzchnię styku z podłożem

W jaki sposób zyska na tym twoja rentowność?

Upatrywanie się w ogumieniu źródła oszczędności może na pierwszy rzut oka wydać ci się przesadzone. Wiedz jednak, że ma ono bezpośredni wpływ na stan gleby, zużycie maszyn i paliwa. Z kolei te trzy parametry razem wzięte będą miały znaczący wpływ na twoje koszty operacyjne i na jakość plonów:

  • Mniejsze ubicie gleby to pełniejszy wzrost upraw
    Im zdrowsza gleba, tym bardziej produktywna. Zagęszczona gleba ma zaburzoną strukturę, co oznacza gorsze przenikanie wody i powietrza. Utrudnia to rozwój korzeni, bezpośrednio upośledzając wzrost upraw i jakość uzyskiwanych z nich plonów.

  • Wolniejsze tempo zużycia opon i większa oszczędność paliwa
    Dzięki szerszej powierzchni styku z podłożem opona niskociśnieniowa lepiej rozkłada obciążenie i zapobiega zbyt dużemu poślizgowi kół. Jej bieżnik ma więcej klocków, które jednocześnie opierają się na podłożu, zapewniając ci lepszą przyczepność. Rezultatem jest wolniejsze zużycie opon i paliwa na każdej z uprawianych parceli.

 

3. Redukcja ciśnienia powietrza: klucz do ochrony twojej gleby

Dlaczego warto postawić na opony niskociśnieniowe

Opony niskociśnieniowe to znaczący postęp w zakresie ochrony gleby. Dzięki zmniejszeniu ciśnienia powietrza wewnątrz ogumienia taka opona szerzej rozpłaszcza się na powierzchni ziemi, zwiększając przez to powierzchnię styku z podłożem. Szerszy ślad opony ma szereg zalet:

  • Zmniejszone ubicie gleby
    Dzięki rozłożeniu ciężaru ciągnika na większej powierzchni nacisk wywierany na glebę ulega redukcji, co ogranicza niepożądane zjawisko ubijania gleby.
Redukcja ciśnienia powietrza w połączeniu ze zmianą serii na szerszą zwiększa ślad opony
Redukcja ciśnienia powietrza w połączeniu
ze zmianą serii na szerszą zwiększa ślad opony

  • Utrzymanie żyzności gleby
    Korzyści z zastosowania opon niskociśnieniowych nie ograniczają się do redukowania zagęszczenia gleby. Bowiem zmniejszając ubicie gleby, chronisz także jej bioróżnorodność. Ubicie niszczy siedliska mikroorganizmów i dżdżownic, które są niezbędne dla utrzymania dobrego poziomu żyzności gleby.
Redukcja ciśnienia powietrza pozwala na zachowanie żyzności gleby
Redukcja ciśnienia powietrza pozwala na zachowanie żyzności gleby

Niższe ciśnienie powietrza oznacza mniejszy poślizg i poprawę trakcji

Zbytni poślizg kół ma negatywny wpływ na twoją produktywność i jakość wierzchniej warstwy gleby. Oto korzyści płynące z ograniczenia współczynnika poślizgu:

  • Bardziej wydajna praca, także w mokrych warunkach
    Opony niskociśnieniowe zmniejszają poślizg i umożliwiają ci wydajną pracę nawet w trudnych warunkach. Dzięki dużej powierzchni styku z podłożem zapewniają kołom lepszą przyczepność na mokrej glebie.

  • Spowolnienie zużycia ogumienia
    Dzięki redukcji poślizgu hamujesz przedwczesne zużycie opon. Opony niskociśnieniowe mają na bieżniku więcej klocków będących w kontakcie z podłożem w danym momencie, co oznacza, że pracują z mniejszym poślizgiem, chroniąc bieżnik przed zużyciem.

  • Oszczędność na paliwie 
    Poślizg kół prowadzi do utraty energii, ponieważ część mocy silnika jest rozpraszana na próżno. Ograniczając poślizg, skracasz twój czas pracy i zmniejszasz zużycie paliwa, a tym samym optymalizujesz koszty operacyjne.

 

4. Model Maxi Traction IF: twoje następne opony

Ogumienie Maxi Traction IF od Firestone to najlepszy wybór dla tych rolników, którzy chcą zoptymalizować swoje osiągi przy jednoczesnej ochronie gleby.

Opona Maxi Traction IF dobrze chroni glebę
Opona Maxi Traction IF dobrze chroni glebę

Zalety techniczne modelu Maxi Traction IF

  • Technologia IF to lepsza ochrona gleby
    Technologia IF pozwala oponie łatwiej odkształcać się pod obciążeniem, co skutkuje szerszym śladem. Rezultatem jest bardziej równomierne rozłożenie nacisku i znaczne zmniejszenie ubicia gleby.

  • Większa nośność
    Pomimo niższego ciśnienia roboczego model Maxi Traction IF może przenosić do 20% więcej obciążenia niż standardowa opona. Dzięki temu możesz używać cięższych narzędzi i zwiększyć nośność bez uszczerbku dla żywotności opony.

  • Ulepszona koncepcja klocków bieżnika
    Klocki stworzone zgodnie z koncepcją Dual Angle, w które wyposażony jest model Maxi Traction IF, zostały zaprojektowane w celu optymalizacji trakcji przy jednoczesnym zminimalizowaniu naruszania podłoża. Ich specyficzny kształt zmniejsza efekt łopaty, ograniczając w ten sposób ryzyko uszkodzenia struktury gleby.
Następnym razem postaw na Maxi Traction IF
Następnym razem postaw na Maxi Traction IF

Bardzo dobry zwrot z inwestycji

Solidna konstrukcja karkasu opony Maxi Traction IF w połączeniu z odporną na zużycie mieszanką gumową zapewnia jej długą żywotność, nawet w trudnych warunkach roboczych. Ta najwyższej klasy opona od Firestone pozwala ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ posiada następujące cechy:

  • Mniejsza podatność na zużycie: dłuższa żywotność opony to redukcja kosztów wymiany.

  • Zwiększone osiągi: dzięki lepszej trakcji i większej nośności możesz pracować szybciej i wydajniej.

  • Ochrona gleby: zmniejszając ubicie gleby, utrzymujesz jej żyzność na tym samym poziomie przez długie lata, zapewniając sobie stabilne, wysokiej jakości plony.

Jeśli przy zakupie następnego kompletu opon postawisz na szerokie modele w technologii IF, to możesz mieć pewność, że będzie to dobrze przemyślana inwestycja, która naprawdę się opłaci.

 

PODSUMOWANIE

Wybierając opony niskociśnieniowe IF, możesz w znacznym zakresie ograniczyć ubicie gleby na twoich polach. To ogumienie zapewni ci również szereg innych korzyści, takich jak: lepsza trakcja i mniejszy poślizg, ograniczenie strat energii, a tym samym zużycia paliwa, a także spowolnienie tempa zużycia gumy, a tym samym dłuższą żywotność.

Opona Maxi Traction IF od Firestone to jeden z modeli, które warto wybrać, łączący w sobie bowiem wydajność, trwałość i wysoki poziom ochrony środowiska.

Wybierając ten typ ogumienia, inwestujesz w przyszłość twojego gospodarstwa i przyczyniasz się do zachowania jego bogactwa na długie lata.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć NIEPRAWIDŁOWE ZUŻYCIE opon mojego ciągnika

 

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Ubicie gleby

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