;
Przy wyborze rozmiaru opon należy uwzględnić wielkość i ciężar narzędzi

Negatywne skutki posiadania opon rolniczych w złym rozmiarze

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 06 marca 2023

Wbrew pozorom sama moc ciągnika nie przesądza o jego optymalnej wydajności. Mimo, iż w naturalny sposób myślimy w pierwszej kolejności o mocy silnika (biorąc przy tym pod uwagę wielkość i masę narzędzi), istnieje inny kluczowy czynnik, którego nie należy ignorować, jeśli chcemy, aby ciągnik mógł w pełni wykorzystywać swój potencjał. Jest to element zazwyczaj niedoceniany: chodzi oczywiście o rozmiar opon oraz o ich dostosowanie do wykonywanej pracy i rzeczywistego obciążenia zaczepu.
To właśnie opony przenoszą moc silnika na podłoże. Jeśli są one niedostosowane lub mają złe wymiary, nawet najlepsza moc ciągnika nie zostanie optymalnie wykorzystana. Dlatego też przy wymianie opon podstawowe znaczenie ma wybór odpowiedniego rozmiaru, zwłaszcza w sytuacji, kiedy decydujesz się na pracę z większymi i cięższymi narzędziami.

Chcąc zmaksymalizować wydajność, warto zwrócić uwagę na dobór rozmiaru opon. Niewłaściwy wybór w zakresie opon może prowadzić do utraty przyczepności, szybszego zużycia ogumienia i zmniejszenia ogólnej wydajności pracy.

W naszym artykule podpowiadamy ci, co powinieneś wiedzieć o rozmiarach opon.

1. Dlaczego wymiary opon rolniczych są ważne dla optymalizacji wydajności?

Każdy z modeli opon rolniczych jest przeznaczony do konkretnego zastosowania. Jeśli pracujesz na zbyt małych lub zbyt dużych oponach, możesz spodziewać się wielu problemów.

Jeżeli rozmiar twoich opon nie będzie dostosowany do ciężaru dźwiganych lub ciągnionych narzędzi, ryzyko poślizgu wzrośnie, zwłaszcza w mokrych warunkach pogodowych lub na miękkim podłożu.

Opony o nieodpowiednio dobranym wymiarze będą miały mniejszą powierzchnię styku z podłożem. Nie będą też w stanie zapewnić wystarczającej powierzchni nośnej i utrzymać ciężaru narzędzi.
Aby skompensować to obciążenie, będziesz zmuszony zwiększyć ciśnienie powietrza. Wzrosną opory toczenia, a opona będzie mocniej zapadać się w podłoże, co przyczyni się do niszczenia gleby, a także do zwiększenia poślizgu.

Wiemy, że nadmierny poślizg spowalnia twoją pracę i zwiększa zużycie paliwa, przez co spędzasz na polu więcej czasu, a koszty eksploatacyjne rosną.

 

2. Czy seria twoich opon jest dostosowana do ciężaru narzędzi?

Zły dobór rozmiaru opon rolniczych to także zbyt mała seria, która nie pozwala na dostosowanie się opony do wagi twoich narzędzi.

W takim przypadku nie będziesz mógł skorzystać z optymalnych osiągów maszyny rolniczej.
Nie będziesz w stanie zwiększyć nośności zaczepu, ponieważ będziesz musiał przestrzegać indeksu nośności opony podanego przez producenta, aby uniknąć jej przedwczesnego uszkodzenia.

Ponadto, z oponami ze zbyt małej serii twoja maszyna nie rozwinie odpowiedniej siły trakcyjnej, przez co narazisz się na nadmierne zużycia paliwa i stracisz sporo czasu.

Montaż zestawu szerszych opon to proste rozwiązanie problemu niedostatecznej nośności i ubijania gleby. Sam przekonasz się, że opony o większym rozmiarze dadzą ci o wiele więcej możliwości.

hauteur de pneus identique - série différente
Nośność podana jest dla prędkości 30 km/h przy ciśnieniu 1,3 bar,
z wyjątkiem modelu 300/95/R52,
którgo minimalne dopuszczalne ciśnienie wynosi 1,6 bara

 

Wybierając szerszą oponę z odpowiedniej serii, będziesz mógł cieszyć się większą ilością powietrza bez konieczności zmiany obwodu tocznego w stosunku do przełożenia osi.

