;
Dzięki regularnej kontroli opon rolniczych obniżysz koszty ich eksploatacji

Konserwacja opon: jak zmniejszyć koszty eksploatacji opon rolniczych?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 24 kwietnia 2023

Jeżeli planujesz obniżać koszty użytkowania opon rolniczych poprzez zakup ogumienia taniej lub nieznanej marki, to istnieje duże ryzyko, że oszczędności poczynisz tylko i wyłącznie w momencie zakupu. O wiele lepsze rezultaty w zakresie ekonomii użytkowania opon przyniesie ci ich regularna konserwacja.
Zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w model, za który zapłacisz nieco więcej, ale który będzie ci służyć dwa razy dłużej, zapewniając codzienną wydajność pracy i spokój ducha związany z jakością opon. Warunkiem jest jednak dbałość o stan takiego sprzętu.

W dzisiejszym artykule dzielimy się z tobą kilkoma poradami na temat konserwacji, dzięki której inwestycja w opony stanie się naprawdę rentowna.

1. Jeśli chcesz zaoszczędzić, nigdy nie zapominaj o częstej regulacji ciśnienia powietrza

Regulacja ciśnienia, która nic cię nie kosztuje, odgrywa podstawową rolę w konserwacji opony rolniczej.

Wszyscy producenci opon podają dla swoich produktów zakresy ciśnienia, których trzeba przestrzegać w zależności od obciążenia i prędkości, chcąc uniknąć przedwczesnego uszkodzenia opony.

Dlatego też należy regularnie zmieniać ciśnienie powietrza w zależności od tego, czy pracujesz w obejściu czy w polu, z ładunkiem czy bez, przy niskiej czy wysokiej prędkości.

Praca z odpowiednim ciśnieniem zapobiegnie zużyciu ogumienia, znacznie wydłużając żywotność twoich opon.

Częsta regulacja ciśnienia powietrza ochroni opony rolnicze przed zbyt szybkim zużyciem
Częsta regulacja ciśnienia powietrza ochroni opony rolnicze przed zbyt szybkim zużyciem

Unikaj zbyt niskiego ciśnienia podczas jazdy drogą

Czasami nie da się uniknąć długodystansowych przejazdów ciągnikiem po drogach, jednak powinieneś wtedy za każdym razem zwiększyć ciśnienie w oponach, aby ich zbyt szybko nie zużyć.

Niedopompowanie opon na drodze powoduje zbytnie nagrzewanie się elementów konstrukcyjnych opony, a zwłaszcza gumy na bieżniku, przez co stają się ona niezwykle podatna na zużycie.

Niedopompowana opona pod wpływem obciążenia będzie zbyt mocno rozpłaszczać się na podłożu, co spowoduje nieprawidłowe zużywanie się klocków i barków bieżnika, a także sprowokuje znaczne naprężenia na połączeniu stopki z felgą.

Bez odpowiedniej regulacji ciśnienia, opona bardzo szybko się zużyje i straci nawet do 25% swojej przewidywanej żywotności.

 

Unikaj zbyt wysokiego ciśnienia podczas pracy w polu

Do pracy w polu zalecane jest niższe ciśnienie, które pozwoli ci chronić glebę i zmniejszyć opory toczenia lub poślizg.

Dodatkowo, dzięki temu ciągnik zużyje mniej paliwa. Utrzymywanie wysokiego ciśnienia podczas pracy w polu zwiększy poślizg, zwłaszcza jeśli musisz pracować po deszczu

W rezultacie klocki bieżnika będą się zużywać w bardzo szybkim tempie, a gleba nieuchronnie ulegnie zagęszczeniu.

 

 

2. Unikaj przeciążeń i szybkiej jazdy

Ogumienie rolnicze dzieli się na kategorie w zależności od typu prac, do których zostało skonstruowane.

Niezależnie od tego, czy jest to opona standardowa, czy też wykonana w technologii IF/VF, należy eksploatować ją z uwzględnieniem przewidzianych dla jej kategorii możliwości i ograniczeń. Jeżeli opona będzie nagminnie przeciążana lub nadmiernie eksploatowana, jej zużycie zostanie mocno przyspieszone i z pewnością pociągnie to za sobą konieczność przedwczesnej wymiany.

Różnorodne czynniki mogą skracać żywotność opon, ale wiedz, że jesteś w stanie je kontrolować, aby zachować swój sprzęt na dłużej. Kontrola i przestrzeganie zakresów obciążenia i prędkości nie będzie cię nic kosztować, a po kilku sezonach pracy z oponą sam przekonasz się, że różnica w zużyciu jest kolosalna.

Przestrzegaj maksymalnego obciążenia opony zalecanego przez producenta

Zbyt mocne obciążanie sprzętu bywa zgubne i bardzo negatywnie wpływa na twoje potencjalne oszczędności i, ogólniej rzecz biorąc, na rentowność gospodarstwa. Przeciążenie to jeden z podstawowych czynników odpowiedzialnych za przedwczesne zużywanie się opon rolniczych.

