BRIDGESTONE EUROPE NV/SA
Oddział w Polsce
ul. Postępu 18B
Warszawa 02-676
Polska
Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 17 października 2023
Ogumienie rolnicze być może i wygląda na niezbyt skomplikowany sprzęt, jednak w rzeczywistości kryje w sobie całą gamę parametrów. To od charakterystyki technicznej opony zależy wydajność pracy ciągnika, dlatego też źle dobrane ogumienie jest odpowiedzialne za występowanie wielu problemów. Chcąc jak najlepiej korzystać z posiadanych przez siebie opon, należy zatem dobrze poznać ich właściwości techniczne, w tym zwrócić uwagę na geometrię i synchronizację kół. Poza tym, zrozumienie tych kilku istotnych kwestii technicznych związanych z oponami ma zasadnicze znaczenie dla ochrony gleby oraz wydłużenia żywotności sprzętu rolniczego. Niezależnie od tego, czy chodzi nam o zakup nowych opon, ich montaż lub demontaż, dobór felg czy regulację ustawień, warto mieć na uwadze podstawowe aspekty techniczne. Dzięki ich opanowaniu zapewnisz swojej maszynie optymalne osiągi.
Jeżeli podejmujesz się montażu i demontażu opon rolniczych, musisz wziąć pod uwagę szereg parametrów, ponieważ nawet mały błąd może sprawić, że nowe opony staną się całkowicie niezdatne do użytku. Z punktu widzenia twojego portfela jest to najgorszy możliwy scenariusz. Poniżej przybliżamy kilka podstawowych zasad, dzięki którym wykonasz prawidłowy demontaż i montaż opon.
Jeśli natomiast chcesz spać spokojnie i uniknąć potencjalnych problemów podczas montażu, zalecamy skontaktowanie się z monterem specjalizującym się w oponach rolniczych. Będzie on w stanie wykonać pracę szybko i sprawnie, a także pomoże ci w przypadku wystąpienia usterek montażowych.
Zdarza się, że oryginalna obręcz nie pozwala na wykorzystanie pełnej mocy maszyny. Czasami nie jest ona wystarczająco solidna, aby poradzić sobie z dużymi obciążeniami lub nie nadaje się do pracy z oponami o dużej objętości powietrza, stosowanymi w celu ochrony gleby. Dlatego też dostępne są różne modele obręczy, które opisujemy poniżej.
Felga jest czymś więcej niż tylko zwykłym metalowym pierścieniem, ponieważ to ona podtrzymuje ciężar ciągnika i przenosi moment obrotowy silnika na ogumienie, a następnie na podłoże. Zatem poziom jej solidności będzie miał niemały wpływ na osiągi zaczepu.
Istnieją trzy główne typy felg: W, DW i TW, z których każdy ma swoje specyficzne zalety.
Wybór typu felgi zależy od konkretnych potrzeb, rozmiaru opon, rodzaju wykonywanej pracy oraz obciążenia i mocy ciągnika.
Teoretycznie opony powinny być równoległe do osi podłużnej ciągnika, co warunkuje prawidłową pracę całości zaczepu. W praktyce zaleca się jednak rozstaw osi przedniej wynoszący 1,5 stopnia, ponieważ kompensuje to jej obciążenie w ciągniku z napędem na cztery koła.
Niestety, podczas pracy na nierównym terenie, wibracje i koleiny mogą powodować stopniowe rozregulowywanie się ustawienia kół. Z tego też powodu pamiętaj o częstych kontrolach geometrii kół ciągnika, które pomogą zapobiec przedwczesnemu zużyciu ogumienia.
Problem z geometrią kół może objawiać się na dwa sposoby. Zbieżność kół, czyli sytuacja, w której koła schodzą się do wewnątrz, powoduje zużycie zewnętrznej strony opon. Natomiast rozbieżność kół, czyli ich rozchodzenie się na zewnątrz, powoduje zużycie wewnętrznej strony opon. Z reguły wady geometrii na przedniej osi są częściej związane ze zbieżnością, a to ze względu na przeciążenia mechaniczne, jakie musi ona wytrzymać podczas pracy ciągnika z napędem na cztery koła. Niestety, oba warianty wad geometrii kół skracają żywotność opon.
Ważne jest, aby przeprowadzać regularne kontrole, ponieważ nawet kilka milimetrów odchylenia może przyspieszyć zużycie ogumienia:
Kiedy zauważysz anomalie w układzie kierowniczym, zaczniesz odczuwać zbytnie wibracje lub stwierdzisz bardziej widoczne zużycie po jednej stronie opon, nie czekaj. Zalecamy ci szybką kontrolę geometrii kół!
Najłatwiej jest dokonywać kontroli geometrii kół w warsztacie lub u sprzedawcy opon, który posiada wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Zoptymalizuje on bez problemu geometrię kół w twoim pojeździe, co pozwoli ci cieszyć się oponami o wiele dłużej.
