;
Opony żniwne o dużych wymiarach na olbrzymich uprawach soi w brazylijskim stanie Mato Grosso

Dlaczego wymiary ogumienia na żniwa tak bardzo ewoluowały?

Napisane przez: Ekspert ds. opon ciągnikowych | 18 lipca 2023

Ewolucja rozmiarów opon żniwnych, do której doszło w ciągu ostatnich 15 lat, ma zaskakujący zasięg. Jeszcze w latach 2000-2010 rozmiar 650 był standardowym wyposażeniem kombajnów. Natomiast obecnie zauważa się o wiele większe zapotrzebowanie na opony w rozmiarze 900. Dlaczego? Ponieważ oferują niezliczone korzyści, będąc tym samym odpowiedzią na wzrost świadomości technicznej rolników i zwiększanie się powierzchni uprawnych.
Tak radykalna zmiana rozmiarów używanych podczas żniw opon jasno pokazuje, co jest najlepszym rozwiązaniem dla dzisiejszych gospodarstw. W naszym artykule omówimy zatem szczegółowo zalety, płynące z ich zastosowania.

1. Ogumienie żniwne w rozmiarze 650: model najczęściej używany 15 lat temu

Popyt na produkty zbożowe stale wzrasta od co najmniej sześćdziesięciu lat, co w ciągu kilku dekad doprowadziło do przekształcenia większości małych, tradycyjnych gospodarstw mieszanych w skoncentrowane na uprawach eksploatacje gruntów ornych, których produktywność stopniowo wzrasta.

W konsekwencji rolnicy zaczęli potrzebować coraz to większych maszyn rolniczych, w szczególności na czas dorocznych zbiorów.

Jeszcze na początku XXI wieku receptą na poprawę produktywności gospodarstwa było zwiększanie mocy maszyn. Nikt za bardzo nie przejmował się wtedy zależnością między stanem gleby a ilością plonów.
Dlatego też opony żniwne w rozmiarze 650 były obowiązującą normą. Cechowały się one bowiem dość korzystnym stosunkiem ceny zakupu do osiągów, oczywiście przy założeniu średniego obciążenia maszyny żniwnej.

 

Zalety ogumienia na żniwa w rozmiarze 650

Jeżeli posiadasz gospodarstwo średniej wielkości lub składające się z dużej ilości mniejszych pól, leżących w pewnych odległościach od siebie, to prawdopodobnie postawiłeś na niewielki kombajn o dobrej zwrotności.

W związku z tym model ogumienia w rozmiarze 650 będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę twoje warunki pracy i masę maszyny żniwnej.

Swoją drogą to nic dziwnego, że ten rozmiar był przez długi czas standardem na żniwa.

Kombajn ze standardowym ogumieniem w rozmiarze 650/65R32
Kombajn ze standardowym ogumieniem w rozmiarze 650/65 R32

Czego nie zapewnią ci opony w rozmiarze 650?

Opony w rozmiarze 650 nie będą jednakże najlepszym rozwiązaniem, jeśli warunki glebowe w gospodarstwie pozostawiają wiele do życzenia, jeśli musisz pracować na nierównym terenie lub jeśli twoje gospodarstwo znajduje się w regionie, cechującym się stałą dużą wilgotnością.

W przypadku, w którym twoja gleba jest raczej luźna, przydatne będzie zwiększenie powierzchni śladu opony, ponieważ większa powierzchnia jej styku z podłożem znacznie poprawi przyczepność. Niestety, opony w rozmiarze 650 nie będą mogły ci tego zagwarantować.

Jeśli bardzo mocno obciążasz kombajn, to pracując z małymi oponami, będziesz zmuszony zwiększyć ciśnienie powietrza, aby unieść zadane sobie obciążenie.
W rezultacie opór toczenia nieuchronnie wzrośnie, a co za tym idzie, twoje ogumienie będzie miało tendencję do zapadania się w podłoże, zwiększając tym samym poślizg kół i ubijając glebę.

Innymi słowy, jeśli masz w kombajnie takie opony, które nie pozwalają ci pracować pod niskim ciśnieniem, będzie to miało poważne konsekwencje w postaci zmniejszenia ilości spodziewanych plonów.
Nadmierne ubicie gleby odbije się negatywnie szczególnie na uprawach zbieranych w mokrej porze jesiennej, takich jak słoneczniki i kukurydza na ziarno.

 

2. Opony żniwne w rozmiarze 800 stały się normą

Ogumienie żniwne w rozmiarze 800 jest obecnie najczęściej spotykane, ponieważ cechuje się świetną nośnością i jednocześnie chroni glebę.

