;
Kontrola jakości i gwarancja na opony rolnicze

Jak działa gwarancja na opony rolnicze

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 05 grudnia 2023

Jeśli coś w twoich oponach rolniczych zaszwankuje, to pierwsze pytanie, jakie zazwyczaj sobie zadajesz, brzmi: „Czy mam na to gwarancję?”. Wiedz, że jest to pytanie jak najbardziej na miejscu, ponieważ posiadanie gwarancji producenta świadczy wprawdzie o dobrej jakości sprzętu oponiarskiego, ale w pierwszej kolejności jest dla ciebie zabezpieczeniem finansowym. Zrozumienie tego, jak działają gwarancje na opony rolnicze i wiedza o tym, jak z nich korzystać, przydadzą się zatem każdemu rolnikowi.
Jeśli przy zakupie opon chcesz zaoszczędzić i nie wybierzesz dobrej gwarancji, myśląc, że to drugorzędny szczegół, to pomyśl tylko, że dzięki niej wada fabryczna odkryta po roku użytkowania uprawnia cię do otrzymania pełnego zwrotu ceny zakupu lub bezpłatnej wymiany ogumienia. W podobnych sytuacjach gwarancja na opony nabiera kluczowego znaczenia. Może ci ona przynieść sporo oszczędności, a poza tym jej istnienie świadczy o niezawodności sprzętu i pewności producenta co do jakości ogumienia.

W naszym artykule szczegółowo omawiamy typy gwarancji na opony rolnicze oraz warunki, na jakich mają one zastosowanie, a także kroki, jakie należy podjąć w przypadku wykrycia wady opon. Dogłębna znajomość tych procedur jest ważnym elementem dbania o sprzęt produkcyjny i warunkuje dokonanie świadomego wyboru przy następnym zakupie opon rolniczych.

1. Podstawowa gwarancja producenta na opony rolnicze

Gwarancja na opony, której zobowiązany jest udzielić zgodnie z prawem producent, obowiązuje przez okres 5 lat od daty produkcji ogumienia.

Warto wiedzieć:
Data produkcji opony rolniczej jest podana w postaci czterocyfrowego kodu na ścianie bocznej opony. Pierwsze dwie cyfry kodu oznaczają tydzień roku, a kolejne dwie sam rok produkcji. 
Na przykład kod 4520 oznacza, że opona została wyprodukowana w czterdziestym piątym tygodniu 2020 roku, czyli w listopadzie 2020.

 

Data produkcji tej opony to siódmy tydzień 2018 roku
Data produkcji tej opony to siódmy tydzień 2018 roku

Co powinna obejmować podstawowa gwarancja producenta?

Obowiązująca producenta opon zgodnie z prawem gwarancja obejmuje wszelkie wady produkcyjne związane z samym procesem produkcji lub z komponentami opony.
Do gwarancji kwalifikują się zatem:

 • Wady konstrukcyjne: odklejanie się bieżnika, wady wulkanizacji etc.
 • Wady związane z materiałami produkcyjnymi: nieprawidłowy wygląd gumy, pęcherzyki powietrza, widoczne fałdy osnowy na ścianach bocznych itp.
 • Problemy z użytkowaniem sprzętu: wibracje, osłabienie niektórych części opony...

Gwarancja producenta nie obejmuje jednak zużycia spowodowanego normalnym użytkowaniem opony ani uszkodzeń spowodowanych jej niewłaściwym użytkowaniem.

Wada fabryczna: stalowa linka wychodząca ze ściany bocznej opony
Wada fabryczna: stalowa linka wychodząca ze ściany bocznej opony

 

2. Dodatkowe gwarancje na opony rolnicze

Niektórzy producenci, tacy jak Firestone, wykraczają poza standardową gwarancję prawną, wydłużając okres ochrony opon do 10 lat.

Ten dziesięcioletni okres gwarancji rozpoczyna się od daty zakupu opon i nie wymaga żadnego odnawiania po upływie pięciu ustawowych lat. Zapewnia to rolnikom spokój na długie lata i doskonałą ochronę w razie wystąpienia ewentualnych wad produkcyjnych.