Zmiana rozmiaru opon ciągnikowych może przynieść szereg znaczących korzyści w zakresie poprawy osiągów maszyny.
Zmiana rozmiaru opon ciągnika może znacznie poprawić osiągi maszyn rolniczych, pomoże także zachować jakość gleby na satysfakcjonującym poziomie i zwiększyć wydajność pracy.
Zwrócenie uwagi na synchronizację kół podczas wymiany opon ma kluczowe znaczenie dla uzyskania większej wydajności pracy. Prawidłowa synchronizacja przedniej i tylnej osi jest konieczna w ciągnikach z nierównym napędem na cztery koła. Prawidłowy dobór rozmiarów kół względem siebie pozwala przedniej osi ciągnika ciągnąć nieco więcej niż oś tylna. Zapewnia to doskonałą współpracę osi napędowych, poprawiając ogólną trakcję maszyny.
Nieprawidłowa synchronizacja kół może mieć szkodliwy wpływ na prowadzenie pojazdu i na stabilność ciągnika, a także powodować szybsze zużycie opon i paliwa:
Zwiększenie obciążenia zaczepu bywa korzystnym rozwiązaniem poprawiającym wydajność pracy, zwłaszcza jeśli pracujesz z szerszymi, a tym samym cięższymi narzędziami. Należy jednak wziąć pod uwagę wskaźnik nośności opon. Pozwoli to wyeliminować ryzyko przeciążenia, które mogłoby obniżyć ogólną wydajność maszyny, osiągnąłbyś zatem efekt odwrotny do spodziewanego.
Podpowiadamy, jak umiejętnie optymalizować obciążenie, nie narażając się na problemy z przeciążeniem:
Oto kilka rad dotyczących przechowywania opon:
Jeśli chcesz uniknąć kosztownych i czasochłonnych napraw awaryjnych, pamiętaj o tym, że znacznej ilości uszkodzeń da się zapobiec. Regularne kontrole opon mogą wykryć wszelkie oznaki nadmiernego zużycia lub anomalie, na przykład głębsze nacięcia lub niewielkie wybrzuszenia. Naprawy zawsze będą łatwiejsze i tańsze do przeprowadzenia gdziekolwiek indziej niż na środku pola.
Czas, jaki będzie potrzebny mechanikowi na dotarcie do twojej unieruchomionej w polu maszyny, zależy rzecz jasna od lokalizacji zdarzenia. Wiedz, że doświadczony specjalista jest w stanie poradzić sobie z przebitą oponą w mniej niż cztery godziny. Jeśli ciągnik nie utknął zbyt daleko od jego warsztatu, zjawi się na miejscu dość szybko.
Jeśli przytrafi ci się awaria w środku pola, jak najszybciej skontaktuj się ze sprzedawcą lub mechanikiem opon rolniczych. Im więcej szczegółów będziesz w stanie im podać przez telefon (położenie maszyny, rozmiary opon), tym interwencja będzie skuteczniejsza.
Jeśli na stanie warsztatu nie będzie akurat nowej opony w wymaganym modelu, mechanik może ci zaproponować używaną oponę zapasową. Pozwoli ci to kontynuować pracę w oczekiwaniu na dostawę ogumienia docelowego.
Jeśli zależy ci na udoskonalaniu osiągów twoich maszyn, na pewno przyda ci się porada specjalisty od opon. W każdym bądź razie zmiana standardowego modelu opon na taki, który będzie odpowiadał specyfice twojej działalności, z całą pewnością poprawi wydajność i szybkość pracy.
Specjalista od opon oferuje następujące usługi:
Zasięgnięcie porady u eksperta w dziedzinie opon rolniczych może poprawić rentowność twojego gospodarstwa i przedłużyć żywotność sprzętu.
Znajomość podstawowych kwestii technicznych związanych z oponami rolniczymi pozwala na podejmowanie świadomych decyzji podczas wymiany ogumienia lub dokonywania niezbędnych regulacji. Dzięki temu twój sprzęt będzie znacznie bardziej produktywny, a ty w pełni wykorzystasz potencjał maszyn rolniczych. Dzięki odpowiednio dobranym oponom będziesz chronić glebę, przedłużysz żywotność ogumienia i koniec końców poprawisz ogólną rentowność gospodarstwa.
Ten e-book pomoże Ci określić przyczyny zużycia opon Twojego ciągnika:
Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:
Odkryj naszą szeroką gamę opon rolniczych. Oferujemy opony o wysokich osiągach, które spełnią wszystkie Twoje potrzeby.
Dlaczego opony rolnicze są tak ważne dla ochrony gleby?
CZYTAJ WIĘCEJJak zwiększyć osiągi ogumienia, nie zmieniając jego rozmiaru?
CZYTAJ WIĘCEJJak ładowacz czołowy wpływa na ogumienie?
CZYTAJ WIĘCEJ