Nie zapominajmy, że kombajn jest jedną z najdroższych maszyn w gospodarstwie. Nawet jeśli tylko wynajmujesz kombajn na żniwa, wiesz zapewne, że od jego parametrów zależy bardzo wiele.

Nielogicznym byłoby w takim razie pomijanie kwestii odpowiedniego ogumienia tej najcięższej i najcenniejszej zarazem maszyny.

Ogumienie żniwne Firestone 800/65R32
Ogumienie żniwne Firestone 800/65 R32

Opony w rozmiarze 800 nadadzą się także do pracy w gospodarstwach o średniej wielkości

Decydując się na zwiększenie rozmiaru opon żniwnych z 650 na 800, uzyskujesz liczne korzyści:

  • Zwiększenie powierzchni styku opon z podłożem powoduje natychmiastową poprawę przyczepności i redukcję poślizgu kół.

  • Ogumienie w rozmiarze 800 ma stosunkowo niewielkie gabaryty, co pozwoli ci na bezproblemową jazdę po drogach i dróżkach, także w przewężeniach.

  • Najważniejszą zaletą tej opony jest jednak większa nośność, która na pewno przyda ci się podczas żniw, kiedy pracujesz na kombajnie pod zmiennym obciążeniem.
Opona Maxi Traction Harvest Firestone 800/65R32
Opona Maxi Traction Harvest Firestone 800/65 R32

3. Popyt na opony kombajnowe w rozmiarze 900 zdecydowanie wzrasta

W liczących co najmniej sto hektarów gospodarstwach kombajny osiągają odpowiednio duże rozmiary.

Pozwala to utrzymać wydajność pracy na pożądanym poziomie. Aby zdążyć zebrać w porę wszystkie plony, trzeba pracować na najwyższych osiągach i z największymi maszynami.

W porównaniu ze standardowymi oponami średniej wielkości, ogumienie o dużej pojemności powietrza i o zwiększonej nośności pozwoli ci uzyskać maksimum plonów z każdego dnia żniw.

Pracując z oponami w rozmiarze 900, możesz cieszyć się niesłychanie dużą nośnością, dzięki której wszystkie możliwości kombajnu zostaną odpowiednio wykorzystane.

Kombajny pracujące na oponach w rozmiarze 900 na kanadyjskiej równinie Saskatchewan
Kombajny pracujące na oponach w rozmiarze 900
na kanadyjskiej równinie Saskatchewan

Opony w dużych rozmiarach przenoszą większe obciążenia

W potężnych maszynach żniwnych o dużej wydajności pracy zbiornik ma zwiększoną pojemność, natomiast opony powinny być w stanie wytrzymywać radykalne zmiany obciążenia powodowane napełnianiem go. Ciężar ziarna, wpadającego do zbiornika kombajnu podczas jednego przejazdu, ma bezpośredni wpływ na opony.

Jeśli masz ogumienie, które nie będzie w stanie dostosować się do wahań obciążenia pomiędzy każdorazowym załadunkiem i rozładunkiem, możesz przez to wiele stracić.

Za to z oponami o dużej pojemności powietrza możesz bez obaw zwiększać obciążenie maszyny. Do tego, redukujesz ilość zjazdów na przesyp ziarna, ponieważ te opony są zaprojektowane do obsługi załadunków cyklicznych i mogą z łatwością wytrzymać ciężar dodatkowych 5 do 6 ton ziarna.

Opona Maxi Traction Harvest Firestone
Opona Maxi Traction Harvest Firestone

Dziś myśli się o wpływie opon na stan gleby

Tendencja do montowania na kołach bardzo dużych rozmiarów ogumienia o dużej pojemności powietrza wynika także z chęci ochrony gleby na polach.

Maszyny rolne mają coraz to większą moc, a w rezultacie są o wiele cięższe niż kiedyś, zagęszczają więc bardziej głębokie warstwy ziemi uprawnej.

Opony o rozmiarze 900 stosuje się więc także po to, aby rekompensować stale rosnącą masę maszyn rolniczych. Dzięki nim rozłożysz obciążenie na większej powierzchni styku ogumienia z podłożem, a więc bardziej równomiernie.