10 lat gwarancji na opony rolnicze Firestone
10 lat gwarancji na opony rolnicze Firestone

Warunki dodatkowych gwarancji na opony są specyficzne i mogą zależeć od konkretnych warunków użytkowania sprzętu w danym gospodarstwie. Dlatego tak ważne jest, aby bardzo uważnie czytać warunki tego rodzaju gwarancji, ponieważ mogą się one różnić w zależności od producenta. Poza tym niektóre z tych dodatkowych gwarancji mogą wymagać przystąpienia do specjalnego programu, zwykle w momencie pierwszego zakupu opon.

Właściwe dla każdego producenta gwarancje dodatkowe będą zawsze proponowane w momencie zakupu ogumienia. 
W zależności od wybranych opcji, mogą one obejmować różne poziomy ochrony:

 • Ochrona na wypadek rozmaitych uszkodzeń
 • Ubezpieczenie od uderzeń
 • Gwarancja na cały okres eksploatacji opon do ich całkowitego zużycia.

Różnica między gwarancją podstawową a gwarancją dodatkową

Nie należy mylić ze sobą tych dwóch rodzajów gwarancji. Gwarancja podstawowa wchodzi bowiem w życie automatycznie w momencie zakupu, niezależnie od tego, czy opona jest kupowana osobno, czy też montowana jako oryginalne wyposażenie maszyny rolniczej. Ta gwarancja jest nieodłącznym elementem transakcji i obowiązuje przez czas określony przez prawo, zapewniając ochronę przed wszelkimi wadami produkcyjnymi.

Natomiast gwarancja dodatkowa jest częścią oferty komercyjnej producenta lub sprzedawcy detalicznego opon. Może ona przedłużyć okres ochrony poza 5 lat gwarancji prawnej i często obejmuje dodatkowe świadczenia, takie jak zapewnienie opon zapasowych na czas naprawy lub częściowe zwroty kosztów reparacji.

 

3. Jak działa gwarancja w szczególnych przypadkach?

Jajowate koło: winna jest opona czy felga?

Jajowate koło to nic innego, jak owalność koła spowodowana przez oponę i felgę. Ta wada może być przyczyną nadmiernych wibracji odczuwalnych podczas jazdy. Może ona zatem wpływać negatywnie na komfort jazdy, a nawet prowadzić do poważniejszych problemów mechanicznych.

Dlaczego tworzy się jajowate koło?

Jajowate koła mogą mieć różne przyczyny, związane z oponą, z felgą lub powstałe w wyniku współdziałania tych dwóch elementów.

 • Jajowatość z winy opony: przesunięcie elementów składowych opony względem sobie podczas procesu produkcyjnego nawet o kilka milimetrów może być przyczyną zniekształcenia koła.
 • Jajowatość z winy felgi: błąd produkcyjny felgi może również prowadzić do zniekształceń koła.
Kontrola kształtu felgi
Kontrola kształtu felgi

Jedynie precyzyjna analiza przeprowadzona przez producenta może określić zakres zniekształcenia koła z dokładnością do milimetra. Celem tak skrupulatnej oceny jest zmierzenie dokładnej pozycji elementów składowych opony względem siebie w celu uzyskania szczegółowych danych na temat pochodzenia usterki. Na podstawie swoich obserwacji producent może podać dogłębną diagnozę sytuacji i wdrożyć niezbędne działania naprawcze.

Czasami obrócenie opony na obręczy może w znacznym stopniu zminimalizować zjawisko jajowatego koła. Zwykła regulacja położenia opony w stosunku do obręczy może zatem zmniejszyć przykre skutki zniekształcenia koła, eliminując tym samym wibracje odczuwane podczas jazdy. Rozwiązanie to da się zazwyczaj wdrożyć bez konieczności wymiany opony, zachowując przy tym jej wydajność i trwałość.

Czy jajowate koło jest objęte gwarancją producenta?

Jeżeli zgodnie z analizą przeprowadzoną przez eksperta pracującego na rzecz producenta to właśnie opona okaże się owalna, wtedy taka wada wchodzi w zakres gwarancji producenta, obejmującej wszelkie wady produkcyjne. W takim przypadku producent pokryje koszty niezbędnych napraw, zapewniając prawidłowe działanie opony rolniczej. Działania naprawcze mogą obejmować:

 • Regulacje i ustawienia
 • W razie potrzeby naprawę
 • Wymianę uszkodzonej opony.