Możesz zatem zwiększyć nośność twojego ciągnika, co pozwoli ci na pracę z cięższymi i szerszymi narzędziami, a tym samym na zwiększenie wydajności pracy.

Szerokie opony poprawią zdolności trakcyjne twojej maszyny, a pracując przy niższym ciśnieniu będą chronić glebę na twoich polach.

Wybór szerszych felg o mniejszej średnicy jest skutecznym rozwiązaniem w celu zwiększenia nośności

Jeśli chcesz zyskać na nośności bez zmiany wysokości opon i łuku koła, wybierz szersze felgi o mniejszej średnicy.
Objętość powietrza będzie znacznie większa, a nośność wzrośnie.

Oto kilka przykładów konfiguracji kół o tej samej wysokości i nośności zwiększonej o 30% dzięki zmianie stosunku średnicy i szerokości felgi:

 

  • Obręcz 42’ - opona 580/70 R42: nośność = 4235 kg
  • Obręcz 38’ - opona 710/70 R38: nośność = 5325 kg
  • Obręcz 32’ - opona 900/60 R32: nośność = 5515 kg
O 30% większa nośność dzięki jednoczesnej zmianie opon i felg
O 30% większa nośność dzięki jednoczesnej zmianie
opon i felg (przy prędkości 30 km/h i ciśnieniu 1,3 bar)

Opony i felgi pasujące rozmiarem do ciężaru narzędzi pozwolą ci na zwiększenie nośności i na wykorzystanie pełnej mocy ciągnika.
Poprawi się także siła trakcyjna, ponieważ ślad opony będzie znacznie większy, a ogumienie będzie miało lepszy kontakt z podłożem.

 

 

3. Problemy związane z hamowaniem spowodowane rozmiarem opon

Znaczenie rozmiaru opon dla układu hamulcowego ciągnika jest także istotne.

Odpowiednio dobrany rozmiar opon maksymalizuje przyczepność pojazdu i tym samym lepiej przenosi siłę hamowania na podłoże.

Pamiętaj, że siła hamowania zależy od współczynnika przyczepności opony do podłoża i masy całkowitej twojego zaczepu.

Odpowiedni rozmiar opon jest niezbędnym warunkiem poprawnego hamowania
Odpowiedni rozmiar opon jest niezbędnym warunkiem poprawnego hamowania

Rozmiar opon może mieć wpływ na jakość hamowania, zwłaszcza jeśli opony będą zbyt małe w stosunku do obciążenia zaczepu (np. ciągnik o mocy 150 KM i masie całkowitej 40 ton z przyczepą da niekorzystny stosunek na linii masa/moc/hamowanie).

Ponieważ rozmiar opon generalnie dobiera się zgodnie z mocą ciągnika, to jeśli przyczepa lub przyczepy zostaną przeciążone, opony nie będą w stanie zapewnić takiemu zaczepowi optymalnych parametrów pracy.

Za duże przeniesienie obciążenia w trakcie hamowania
Za duże przeniesienie obciążenia w trakcie hamowania

Czy twoje opony będą w stanie wytrzymać przeniesienie obciążenia w trakcie hamowania?

W trakcie hamowania awaryjnego siła hamowania jest przykładana bezpośrednio do opony. Rzecz jasna, rozkład sił nie będzie w takiej sytuacji jednakowy na każdej z nich.

Cała siła hamowania skupi się na przedniej osi, a gwałtowne przeniesienie obciążenia na przednie koła może zdestabilizować cały zaczep.

Co gorsza, ryzyko utraty stabilności znacznie wzrośnie, jeśli całkowita masa zaczepu będzie duża lub jeśli musisz nagle hamować podczas pokonywania zakrętu lub podczas przejazdu rondem.

Kiedy kontakt opon z podłożem jest niewystarczający, znaczy to, że opony są źle dobrane i mogą spowodować wydłużenie drogi hamowania do całkowitego zatrzymania nawet o kilka metrów.