Większe ogumienie lepiej kompensuje masę kombajnu
Większe ogumienie lepiej kompensuje masę kombajnu

 

4. Opona Maxi Traction Harvest w rozmiarze 900: idealna do pracy w dużych gospodarstwach

Opona Maxi Traction Harvest w rozmiarze 900 to sprzęt o dużej pojemności powietrza, zaprojektowany specjalnie do cyklicznych operacji, takich jak żniwa. Niezwykle wytrzymała konstrukcja karkasu zapewnia tej oponie o wiele większą niż w przypadku standardowych modeli wytrzymałość na obciążenia.

W rezultacie idealnie sprawdzi się ona w potężnych kombajnach.
Nasza opona w rozmiarze 900 została stworzona z myślą o przenoszeniu podczas pracy cyklicznej aż do 70% większego obciążenia w porównaniu ze zwykłym ogumieniem.

Zaskakująco duża nośność podczas pracy cyklicznej

Struktura opony Maxi Traction Harvest została wzmocniona dzięki zastosowaniu większej ilości warstw tekstylnych i stabilizujących, co pozwoliło jej konstruktorom uzyskać niezwykle wytrzymały karkas.

Ściany boczne tej opony także zostały wzmocnione z myślą o umożliwieniu jak największych wahań ciśnienia roboczego w zakresie od 0,8 bara do 3,2 bara.

Co więcej, parametry tej opony umożliwiają cykliczny wzrost obciążenia przy punktowym wzroście ciśnienia do 4 barów, rzecz jasna pod warunkiem zachowania niewielkiej prędkości jazdy. Jest ona również w stanie z powodzeniem wytrzymywać przeciążenia, powstające podczas zmian obciążenia przy pracy na pochyłym i stromym terenie.

Większe wymiary ogumienia to większa nośność:

Przykładowe wymiary Nośność przy prędkości 40 km/h - maks. 3,2 bara Nośność 
cykliczna przy prędkości 10 km/h - maks. 4 bary
ZWIĘKSZENIE
NOŚNOŚCI
650/75 R32 6.300 kg 10.710 kg +70%
800/65 R32 7.500 kg 12.750 kg +70%
900/60 R32 8.250 kg 14.025 kg +70%

Powyższa tabela ilustruje wzrost nośności opon w zależności od jej rozmiarów, prędkości jazdy i ciśnienia. Na przykład, pomiędzy oponą w rozmiarze 650 a oponą w rozmiarze 900 przy ciśnieniu 3,2 bara i prędkości 40 km/h różnica nośności wyniesie 30 procent. Będzie ona jeszcze większa w przypadku obciążeń cyklicznych.

Tym samym, podczas pracy cyklicznej przy rozmiarze opony 900 możemy liczyć na nośność jednej opony nawet do 14.025 kg. Daje to około 28.000 kg nośności na dwa koła przedniej osi kombajnu.

Większy rozmiar opon to także lepsza trakcja

Bieżnik opony Maxi Traction Harvest posiada specjalną konstrukcję z dwukątowymi, asymetrycznymi klockami Dual Angle, dzięki którym zwiększa się powierzchnia styku opony z podłożem.

Każdy z klocków bieżnika ma doskonałą przyczepność, przez co aż dziesięciokrotnie zwiększają się zdolności trakcyjne maszyny.

Jeśli wybierzesz rozmiar 900, który ma bardzo duży ślad, twoja trakcja będzie jeszcze lepsza.

A przecież w dużych gospodarstwach optymalna trakcja to spora oszczędność paliwa i czasu.

 

PODSUMOWANIE

Zdominowanie rynku przez opony o rozmiarze 900 o dużej pojemności powietrza w ciągu ostatnich 20 lat jest procesem jak najbardziej uzasadnionym, związanym z ewolucją kombajnów. Duże opony podbijają w dodatku coraz to lepsze osiągi maszyn.

Lepsza trakcja, możliwość cyklicznego zwiększania obciążenia, która pozwala uniknąć przestojów w produkcji, a także bardzo wytrzymały karkas, zaprojektowany z myślą o trwałości na długie lata, przyczyniają się do tego, że z oponami o rozmiarze 900 będziesz pracować o wiele szybciej i obniżysz koszty eksploatacji maszyn żniwnych.

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat opon ciągnikowych

Dzięki Firestone masz gwarancję, że Twoje opony ciągnikowe przynoszą rzeczywiste korzyści, oraz że wybierając naszą markę, będziesz mógł pracować bez obaw.

Poznaj naszą ofertę produktów o wysokiej wydajności

Większość osób, które przeczytały nasz artykuł, zainteresowały również następujące artykuły:

Tematów: Przewodnik zakupu opon

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

DODAJ KOMENTARZ