Na przykład przewożenie ciężkich ładunków na standardowych oponach wymaga zwiększenia ciśnienia powietrza w celu skompensowania zgniecenia opony, wytwarzającego się pod ciężarem ładunku.

  • W polu to nadmierne ciśnienie spowoduje utratę elastyczności opony, zmniejszając tym samym jej zdolność do samooczyszczania się. Gleba zacznie gromadzić się pomiędzy klockami bieżnika, powodując nadmierny poślizg kół, zwłaszcza podczas pracy w obfitujących w opady okresach roku.
  • Natomiast jeśli zdecydujesz się zmniejszyć ciśnienie powietrza w standardowej oponie podczas pracy w polu, aby ograniczyć ubijanie gleby, jej ściany boczne będą się zbytnio deformować pod wpływem obciążenia, w wyniku czego może dojść do uszkodzenia wewnętrznej struktury opony, zwłaszcza jeśli nie dostosujesz prędkości do pozostałych parametrów roboczych.

W sytuacji, w której nie będziesz przestrzegał indeksu nośności zalecanego przez producenta, może dojść do rychłego uszkodzenia opony, co będzie oznaczało konieczność jej wymiany o wiele szybciej niż przy normalnym użytkowaniu.

 

Przestrzegaj limitu prędkości podanego na oponie

Nieumiejętnie dobrana prędkość jazdy może także szybko uszkodzić oponę rolniczą, zwłaszcza jeśli pokonujesz długie dystanse na drodze. Dzieje się tak dlatego, że opony ciągnikowe, tworzone zwłaszcza do prac polowych, nie nadają się do jazdy po mocno ściernych nawierzchniach drogowych.

Jeśli jedziesz z dużą prędkością po asfalcie, a w dodatku wieziesz spore obciążenie, gumowe elementy opony zaczną się przegrzewać, powodując szybką degradację bieżnika.

Chcąc przedłużyć żywotność opony rolniczej, należy jeździć po drogach ze zmniejszoną prędkością, przestrzegając zalecanego przez producenta limitu w zależności od obciążenia.

Prędkość ma ogromny wpływ na zużywanie się opon ciągnikowych
Prędkość ma ogromny wpływ na zużywanie się opon ciągnikowych

 

3. Jeśli chcesz zaoszczędzić, przeprowadzaj częste kontrole mechaniczne

Nawet mała usterka mechaniczna może spowodować szybkie zniszczenie opony. Kiedy zauważysz nietypowe zużycie po jednej stronie opony, ewentualnie symetrycznie po obu jej stronach, oznacza to, że w twoim ciągniku wystąpił problem ze współosiowością lub pochyleniem kół.

Regularnie sprawdzaj ustawienie kół

Niewspółosiowość jest zazwyczaj przyczyną niespodziewanie szybkiego zużycia opon rolniczych. Pożądana współosiowość to oczywiście takie ustawienie dwóch kół, w którym ich osie pokrywają się z osią pojazdu.

Kontrola współosiowości opon ciągnikowych
Kontrola współosiowości opon ciągnikowych

W idealnej sytuacji opony powinny być całkowicie równoległe do osi podłużnej ciągnika. Jednakże niestety czasem wystarczy zwykła koleina lub najazd na banalną z pozoru przeszkodę, aby koło się przesunęło, niwecząc tym samym układ geometryczny pojazdu.

Poza tym, w każdym ciągniku z napędem na cztery koła w takiej sytuacji z biegiem czasu nieuchronnie dojdzie do mocnej zbieżności kół przednich, spowodowanej usterką mechaniczną.

Żeby ograniczyć przedwczesne zużycie opon, bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać ustawienie kół. Niewspółosiowość o wartości nawet tak nieznacznej, jak kilka milimetrów, może mieć negatywny wpływ na żywotność ogumienia.

 

Regularnie sprawdzaj kąt pochylenia kół

Oprócz wad ustawienia kół względem płaszczyzny podłużnej pojazdu należy sprawdzać także ich ewentualne odchylenia od pionu.

Błąd związany z pochyleniem kół będzie się manifestował ich złym ustawieniem w stosunku do pionu.

Sprawdzenie i regulacja pochylenia kół nie zajmie ci dużo czasu, za to pomoże zyskać setki godzin użytkowania opon.

Regularne przeglądy pod kątem mechaniki pozwolą zachować opony rolnicze w dobrym stanie przez długi czas.
Regularne przeglądy pod kątem mechaniki pozwolą
zachować opony rolnicze w dobrym stanie przez długi czas.

Chcąc zoptymalizować żywotność opon ciągnikowych, warto również regularnie sprawdzać następujące elementy: przedni mechanizm różnicowy oraz zużycie lub luz przegubów kulowych układu kierowniczego.