Warto pamiętać, że na zachowanie opon w sytuacjach hamowania awaryjnego będzie miało wpływ wiele czynników, a zwłaszcza:
  • Prędkość
  • Masa zaczepu
  • Moc układu hamulcowego
  • Powierzchnia styku opony z podłożem
  • Przyczepność opon
  • Stabilność opon pod obciążeniem dynamicznym
  • Wytrzymałość karkasu na obciążenie.

Dlatego też niezwykle ważne jest posiadanie opon o odpowiednich rozmiarach, aby zapewnić sobie optymalną przyczepność do podłoża i krótką drogę hamowania w niespodziewanej sytuacji.

 

 

4. Opona Maxi Traction: doskonałe rozwiązanie pod względem dopasowania rozmiaru

Producenci opon rolniczych są świadomi problemów związanych z różnymi ograniczeniami, spowodowanymi rozmiarem ogumienia.

Dlatego też nieustannie opracowują coraz to bardziej innowacyjne i technologicznie zaawansowane opony, aby jak najlepiej pasowały do charakteru uprawianej gleby, warunków pogodowych, a przede wszystkim do zmienności obciążenia.

Opony z gamy Maxi Traction firmy Firestone posiadają szeroki zakres rozmiarów, dzięki czemu są w stanie obsłużyć wszystkie konfiguracje obciążenia i mocy.

Zaprojektowane z ultra mocnych i trwałych komponentów, te radialne opony posiadają solidny karkas o wzmocnionej strukturze, który pozwala im na przenoszenie do 30% więcej obciążenia niż standardowe opony.

To ogumienie cechuje się doskonałym wyważeniem, dzięki któremu zapewnia ciągnikowi optymalną stabilność pod obciążeniem, zarówno w polu jak i na drodze, a także w ekstremalnych warunkach.

Opona Firestone Maxi Traction 710/70R38
Opona Firestone Maxi Traction 710/70R38

Szeroka gama rozmiarów o licznych zaletach

Gama opon Maxi Traction firmy Firestone pozwoli ci zwiększyć produktywność pracy i obniżyć koszty eksploatacyjne:

Ochrona gleby

Dzięki elastycznym i odpornym ścianom bocznym opona Maxi Traction umożliwia pracę z ciśnieniem roboczym w zakresie od 0,8 do 1,6 bara.


Oszczędność czasu w polu

Dzięki dwukątowym klockom bieżnika, które zapewnią lepszą trakcję.


Wolniejsze zużycie na drodze

Bieżnik opony Maxi Traction został zaprojektowany z użyciem komponentów zapobiegających zużyciu, dzięki czemu jest zdolny wytrzymać nawet spore obciążenie podczas jazdy na drodze. Wzmocniony karkas opony Maxi Traction pozwala jej z kolei na przenoszenie większych obciążeń w porównaniu do standardowych opon z niższej półki.


Oszczędność paliwa

Poślizg w terenie zostaje zredukowany, co pozwala znacznie zmniejszyć zużycie paliwa.


Bezpieczeństwo i komfort jazdy

szeroki bieżnik i zachodzące na siebie klocki bieżnika zapewniają płynniejszą jazdę z lepszą amortyzacją oraz doskonałe prowadzenie na drodze, także pod obciążeniem.

 

Podsumowanie

Zrozumienie znaczenia wyboru odpowiedniego rozmiaru opon rolniczych w stosunku do danego zastosowania, mocy ciągnika i wagi narzędzia pozwoli ci uniknąć wielu błędów.

Zbyt małe opony zwiększają ryzyko wypadnięcia opony z felgi i opory toczenia, powodują większe zużycia paliwa i degradację gleby.

Wybierając opony o dużej objętości powietrza, a wraz z nimi szerokie obręcze o odpowiedniej średnicy, możesz:

  • zwiększyć nośność zaczepu,
  • zapewnić pojazdowi optymalną przyczepność do podłoża,
  • skrócić drogę hamowania w sytuacji awaryjnej oraz zapewnić optymalne
  • i efektywne wykorzystanie maszyny rolniczej.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:

Jak wykryć anormalne zużycie opon ciągnika

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Technika opon rolniczych

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