 

4. Jak korzystać z gwarancji na opony ciągnikowe?

Procedurę uruchomienia gwarancji na opony ciągnikowe da się podsumować w dwóch krokach:

 • Poinformowanie dystrybutora/dealera: natychmiast po wykryciu problemu z oponą ciągnika. Pierwszym krokiem jest poinformowanie o usterce dystrybutora lub dealera, od którego zakupiłeś sprzęt. To właśnie na tym poziomie zostanie zainicjowane roszczenie gwarancyjne. Pamiętaj przy tym, że gwarancja producenta jest zapośredniczona przez dystrybutora.
 • Wniosek o ekspertyzę techniczną: skontaktuj się ze swoim sprzedawcą i poproś go o zorganizowanie ekspertyzy technicznej u producenta. Jej celem jest ocena zakresu problemu, a także ustalenie, czy usterka jest objęta gwarancją i czy opona może zostać wymieniona bezpłatnie (oprócz kosztów robocizny związanych z wymianą opony).

Co stanie się po zakończeniu ekspertyzy technicznej?

Istnieją dwa możliwe scenariusze:

 • Opona nadaje się do użytku: jeśli opona wykazuje problem, który jest objęty gwarancją, ale nadal nadaje się do użytku, producent może zdecydować o pozostawieniu jej w eksploatacji, zapewniając jednocześnie regularne monitorowanie jej stanu. Może to obejmować okresowe kontrole w celu oceny rozwoju sytuacji, z ewentualną wymianą opony, jeśli stan ogumienia się pogorszy.
 • Opona nie nadaje się już do użytku: jeśli opona zostanie uznana za niezdatną do użytku z powodu wady objętej gwarancją, może zostać wymieniona na nową oponę, która także będzie objętą gwarancją. Jeśli w momencie wykrycia wady opona była mocno zużyta, to w ramach gwarancji otrzymasz specjalną zniżkę na zakup nowej opony.
Wymiana opon w ramach gwarancji
Wymiana opon w ramach gwarancji

Jak ma się gwarancja do problemów z montażem opon?

Jeśli opona stanie się bezużyteczna z powodu problemu z montażem, nie będzie to objęte gwarancją producenta. Dlatego też w przypadku naprawy lub wymiany opon należy koniecznie sprawdzić jakość montażu zaraz po odbiorze ciągnika wyposażonego w nowe opony.

Jeśli problem jest związany z procesem montażu, będziesz mógł dochodzić swoich praw z gwarancji montera bezpośrednio w warsztacie. Gwarancja udzielana przez montera zapewnia ci ochronę w tego typu okolicznościach, gwarantując tym samym, że wszelkie problemy z procesem montażu zostaną rozwiązane szybko i sprawnie.

Dokładna inspekcja dość łatwo ujawni wszelkie usterki montażowe, takie jak:

 • Nieprawidłowe smarowanie na poziomie stopki
 • Niewłaściwe ułożenie opony na obręczy
 • Wszelkie inne problemy mechaniczne związane z montażem.

Pamiętaj, że podobnie może zdarzyć się w przypadku odbioru nowego ciągnika, który może mieć usterkę montażu opon. W takim przypadku należy skontaktować się z dealerem danej marki, który podejmie niezbędne kroki.

Przecięta przy montażu stopka
Przecięta przy montażu stopka

 

PODSUMOWANIE:

W Firestone rozumiemy doskonale, jak ważna dla twojej codziennej pracy jest niezawodność opon rolniczych. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zapewnienie ci kompleksowej 10-letniej gwarancji, pozwalającej ci cieszyć się z wydajności sprzętu oponiarskiego przez długie lata.

Nasz zespół specjalistów jest zawsze pod ręką, aby doradzić ci w zakresie opcji gwarancyjnych dostosowanych do twoich konkretnych potrzeb, zapewniając tym samym najlepszą wydajność i trwałość opon. Kupując opony rolnicze Firestone, zyskujesz spokój ducha. Jesteśmy po to, aby wspierać cię na każdym kroku, zapewniając wydajność i niezawodność nabytego u nas sprzętu. Twój sukces jest naszym priorytetem.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