 

 

4. Nic prostszego: regularnie oglądaj swoje opony

Wiele z uszkodzeń, które mogą spowodować przedwczesną degradację opon ciągnika, jest wynikiem problemów narastających w czasie lub przenoszonych z jednego sezonu na drugi, takich jak na przykład przeciążenie, które pogorszyło stan ściany bocznej opony, niewielkie wybrzuszenie, czy też drobne zarysowanie, zamieniające się z czasem w większy problem.

Niemniej jednak, jeśli wyrobisz w sobie nawyk przeprowadzania częstych oględzin opon, pozwoli ci to wykryć problem w zarodku i uniknąć nagłego unieruchomienia w polu, co jak wiemy, wiąże się z niemałym wydatkiem.

Oględziny opon pod kątem głównych oznak zużycia

Kontrola wzrokowa opony, która zajmie chwilkę raz na jakiś czas, pomoże ci wykryć początki nieprawidłowości, które mogą nieodwracalnie uszkodzić oponę, jeśli nie zostaną zauważone w porę.

Jedną z najgroźniejszych oznak zużycia opony jest wybrzuszenie w ścianie bocznej, które pomimo swoich nieznacznych rozmiarów w każdej chwili może spowodować jej rozerwanie.

Tego typu uszkodzenia można naprawić tylko wtedy, gdy zajmiemy się nimi na bardzo wczesnym etapie. Dzięki oględzinom unikniemy zatem konieczności wymiany opony lub co gorsza wypadku podczas jazdy na drodze z obciążeniem.

Regularne oględziny opon ciągnika
Regularne oględziny opon ciągnika

Sprawdzaj stan nacięć na oponie

Opona twojego ciągnika jest narażona na wiele rodzajów obciążeń i przeszkód na drodze i w polu: wyboje, kamienie, korzenie, gałęzie, uderzenia w ściany boczne, leżące przeszkody itp.

Jeśli sprawdzisz wzrokowo strukturę opony, zauważysz wiele nacięć o różnym stopniu nasilenia. Lekkie nacięcia na dnie struktury opony lub na górze klocków bieżnika nie stanowią żadnego zagrożenia, za to nacięcia na ścianach bocznych lub te wyglądające na głębokie nie powinny zostać zignorowane.

W przypadku stwierdzenia bardzo głębokiego nacięcia, któremu towarzyszy utrata ciśnienia, nawet ledwo zauważalna, powinieneś zdjąć oponę i sprawdzić, czy struktura karkasu nie została naruszona, po czym przystąpić do ewentualnej naprawy. Unikniesz dzięki temu pogłębienia problemu i przedłużysz żywotność opony.

 

Anomalie występujące na poziomie stopki

Niektóre z elementów opony są bardzo delikatne i nie mogą być naprawiane, jak np. okolice stopki, czyli tej części, która zapewnia jej połączenie z felgą.

Jeśli na co dzień jeździsz drogą z przeciążeniem i zbyt niskim ciśnieniem, ryzykujesz przecięcie obszaru stopki u podstawy obręczy, na odwrocie warstw opasania lub na szczycie wzmocnienia stopki. Sprawi to niestety, że opona nie będzie się już nadawała do użytku, a naprawa nie będzie możliwa.

 

Oglądaj także obręcz

Zdeformowana w wyniku uderzenia lub działania rdzy felga może uszkodzić stopkę opony rolniczej i powodować utratę ciśnienia.

Jeśli zależy ci na przedłużeniu żywotności opony, poświęć chwilę na dokładne sprawdzenie obszaru obręczy, aby upewnić się, że jest czysta i wolna od śladów uderzeń.

Nie zapomnij sprawdzić uszczelnienia na styku opona/obręcz, oczyszczając przy tym kołnierz obręczy w celu usunięcia wszelkich ciał obcych, które mogłyby spowodować tarcie na poziomie stopki.

Regularne czyszczenie pozwala na lepszy ogląd stanu obręczy
Regularne czyszczenie pozwala na lepszy ogląd stanu obręczy

Proste oględziny stanu opon i felg pozwalają uniknąć nagłej awarii w polu, która pociąga za sobą wysokie koszty naprawy na miejscu i zastój w pracy, pogarszający ogólną rentowność gospodarstwa.

 

PODSUMOWANIE

Oszczędności na oponach nie powinny dokonywać się w momencie ich zakupu, ponieważ dobrej jakości ogumienie ułatwi ci codzienną pracę i pozwoli zyskać na wydajności.

Z kolei konserwacja, częste regulacje i zapobieganie uszkodzeniom przyczynią się do długowieczności twojego sprzętu. Ta zaś skutkuje prawdziwymi oszczędnościami w dłuższej perspektywie czasu.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Zużycie opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